بيماري پيروني

بيماري پيروني به علت وجود پلاكي در زير پوست آلت تناسلي مرد ايجاد شده و سبب خم شدگي يا انحناي پنيس در زمان نعوظ ميشود. پلاك پيروني ممكن است در نتيجه يك جراحت در پنيس يا به خاطر عوامل ژنتيكي ايجاد شده باشد با اين وجود علت دقيق بيماري پيروني هنوز ناشناخته است.

بيماري پيروني به علت وجود پلاكي در زير پوست آلت تناسلي مرد ايجاد شده و سبب خم شدگي يا انحناي پنيس در زمان نعوظ ميشود. پلاك پيروني ممكن است در نتيجه يك جراحت در پنيس يا به خاطر عوامل ژنتيكي ايجاد شده باشد با اين وجود علت دقيق بيماري پيروني هنوز ناشناخته است.


بيماري پيروني به خودي خود درمان نمي شود و با گذشت زمان بدتر هم ميشود. به همين دليل است كه صحبت كردن در اين باره با يك پزشك بسيار اهميت دارد.

بيماري پيروني تا چه حد رايج است؟

3 تا 9 درصد مردان بالغ در سرتاسر جهان به اين بيماري مبتلا هستند اما از آنجايي كه بسياري از مردان از اين امر شرمنده و خجالت زده هستند با پزشكي مشورت نمي كنند.

در حالي كه بيماري پيروني بيشتر در مردان 40 تا 70 سال رخ مي دهد اما مي تواند در هر سني اتفاق بيافتد.

برخي از بيماران مبتلا به پيروني فكر مي كنند اين بيماري اختلال در نعوظ است با اين وجود بيماري پيروني كاملا متفاوت است.

XIAFLEX (زيافلكس) تنها داروي تاييد شده توسط سازمان غذا و داروي آمريكا براي درمان بيماري پيروني در مردان بالغی است که در زمان شروع درمان پلاکی قابل لمس دارند و انحناي آلت آنها بیش از 30 درجه است.

زیافلکس تجویز شده در داخل بافت زخم یا پلاک پیرونی تزریق میشود. نحوه عمل  زیافلکس این گونه است که پلاک را ضعیف کرده و آن را میشکند. این دارو به علاوه کشیدن آرام آلت می تواند به راست شدن انحنا در آلت در حال نعوظ که به خاطر بیماری پیرونی ایجاد شده است کمک کند.

نتایج حاصل از دو کلینیک بزرگ برای زیافلکس

مردانی که تا 4 دوره درمان زیافلکس دریافت كرده بودند یا از تزریق شبه دارو استفاده کرده بودند تا مدت 52 هفته مورد بررسی قرار گرفتند.

هدف این دو تحقیق بالینی بزرگ که به بررسی بیش از 500 بیمار پرداخته بودند عبارت بود از:

 • اندازه گیری تغییر در انحناي نعوظ ار شروع تحقیق تا 52 هفته
 • بررسی تغییر در مقیاس Bother از شروع تحقیق تا 52 هفته
 • ارزیابی ایمنی

بهبود در انحنا در زمان نعوظ

در تحقیق اول مردانی که زیافلکس دریافت کرده بودند از شروع تحقیق تا 52 هفته 35 درصد بهبود در انحنا در زمان نعوظ داشتند در حالی که در کسانی که تنها  شبه دارو دریافت کرده بودند این مقدار 18 درصد بود.

در تحقیق دوم مردانی که زیافلکس دریافت کرده بودند از آغاز تحقیق تا 52 هفته 33 درصد بهبود در انحنا در زمان نعوظ داشتند در حالی که در مردانی که تزریق شبه دارو به تنهایی داشتند این میزان 22 درصد بود.

بهبود در امتیازات بخش ميزان رنجش از پرسشنامه بيماري پيروني

از بیماران در این تحقیق خواسته شد تا به سوالات در بخش ميزان رنجش پرسشنامه بیماری پیرونی (PDQ) در آغاز و پايان (هفته 52) تحقیق پاسخ دهند. امتیاز بخش ميزان رنجش یک امتیاز کلی از پاسخ های مربوط به موارد زیر میشود:

 • نگرانی در مورد اینکه نعوظ چگونه به نظر می رسد
 • نگرانی در مورد درد پنیس
 • تاثیر بیماری پیرونی بر توالی رابطه جنسی
 • تاثیر بیماری پیرونی بر رابطه جنسی

در تحقیق اول مردانی که زیافلکس دریافت کرده بودند از آغاز تحقیق تا 52 هفته 37 درصد کاهش در امتیازات بخش ارزيابي ميزان رنجش داشتند در حالی که در مردانی که شبه دارو دریافت کرده بودند این میزان 22 درصد بود.

در تحقیق اول مردانی که زیافلکس دریافت کرده بودند از آغاز تحقیق تا 52 هفته 35 درصد کاهش در امتیازات بخش ميزان رنجش داشتند در حالی که در مردانی که شبه دارو دریافت کرده بودند این میزان 18 درصد بود.

اطلاعات ایمنی مهم برای زیافلکس

در موارد زیر از زیافلکس استفاده نکنید

 • پزشکتان به شما گفته است که درمان پلاک پیرونی باید شامل لوله ای که ادرار از درون آن عبور می کند (مجرای ادرار) نیز بشود
 • به کلاژناز کلستریدیومهیستولیتیکوم  یا هر یک از اجزای تشکیل دهنده داروی زیافلکس یا هر گونه محصول کلاژناز دیگر حساسیت دارید. برای آگاهی از مواد کامل تشکیل دهنده این دارو به راهنمای مصرف آن مراجعه نمایید

زیافلکس می تواند عوارض جانی جدی داشته باشد که عبارتند از:

 1. شکستگی آلت یا دیگر آسیب دیدگی های جدی آلت. دریافت تزریق زیافلکس می تواند سبب آسیب به لوله هایی در آلت که کورپورا نامیده میشوند گردد. بعد از درمان با زیلافلکس، یکی از این لوله ها ممکن است در طول یک نعوظ پاره شود. این شکستگی آلت یا گسستگی کورپورا نامیده میشود. برای درمان حوزه آسیب دیده نیاز به جراحی است. آسیبی که آلت شما پس از یک گسستگی کورپورا می بیند ممکن است هیچ گاه خوب نشود

بعد از درمان با زیلافکس، رگهای خونی در آلت شما ممکن است پاره شود که به جمع شدن خون در زیر پوست (هماتوم) منجر مي گردد. در این صورت باید در طی یک جراحی خون زیر پوست تخلیه گردد.

علائم شکستگی آلت یا دیگر آسیب های جدی به آلت عبارتند از:

 • یک صدای یا حس ترکیدگی در آلت به نعوظ رسیده
 • از دست دادن ناگهانی توانایی در حفظ نعوظ
 • درد در آلت
 • کبودی بنفش رنگ یا التهاب در آلت
 • مشکل در ادرار کردن یا وجود خون در ادرار

اگر هر یک از علائم گسستگی کورپورال یا آسیب جدی به آلت که در بالا فهرست شده را داشتید با پزشک خود مشورت نمایید.

بین تزریق دور اول و دور دوم درمان هیچ گونه فعالیت جنسی نداشته باشید.

به مدت 4 هفته پس از دومین تزریق یا سیکل درمان با زیافلکس فعالیت جنسی نداشته باشید تا التهاب و درد به کلی از بین برود.

در مان بیماری پیرونی با زیافلکس  تنها با تجویز پزشک ممکن است.

2- واکنشهای ازدیاد حساسیت از جمله آنافیلاکسی. واکنشهای شدید حساسیت می تواند در کسانی که زیافلکس دریافت می کنند اتفاق بیافتد چرا که حاوی پروتئین های خارجی است.

اگر هر یک از علائم واکنش آلرژیک زیر را پس از دریافت زیافلکس داشتید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 1. کهیر
 2. التهاب صورت
 3. مشکل د رتنفس
 4. درد سینه
 5. پایین بودن فشار خون
 6. سرگیجه یا غش

قبل از دریافت زیافلکس اگر واکنش آلرژیک یا مشکلات خونریزی یا دیگر مشکلات پزشکی به تزریق قبلی زیافلکس داشته اید حتما با پزشک خود در میان بگذارید. همه داروهایی را که مصرف می کنید به اطلاع پزشک خود برسانید چه داروهای تجویزی یا داروهایی که بدون نسخه مصرف می کنید، ویتامین ها و همچنین مکملهای گیاهی. استفاده از زیافلکس با داروهای خاص دیگری می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشد. مخصوصا اگر از داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقادها) استفاده می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگر پزشکتان دستور داده است که قبل از تزریق زیافلکس مصرف رقیق کننده های خون را متوقف کنید خود او باید بگوید که چه موقع دوباره می توانید از این داروها استفاده نمایید. اگر مطمئن نیستید که داروی شما رقیق کننده است از او بخواهید فهرستی از آنها به شما ارائه دهد.

در زمان دريافت زيافلكس از چه چيزهايي بايد اجتناب كرد؟

از شرايطي كه مي توانند منجر به كشيده شدن ماهيچه هاي شكم شود مثل كشيدگي در زمان دفع مدفوع اجتناب كنيد.

در زمان درمان با زيافلكس از دستگاه وكيوم نعوظ استفاده نكنيد.

زيافلكس مي تواند عوارض جانبي شديدي داشته باشد از جمله افزايش شانس خونريزي. خونريزي يا كبودي در مكان تزريق مي تواند اتفاق بيافتد. اگر در لخته شدن خون مشكل داريد حتما با پزشك خود در اين رابطه مشورت نماييد. در اين صورت شايد زيافلكس براي شما مناسب نباشد.

رايج ترين عوارض جانبي زيافلكس براي درمان بيماري پيروني عبارتند از:

 • جمع شدن مقدار كمي خون در محل تزريق (هماتوم)
 • التهاب در مكان تزريق يا در طول آلت
 • درد يا حساس شدن محل تزريق در طول آلت يا در بالاي پنيس
 • كبودي آلت
 • خارش پنيس يا كيسه بيضه
 • درد در هنگام نعوظ
 • مشكل در رسيدن به نعوظ
 • تغيير در رنگ پوست آلت
 • زدن جوش در مكان تزريق
 • درد در زمان رابطه جنسي
 • ايجاد برجستگي در مكان تزريق

اگر هر گونه عوارض جانبي داشتيد كه شما را آزار مي داد و از بين نرفت حتما به پزشك خود اطلاع دهيد.

اين ها همه عوارض جانبي استفاده از زيافلكس نيستند. براي اطلاعات بيشتر در اين رابطه از پزشك خود سوال كنيد.

زيافلكس چيست؟

زيافلكس دارويي است كه فقط با تجويز پزشك فروخته ميشود و براي درمان بيماري پيروني در كساني كه در زمان شروع درمان پلاك قابل لمس يا انحناي آلت بيش از 30 درجه دارند مورد استفاده قرار مي گيرد. هنوز ايمني زيافلكس در كودكان زير 18 سال بررسي نشده است.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

باورهاي نادرست در مورد ديابت

پنج‌شنبه 23 خرداد 1398
حتما تا كنون بارها شنيده ايد كه شكر بيش از اندازه منجر به ديابت ميشود. يا حتما شنيده ايد كه اگر تحت رژيم ديابت هستيد بايد از خوردن هر آنچه دوست داريد صرف نظر كنيد. خوب اين حرفها درست نيستند. در واقع، باورهاي نادرست زيادي در رابطه با غذا و رژيم هاي غذايي وجود دارند. از راهنماي زير براي تشخيص حقيقت از كذب استفاده كنيد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع