Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0
معرفی جدیدترین فناوری ها برای درمان بیماری های قلبی و عروقی  | دوربه

معرفی جدیدترین فناوری ها برای درمان بیماری های قلبی و عروقی 

بسیاری از بیماران بر اثر بیماری های قلبی و عروقی فوت می کنند و عمر کوتاهی خواهند داشت. فناوری های جدید برای نجات جان انسان هایی که از بیماری های قبلی و عروقی رنج می برند، طراحی و مورد استفاده واقع شده است. امروزه تکنولوژی های جدید نظیر هوش مصنوعی، فن آوری پوشیدنی، واقعیت مجازی، واقعیت افزودنی و ربات ها به کمک پزشکان آمده اند تا در تشخیص، معاینه و حتی درمان بیماری ها به پزشکان و جراحان کمک کنند. در این مقاله دوربه، قصد داریم به معرفی 6 فناوری جدید برتر برای درمان بیماری های قلبی و عروقی بپردازیم.

1- فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزودنی در قلب و عروق

واقعیت افزوده ( AR ) و واقعیت مجازی  ( VR )فناوری هایی هستند که در کنسول های بازی بیشترین کاربرد را داشته اند اما اکنون فروشندگان بزرگ تجهیزات قلب و عروق برای آموزش کارکنان بیمارستان از آنها استفاده می کنند. پزشکان و متخصصان خبره با آماده کردن ویدیوهای ۳۶۰ درجه برای آموزش کارآموزان از این فناوری ها استفاده میکنند. فناوری واقعیت افزوده  و واقعیت مجازی در بخش هایی مثل قلب و عروق، ایمپلنت دستگاه‌های الکتروفیزیولوژی و معاینات ضایعات عروقی کاربرد دارد.

سیستم جراحی  NovaRad از مصارف واقعیت افزوده

اولین سیستم جراحی با نام NovaRad دارای مجوز FDA از مصارف واقعیت افزوده برای کمک به جراحی است. جراح از یک هدست واقعیت افزوده استفاده می کند و می تواند یک مجموعه داده CT یا MRI را بر روی بیمار در جدول OR تنظیم و ثبت کند. سپس آنها می توانند به وسیله داده هایی که واقعیت افزوده به آن‌ها می‌دهد بدن بیمار را علامت‌گذاری کنند و به هنگام برش و جراحی، ضریب دقت خود را چند برابر کنند. واقعیت افزوده برای آموزش تصویربرداری قلبی اکو TEE نیز استفاده می شود.

فیلیپس سیستم واقعیت افزوده خود را با استفاده از تکنولوژی مایکروسافت هولولنز (Microsoft Hololens)، توسعه داده است. این سیستم واقعیت افزوده برای کمک به جراحی های قلبی-عروقی کاربرد دارد.

2- فناوری هوش مصنوعی در  درمان بیماری های قلب و عروق

بحث هوش مصنوعی ( Al ) یکی از پرکاربرد ترین تکنولوژی‌های جدید در حوزه پزشکی است. هوش مصنوعی بیشترین استفاده را در زمینه قلب و عروق و برای مراقبت های تریاژ و فناوری های نظارت بر ضربان قلب و پیش بینی آن دارد.

یکی از مهمترین کاربردهای که امروزه هوش مصنوعی در زمینه پزشکی دارد، حوزه تصویر برداری پزشکی از جمله رادیوگرافی قفسه سینه، سی‌ تی‌ اسکن و سونوگرافی است.

اکوکاردیوگرافی نوعی از سونوگرافی مخصوص قلب است. هوش مصنوعی در اکوکاردیوگرافی برای محاسبه‌ی کسر جهشی قلب (EF)، نمایش آناتومی و تشخیص دقیق ساختار‌های قلب کاربرد دارد. نرم افزار هوش مصنوعی DiA Imaging Analysisقابلیت اندازه گیری خودکار کسر تخلیه‌ای قلب با استفاده از اکوکاردیوگرافی قلب است. پزشک در فعالیت‌های بالینی قبل از اینکه شروع به خواندن پرونده‌ی بیمار کند، اندازه گیری‌ها به صورت اتوماتیک انجام شده و اطلاعات را در اختیار پزشک می‌گذارد.

3-نظارت بر بیماری انسان به کمک فن آوری های پوشیدنی

امروزه بسیاری از مردم از دستگاه های پوشیدنی که سلامت آن‌ها را ردیابی می‌کند استفاده می‌کنند. سیستم کنترل از راه دور بیمار با دستگاه های پوشیدنی ادغام زیادی پیدا کرده است تا بتوانند علائم حیاتی بیشتری مثل گلوکز، فشار خون و … را محاسبه و اندازه گیری کنند.

ساعت های اپل واچ از پیشروها در این زمینه باشد. بنابراین خیلی دور از ذهن نبود که این دستگاه‌ها و اپلیکیشن‌های موجود بر روی گوشی‌های هوشمند برای نظارت بهتر بر سلامت بیمار مورد توجه قرار گیرد.

نمونه ای از دستگاه ردیابی قلبی پوشیدنی که توسط شرکت Sky Lab در جلسه انجمن قلب آمریکا (AHA) ۲۰۱۸ ارائه شده است. مانند انگشتر معمولی روی انگشت پوشیده شده و با یک برنامه تلفن هوشمند از طریق اتصال بلوتوث بی سیم برای ایجاد ردیابی قندخونهای ECG و ایجاد هشدار به بیمار در صورت تشخیص آریتمی، رابط می کند.

انگشتر با فناوری پوشیدنی برای ردیابی عملکرد قلب

الگوریتم های هوش مصنوعی در دستگاه های پوشیدنی، بیشتر در تشخیص ضربان بالای قلب، آریتمی و سایر عوامل مشابه مورد استفاده قرار گرفته و بلافاصله بعد از مواجه شدن با این عوامل به بیمار و پزشکان آن هشدار داده می‌شود. در سالهای آینده، این هشدار نقش بسزایی در تریاژ خودکار بیمار ایفا می‌کند.

4-پرونده پزشکی دیجیتال

Big data یا داده‌های بزرگ، یکی از فعالیت‌ هایی است که در دهه گذشته در کشور ایالات متحده انجام شده و تاثیر شگرفی را در روند بهداشت و درمان افراد جامعه داشته است. در سال های اخیر بیمارستان ها و مراکز درمانی با استفاده از پرونده پزشکی افراد و تبدیل کردن آن به شکل دیجیتال توانسته اند تا تشخیص، نتایج و هزینه های درمانی بیمار را تا حدی قابل توجهی کاهش دهند.

5- استفاده از تکنولوژی هولوگرافی برای بدست آوردن اطلاعات

یکی دیگر از تکنولوژی هایی که عملکردی شبیه به AR و VR دارد، سیستم تصویربرداری هولوگرافی است. در تصویر هولوگرافی شما دیگر نیازی به عینک خاصی برای دیدن ندارید و این تصویر توسط نمایشگر خاصی به شکل کاملا ۳ بعدی، تصویر دریچه قلبی یا زائده دهلیزی سمت چپ را در روبروی چشم شما نمایش می‌دهد.

Echopixel یک فناوری ایجاد کرده است که امکان تصویربرداری سه بعدی را به یک هولوگرام زنده در یک صفحه ویژه که به عینک نیاز ندارد تبدیل می‌کند. عکس نشان می دهد که یک اپراتور با استفاده از حرکات دست برای چرخاندن و برش از طریق یک تصویر پویا برای دریچه قلب در کنفرانس درمانی قلب و عروق استفاده می‌کند.

تکنولوژی تصویربرداری هولوگرافی هم مانند فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، قابلیت استفاده در امر آموزش را دارد.

6- فناوری های مبتنی بر تصویر FFR (Fractional Flow Reverse)

یکی از سوالات مطرح در بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی، تشخیص درست این مسئله است که آیا ضایعه ایجاد شده در عروق کرونر نیاز به استنت دارد یا نه! این قضیه عموما زمان بر است و هزینه های مختلفی را نیز به دنبال دارد. FFR روشی است که عمدتا در کاتتریزاسیون عروق کرونر به کار گرفته می‌شود و به کمک اندازه گیری اختلاف فشار به وجود آمده در اثر تنگی شریان کرونر می‌تواند احتمال اختلال در اکسیژن رسانی به عضله قلب را تخمین زند.

نمونه ای از تصویر FFR که در تشخیص آنژیوگرافی مورد استفاده قرار گرفته است. این نرم افزار موفق دریافت مجوز از FDA نیز شده است. در تصویر رنگی مشخص شده که مقادیر FFR  چقدر است تا بتوان تعیین کرد که آیا استنت مورد نیاز است یا خیر و در صورت نیاز در کدام بخش باید قرار گیرد.

به طور کلی این نرم افزار بسیار اطلاعات مفیدی را در بخش تصویربرداری به پزشک ارائه می‌کند که می‌تواند کمک زیادی در نحوه درمان بیماری قلبی و عروقی فرد به پزشک بکند. از دیگر نکات مثبتی که این تکنولوژی دارد سرعت بسیار بالای آن است.

این‌ 6 فناوری جدید در حال حاضر در پزشکی استفاده می‌شوند و توانسته اند تاثیر مثبت خود رادر درمان بیماری های قلبی و عروقی به خوبی ثابت کنند. سرعت پیشرفت تکنولوژی در این زمینه بسیار بالا است و هر روز شاهد آزمایش فناوری های جدید در امر پزشکی هستیم. به امید روزی که به کمک تکنولوژی بتوانیم خطاهای پزشکی را به حداقل رسانده و تمام بیماران قلبی و عروقی را درمان کرد.

atiati

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است


    Warning: file_put_contents(): Only 0 of 399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0