صحبت كردن با كودكان در مورد مسائل جنسي

رابطه جنسي بخش مهمي از زندگي انسان است. رابطه جنسي چيزي بيش از عمل فيزيكي مقاربه با فردي ديگر است. بر احساس ما نسبت به خودمان به عنوان جنس مذكر يا مونث و بر انتخابهاي مهم ما به عنوان يك زن يا مرد تاثير مي گذارد.

ديدگاه ما در مورد رابطه جنسي به نظر آشكار و واضح مي رسد. اما زماني كه وقت آن مي رسد كه با كودكمان كمك كنيم كه به فهم درستي از مساله جنسيت برسد ممكن است صحبت كردن در اين باره برايمان سخت و دشوار باشد. زماني كه به سن دبيرستان مي رسد (شايد هم زودتر) متوجه شروع سوالاتي ميشويد كه احتمالا در مورد آنها با دوستانشان هم بحث كرده اند. و از آنجايي كه آنها به دنبال جمع آوري اطلاعات هستند، پس بهتر است كه دقيق بوده و از طرف خود شما به آنها ارائه گردد.

چرا بايد در مورد مساله هاي جنسي با كودك خود صحبت كنيد؟

سوال در واقع اين است، چرا نبايد؟ صحبت كردن با كودك در مورد مسائل جنسي از آن جهت مهم است كه به او در ايجاد نگرشهاي سالم در مورد جنسيت كمك كرده و به آنها رفتارهاي جنسي مسئولانه را مي آموزد. اگر رك و بدون شبه با كودك خود در مورد مسائل جنسي صحبت كنيد مي توانيد اطلاعات دقيق تري به او بدهيد.

آن چه را كه از هر گوشه و كناري مي آموزند ممكن است درست نباشد و نمي تواند منعكس كننده ارزشهاي اخلاقي و فردي و اصولي كه مي خواهيد فرزندتان از آنها پيروي كند باشد. شما بايد بتوانيد عواقب ممكن فعاليت جنسي را به كودك يا نوجوان خود بفهمانيد از جمله بارداري، بيماريهاي انتقالي جنسي و همه درگيري هاي عاطفي كه از روابط جنسي نشات مي گيرد.

اگر من در مورد رابطه جنسي با كودك خود صحبت كنم آيا باعث نميشود تشويق به انجام اين كار شود؟

بسيار اهميت دارد كه كودكان قبل از اينكه به لحاظ جنسي فعال شوند به درك درستي از احساسات و روابط جنسي برسند. تحقيقات نشان مي دهند كه نوجواناني كه در مورد مسائل جنسي با والدين خود بحث و گفتگو مي كنند مدت زمان بيشتري را براي داشتن چنين رابطه هايي صبر كرده و در زمان انجام چنين رابطه هايي احتمال استفاده از امكانات پيشگيري از بارداري در آنها بيشتر است.

صحبت كردن با كودكان در مورد مسائل جنسي

چه چيزهايي بايد گفته شود؟

بر حقايق موجود در روابط جنسي تمركز كنيد. مي توانيد از فهرست موضوعي زير به عنوان يك راهنما استفاده كنيد:

 • توضيح آناتومي و توليد مثل در مردان و زنان
 • مقاربه جنسي و بارداري
 • باروري و راههاي پيشگيري از بارداري
 • اشكال ديگر رفتارهاي جنسي از جمله سكس دهاني، استمناع و نوازش جنسي
 • گرايشات جنسي از جمله علاقه به جنس مخالف، هم جنس گرايي و دوجنسيتي
 • جنبه هاي فيزيكي و عاطفي رابطه جنسي از جمله تفاوتهاي ميان مردان و زنان
 • برداشت فردي از خود و فشار هم سالان
 • بيماريها مقاربتي جنسي
 • تجاوز و داروهاي تجاوز از جمله قرار دادن خود در شرايط پر خطر از جمله مست كردن، سوار شدن به ماشين غريبه ها يا رفتن به مكانهاي خصوصي با غريبه ها يا آشنايان و نرفتن به مسافرتهاي گروهي يا دوتايي با دوستان
 • نحوه انتخاب لباس و نحوه ارائه خود، از جمله زبان بدن، فرستادن پيامهايي به ديگران در مورد تمايلتان به رفتارهاي جنسي

در زمان صحبت كردن تا چه حدي بايد بي پرده سخن گفت؟

برخي از والدين در زمان صحبت كردن در مورد مسائل جنسي با فرزندانشان احساس راحتي نمي كنند. فهرست موضوعي ارائه شده در بالا مي تواند به شما كمك كند قبل از نشستن با دختر يا پسرتان آمادگي بيشتري داشته باشيد. مطمئن شويد به هر آنچه كودكتان مي گويد يا مي پرسد گوش داده و پاسخ مي دهيد. بهتر است براي حمايت بيشتر هم پدر و هم مادر حضور داشته باشند.

برخي از كودكان در زمان صحبت كردن در مورد مسائل جنس يا احساس خجالت مي كنند يا نمي خواهند تاييد كنند كه چيزي در اين باره نمي دانند. بنابراين ممكن است مستقيما سوال نپرسند. به دنبال فرصتهايي براي باز كردن سر صحبت در مورد مسائل جنسي با كودكان خود باشيد.

چنين فرصتهايي ممكن است در زمان تماشاي يك فيلم سينمايي، خواندن يك كتاب يا مقاله يا مشاهده تغييرات مشهود فيزيكي در دختر يا پسرتان مثل رشد سينه ها و يا موهاي صورت اتفاق بيافتد. روند بلوغ فيزيكي و فرآيند برانگيختگي جنسي را براي او توضيح دهيد. به خاطر داشته باشيد كه به حريم خصوصي كودكتان احترام بگذاريد و سعي كنيد به او نشان دهيد كه براي تصمميات خوبي كه مي گيرد به ا اعتماد داريد. به او براي رشد و بالغ شدن اعتماد به نفس بدهيد.

حقوق جنسي نوجوانان

زماني كه با نوجوان خود صحبت مي كنيد حقوق جنسي زير را كه توسط انجمن آموزش و اطلاعات جنسي آمريكا (SIECUS) ايجاد شده است توجه داشته باشيد. بگذاريد كودكتان بداند كه اين حقوق به او تعلق دارد و هيچ كسي نمي تواند اين حقوق را ضايع نمايد:

 • حق داشتن اطلاعات دقيق در مورد مسائل جنسي و HIV/ايدز
 • حق قطع رابطه جنسي يا فيزيكي با شريك جنسي در هر زماني كه بخواهد
 • حق نه گفتن به هر گونه لمس ناخواسته از هر نوع
 • حق تصميم گيري در مورد مسائل جنسي در هر زماني كه خود احساس مي كند آمادگي دارد
 • حق بيان مسائل جنسي بدون خطر از جمله خطرات بارداري يا بيماريهاي مقاربت جنسي از جمله ايدز
 • حق اجتناب از تحت فشار فيزيكي يا جنسي قرار گرفتن
 • حق اجتناب از ابزار تمايل جنسي مگر اينكه خود خواسته باشيد

دکتر هانیه گنجعلی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

كبد تان نجات دهنده شماست، مواظب آن باشيد

س نوامبر 12 , 2019
كبد تان براي مراقبت از شما سخت كار مي كند. كبد يك اندام قوي است اما چيزهاي خاصي مثل الكل، مواد مخدر، ويروس ها و وزن زياد مي توانند به بیماری های کبد منجر شوند. وقتي كبدتان در حال كشمكش است ممكن است شما حتمي متوجه هم نشويد چون بيماريهاي […]
كبدتان نجات دهنده شماست

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع