20 راه برای کاهش هدر رفت غذا

بازیافت مواد غذایی

هدر رفت غذا یک مشکل بزرگ است که بسیاری از افراد متوجه آن شده اند.
در واقع، تقریبا یک سوم غذای تولید شده در جهان دور ریخته میشود یا به دلایل مختلفی هدر می رود. که برابر با 1.3 میلیارد تن در هر روز است.

جای تعجب ندارد که کشورهای صنعتی نظیر ایالات متحده غذای بیشتری را نسبت به کشورهای در حال توسعه هدر می دهند. بر اساس آژانس محافظت از محیط زیست آمریکا در سال 2010 (EPA) هر آمریکایی به صورت میانگین  در حدود 291 پوند (99 کیلوگرم) غذا هدر داده است.

شاید فکر کنید این هدر رفت غذا نمی تواند تاثیری بر شما داشته باشد اما دوباره فکر کنید. دور ریختن غذاهای قابل خوردن تنها هدر دادن پول نیست. غذاهای دور ریخته شده به خاک چالها فرستاده شده که در آن جا می گندد و گاز متان تولید می کند که دومین گاز گلخانه ای متداول است. به بیان دیگر، دور انداختن غذا به تغییر اقلیم کمک می کند.

مقدار زیادی آب نیز هدر می رود. بر اساس موسسه منابع جهانی، 24 درصد کل آب استفاده شده برای کشاوری هر ساله به خاطر دو رریختن غذا اتلاف میشود. این یعنی 45 تریلون گالن (در حدود 170 تریلون لیتر).

اگرچه این اعداد ممکن است ناامید کننده به نظر برسند اما شما می توانید با پیروی از نکاتی ساده که در این مقاله آورده شده است به کاهش این اقدام مضر کمک نمایید. حتی یک ذره کوچک هم می توانند کمک کننده باشد.

نکات کمک کننده به کاهش هدر رفت غذا

1. هوشمندانه خرید کنید

اغلب انسانها گرایش دارند بیش از مقدار مورد نیاز خرید نمایند.. اگرچه خرید به صورت فله می تواند مقرون به صرفه تر باشد اما تحقیقات نشان داده است که این روش خرید به هدر رفت بیشتر غذا منجر میشود.

برای اجتناب از خرید غذا بیشتر از حد مورد نیاز، سعی کنید از هر چند روز سری به خواربار فروشی محل خود بزنید تا هفته ای یک بار کلی از سوپر مارکت خرید کنید.

طوری برنامه ریزی کنید که هر آنچه را که خرید کرده اید تمام شده و  بعد دوباره برای خرید مراجعه نمایید. به علاوه، سعی کنید فهرستی از آیتم های مورد نیاز خود تهیه کرده و به خریدن آنها پایبند باشید. این کار به شما کمک می کند از خرید شتابزده اجتناب کرده و هدر رفت غذا را نیز کاهش دهید.

2– غذا ها را درست ذخیره کنید

ذخیره نادرست غذا سبب هدر رفت مقادیر زیادی غذا میشود.

بر اساس مجمع دفاع از منابع طبیعی در حدود دو سوم ضایعات خانگی در انگلستان به خاطر خراب شدن مواد غذایی است.

بسیاری از افراد نمی دانند چگونه میوه و سبزجات را نگهداری کنند که سبب رسیدن پیش از موعد و عاقبت پوشیدن آنها میشود.

برای مثال، سیب زمینی، گوجه فرنگی، سیر، خیار و پیاز را هیچ گاه نباید در یخچال گذاشت. این میوه ها باید در دمای اتاق نگهداری شوند.

جدا کردن غذاهایی که گاز اتیلن زیادی تولید می کنند از بقیه میوه ها راه خوبی برای کاهش فساد آنها است. اتیلن سبب رسیدن سریعتر و در نتیجه فساد میوه ها میشود.

غذاهایی که گاز اتیلن در هنگان رسیدن تولید می کنند عبارتند از:

  • موز
  • آواکادو
  • گوجه فرنگی
  • طالبی
  • هلو
  • گلابی
  • پیاز سبز

این میوه ها را به دور از میوهای حساس به اتیلن نظیر سیب زمینی، سیب، سبزیجات برگ سبز، توت ها و فلفل ها قرار دهید تا از زودتر از موعد رسیدن آنها اجتناب نمایید.

3- یاد بگیرید چگونه غذاها را نگه داری کنید

اگرچه شاید فکر کنید تخمیر و ترشی انداختن پدیده ای جدید باشد اما تکنیکهای حفظ غذا نظیر این هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرند.

ترشی انداختن که روشی برای محفظت از غذا با استفاده از سرکه یا آب شور می تواند به 2400 سال قبل از میلاد مسیح باز گردد.

ترسی انداختن، خشک کردن، کنسرو کردن، تخمیر،  فریز کردن و نمک سود کردن همه روشهایی هستند که می توان از آنها برای نگه داشتن طولانی مدت تر غذاها و در نتیجه کاهش اتلاف استفاده کرد.

این روشها نه تنها تاثیر کربن شما را کاهش می دهد پول شما را نیز ذخیره می کند. و مهمتر اینکه اغلب تکنیک های نگه داری غذا ساده بوده و می تواند سرگرم کننده باشد.

برای نمونه، کمپوت کردن و کنسرو کردن سیبهای رسیده یا ترشی انداختن هویج هایی که به تازگی از بازار خریداری شد ه اند غذایی خوشمزه و پایدار فراهم می آورد که حتی کودکان نیز می توانند از خوردن آن لذت ببرند.

4- ایده آل طلب نباشید

می دانستید که بررسی یک جعبه سیب برای یافتن خوش ظاهرترین سیبها می تواند به خدر رفتن غذا کمک نماید. میوه های زشت اگرچه از لحاظ مزه و ارزش غذایی فرقی با میوه ها و سبزیجات دیگر ندارند اما اغلب پذیرفته نمیشوند و میوه هایی انتخاب میشوند که چشم نوازتر باشند.

تقاضای مشتریان برای میوه ها و سبزیجات بدون نقص سبب شده است که بیشتر سوپر مارکتهای بزرگ تنها محصولات خوش منظر را از کشاورزان خریداری نمایند. همین امر سبب شده است که چندین تن غذای خوب هدر بروند. همین دغدغه سبب شده است که بسیاری از سوپرمارکتهای زنجیره ای بزرگ مثل والمارت و هل فود در تلاش برای کاهش هدر رفت شروع کنند به ارائه میوه ها و سبزیجات اصطلاحا زشت با تخفیف.

شما نیز با انتخاب محصولاتی که کمی نقص دارند از میوه فروشی ها یا حتی بهتر از خود کشاورزان سهم خود را در این رابطه ایفا نمایید.

5- یخچال و فریزر خود را مرتب نگه دارید

حتما شنیده اید که می گویند از دل رود هر آن کس که از دیده رود. این ضرب المثل مخصوصا در مورد غذاها مصداق دارد.

در حالی که داشتن یک بخچال مرتب با ذخیره خوب می تواند چیز خوبی باشد اما وقتی صحبت از هدر رفت غذا میشود پر کردن یخچال چیز خوبی نسیت.  یخچال و فریزر خود از به گونه ای مرتب کنید که همه چیز قابل دیدن باشد و متوجه باشید که هر غذایی را چه زمانی خریداری کرده اید بدین صورت می توانید از خراب شدن غذاها اجتناب نمایید.

یک راه خوب برای برای ذخیره کردن غذاها در یخچال استفاده از این شیوه و شعار است که “هر آنچه اول وارد شده باشد باید اول هم خارج شود”.

برای مثال زمانی که یک بسته توت فرنگی می خرید بسته های جدیدتر را پشت بسته های قدیمی تر قرار دهید. با این کار می توانید مطمئن شوید که غذاهای قدیمی تر مورد استفاده قرار گرفته و هدر داده نمیشوند.

6- غذاهای باقی مانده را دور نریزید

ته مانده های غذا تنها در روزهای تعطیل نیستند.
اگرچه معمولا اکثر مردم غذاهای اضافه از وعده های بزرگ را دوباره مصرف می کنند اما گاهی فراموش می شود که این غذاها در یخچال گذاشته شوند و بنابراین می گندند. بهتر است مواد غذایی باقی مانده را در ظرفهای شفاف قرار دهید تا مات در این صورت غذاها را فراموش نمی کنید. 

اگر اکثر مواقع زیاد غذا درست میکنید و مقدار زیادی از غذاهایتان هر بار باقی می ماند روزی را طراحی کنید که تنها از همین غذاها مصرف کنید و آنها در یخچالتان انباشته نشوند. این راه روشی فوق العاده برای جلوگیری از دور ریختن غذاها است و مهمتر اینکه در زمان و پولتان هم صرفه جویی میشود.

7- پوست میوه ها را هم مصرف کنید

اغلب افراد پوست میوه ها و سبزیجات و مرغ را در هنگام آماده کردن غذا می گیرند. این کار خجالت آور است زیرا که بسیاری از مواد غذایی در لایه خارجی محصول و در پوست ماکیان قرار دارد. برای نمونه پوست سیب حاوی مقادیر زیادی فیبر، ویتامین و آنتی اکسیدان است. در واقع محققان گروهی از ترکیبات را کشف کرده اند که که در پوست سیب یافت میشود و تریترپروئید ها نامیده میشوند. آنها به عنوان آنتی اکسیدان های قوی در بدن عمل می کنند و توانایی مبارزه با سرطان را دارند.

پوست مرغ نیز مملو از مواد مغذی از جمله ویتامین های A، B، پروتئین و چربیهای سالم می باشد. به علاوه پوست مرغ منبع فوق العاده از آنتی اکسیدان سلنیوم است که در بدن به مبارزه با التهاب کم می کند.

این مزایا به پوست سیب و مرغ محدود نمی‌شود. لایه های بیرونی سیب زمینی، هویج، خیار، انبه، کیوی و  بادمجان هم حاوی مواد مغذی خوردنی هستند. نه تنها خوردن پوست ها خوشمزه است بلکه اقتصادی بوده و تاثیر هدر رفت غذای شما را کاهش میدهد.

8- زرده تخم مرغ را مصرف کنید

اگرچه بیشتر افراد گرایش رژیم غذایی کم چربی که زمانی به شهرت رسیده بود فاصله گرفته اند اما هنوز هم بسیاری از خوردن زرده تخم مرغ اجتناب می کنند و املت و خاگینه را تنها با سفیده تخم مرغ درست می کنند.

اجتناب از خوردن زرده تخم مرغ در ترس از افزایش سطح کلسترول ریشه دارد. بسیاری از افراد باور دارند که خوردن غذاهاییکه کلسترول بالایی دارند از جمله تخم مرغ تاثیر زیادی بر بالا رفتن سطح کلسترول آنها دارد.

با این وجود تحقیقات نشان داده اند که در اغلب افراد کلسترول خوردنی تاثیری جزئی بر سطح کلسترول دارد. کبد بیشتر کلسترول مورد نیایز شما در کدبتان ساخته میشود و بدن شما با دقت سزح آن را در بدن تنظیم می کند. زمانی که غذایی با سطح بالای کلسترول می خورید کبد شما با کمتر تولید کردن کلسترول آن را تنظیم می کند. در واقع شواهد نشان می دهد که اغلب افراد حتی کسانی که کلسترول بالا دارند می توانند از خوردن تخم مرغ کامل بدون داشتن خطری لذت ببرند.

به علاوه، زرده های تخم مرغ مملو از مواد مغذی از جمله پروتئین، ویتامین A، آهن و سلنیوم و ویتامین B هستند. اگر بافت یا مزه زرده تخم مرغ را دوست نداریدمی توانید به دستورهای غذایی دیگر بیافزایید تا مزه آن خیلی مشخص نباشد. حتی می توانید از زرده تخم مرغ به عنوان ماسک موی مرطوب کننده استفاده نمایید.

9- دانه ها را دور نیاندازید

1.3 میلیارد تن کدوحلوایی که هر ساله در آمریکا تولید میشود که بیشتر آن دور ریخته میشود. اگرچه کنده کاری روی کدو و هندوانه می تواند برای خانواده سرگرم کننده باشد اما راه‌های برای کاهش ضایعات در طول این فعالیت وجود دارد.

علاوه بر اینکه استفاده از گوشت لذیذ کدو حلوایی در دستورهای غذایی و کیک پزی راهی فوق العاده برای کاهش هدر رفت آن است حتی می توان از دانه های آن نیز استفاده کرد. در واقع، دانه های کدو حلوایی بسیار خوشمزه بوده و مملو از مواد مغذی می باشد. حاوی مقادیر زیادی منزیم است ماده ای معدنی که برای سلامت قلب و خون بسیار اهمیت داشته و به کنترل فشار خون و سطح قند خون کمک می نماید.

برای استفاده از دانه های کدو حلوایی فقط کافی است دانه ها را شسته و خشک کرده  سپس با کمی روغن زیتون و نمک روی گاز تفت دهید تا تست شوند.
دانه های هندوانه و بلوط را نیز می توان به طریق مشابه آماده ساخت.

10- مخلوط کنید

تهیه یک اسموتی از مخلوطی از مواد مغذی می تواند راهی خوشمزه برای کاهش هدر رفت غذا باشد. اگرچه ساقه ها و پوست میوه هیا محصولات ممکن است به صورت کامل خیلی اشتها برانگیز نباشند اما افزودن آنها به اسموتی راهی فوق العاده برای بهره بردن از مزایای بسیار آنها می باشد.

ساقه های کلم و چغندر مملو از فیبر و مواد مغذی هستند که اگر به اسموتی ها اضافه شوند طعم فوق العاده ای به آنها می دهند. می توانید از ترب، توت فرنگی و هویج نیز برای ایجاد طعمی فوق العاده استفاده کنید. چیزهای دیگری هم که در غیر این صورت دور ریخته میشوند را می توان با هم ترکیب کرد مثل پوست میوه ها و سبزیجات، سبزی ها و میوه های پژمرده شده، موزهای زیاد از حد رسیده و ساقه های کلم برکلی.

11- عصاره های خانگی بسازید

تهیه عصاره های خانگی راهی آسان برای استفاده از غذاهای اضافه می باشد. پوست، ساقه و دیگر قسمتهای باقی مانده سبزیجات را با کمی روغن زیتون یا کره بخوشانید بعد کمی آب بیافزایید و بگذارید تا یک عصاره سبزیجات خوش بو داشته باشید.

سبزیجات تنها دوریختنی نیستند که که می توان آن را به یک عصاره طعم دهنده تبدیل کرد.  به جای اینکه لاشه های مرغ و استخوانهای گوشت را دور یریزید آنها را با سبزیجات، ادویه و آب بجوشانید تا یک عصاره خانگی درست کنید که یک دنیا به عصاره های بازاری می ارزد.

12- آب خود را طعم دار کنید

بسیاری از افراد به میزان کافی آب مصرف نمی کنند به این دلیل که از طعم آن را دوست ندارند. خوشبختانه شما می توانید آب را خوش طعم تر کرده و در عین حال دو ریز آشپزخانه خود را کاهش دهید. یکی ازساده ترین راه ها برای افزایش جذب آب این است که طعم آن را بهبود دهید. از پوست میوه های اسیدی، سیب و خیار برای افرودن طعم به شیشه آب معدنی یا لیوان آب خود استفاده کنید.

سبزیجات و توت فرنگی های پژمرده نیز برای افزودن به بطری آب فوق العاده هستند.
بعد از نوشیدن آّب، همان میوه ها و سبزیجات داخلش را به یک اسموتی بیافزایید تا حداقل دورریز را داشته باشید.

13- اندازه وعده های غذایی خود را در کنترل داشته باشید

پر خوری یکی از مشکلات برای بسیاری از افراد است.

مطمئن شدن از این که اندازه ظرف غذایتان در محدوده سالم است نه تنها وزن شما را در حد مناسب نگه می دارد بلکه مانع از هدر رفتن غذا می‌شود. شاید خیلی به این مساله فکر نکرده باشید اما تخلیه باقی مانده غذا در سطل آشغال تاثیری قابل توجه بر محیط زیست دارد. در مورد اینکه آیا در هنگام خوردن واقعا گرسنه هستید و مقدار غذایی که می خورید حساس باشید این کار راهی فوق العاده برای کاهش ظایعات غذایی می باشد.

14- با فریزر خود دوستانه رفتار کنید

فریز کردن غذا یکی از راحت ترین راهها برای حفظ آن است و انواعی از غذاها را که به خوبی می توان فریز کرد نامحدود هستند. برای نمونه، سبزی هایی را که برای استفاده در سالاد زیادی نرم شده اند را می توانید فریز کنید تا در زمان لازم در اسموتی و دیگر دستورات غذایی خود استفاده کنید.

می توانید سبزیجات اضافه را با مقداری روغن زیتون و سیر خرد شده مخلوط کرده و بعد در قالب یخ فریز کنید. در وقت نیاز کمی تفت دهید تا یک افزودنی خوشمزه برای غذاهای خود داشته باشید.

می توانید غذاهای باقی  مانده ها و سوپها و غیره را فریز کنید. در این صورت می توانید مطمئن شوید که همیشه غذای سالم و خانگی در دسترس دارید.

15- تاریخ های انقضا را بدانید

تاریخ انقضا تنها یکی از اصطلاحات گیج کننده ای است که شرکتها بر روی برچسب غذایی استفاده می کنند تا مشتریان بدانند محصول تا چه زمانی قابل استفاده است. مشکل این است که برای این اصطلاحات قانونی تنظیم نشده است. در واقع این وظیفه تعیین بهترین تاریخی که می توان محصولی را مورد استفاده قرار داد بیشتر به تولید کننده های محصولات غذایی محول شده است. حقیقت این است که بسیاری از غذاهایی که تاریخ مصرفشان گذشته است را هنوز می توان با ایمنی خورد.

تاریخ انقضا برای خوره فروشان است که بدانند تا چه زمانی می توانند محصولی را در قفسه های خود نگه دارند. بهترین تاریخ مصرف تاریخی است که به مشتریان توصیه میشود تا این زمان محصول را مصرف نمایند. هیچ یک از این اصطلاحات به این معنا نیست که مصرف محصول بعد از تاریخ یاد شده ایمن نیست.

در حالی که بسیاری از این اصطلاحات مبهم هستند، بهترین تاریخ مصرف به این معنا است که بعد از تاریخ ذکر شده کالا بهترین کیفیت خود را نخواهد دشان. در حال حاضر متخصصان در تلاش هستند سیستم تعیین تاریخ انقضای غذاها را برای مشتریان دقیق تر نمایند. در ضمن، از قضاوت خود در زمان تصمیم گیری برای غذاهایی که تنها کمی از تاریخ انقضای آنها گذشته است استفاده نمایید.

16- اگر می توانید به کود تبدیل کنید

به کود تبدیل کردن بقایای غذاها راهی سودمند برای استفاده مجدد از ضایعات غذا می باشد که غذاهای دور ریختنی را به انرژی برای گیاهان تبدیل می نماید.

اگرچه همه فضای کافی در بیرون خانه برای سیستم کامپوزیت ندارند، انواع مختلفی از سیستم های کامپوزیت رومیزی وجود دارند که این اقدام را ساده تر و برای همه ممکن ساخته هاست حتی برا یکسانی که فضای محدودی دارند. یک کود ساز در فضای آزاد برای کسانی مناسب است که باغ بزرگی دارند در حالی که کودساز رومیزی برای ساکنین شهر با گیاهان خانگی یا باغچه ای از سبزیجات مناسب است.

17- نهار را خود از خانه ببرید

اگرچه خوردن نهار با همکاران و خریدن غذا از رسیدن مورد علاقه تان لذت بخش است اما پرهزینه بوده و می تواند به دور ریز غذا کمک نماید.

یک راه موثر برای صرفه جویی در هزینه و در عین حال کاهش تاثیر کربن بردن نهار بر سر کار می باشد. اگر تمایل دارید. اگر می خواهید صبحها برای این کار وقت کم نیاورید سعی کنید باقی مانده های غذا را در ظرفهایی مناسب سرو فریز کنید. بدین صورت، نهاری از قبل آماده و دوست داشتنی دارید که می توانید هر روز صبح با خود به سر کار ببرید.

18- تفاله ها را دور نریزید

اگر احساس می کنید نمی توانید بدون خوردن یک فنجان قهوه داغ خود را برای فعالیت روزانه تان آماده نمایید بنابراین همیشه مقدار زیادی تفاله قهوه خواهید داشت. جالب این جا است که این دور ریختنی که اغلب نادیده گرفته میشود می تواند کاربردهای بسیاری داشته باشد. اگر از غذایی که شب قبل پخته اید چیزی باقی مانده است آن را بسته بندی کرده و برای نهار روز بعد در سرکار مصرف کنید.

کسانی که در پرورش گل و گیاه مهارت دارند خوشحال خواهند شد اگر بدانند تفاله قهوه کودی عالی برای گیاهان است. تفاله ها غنی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند که موادی مغذی برای رشد گیاهان محسوب می گردند. دانه های قهوه یک دور کننده طبیعی حسرات است. در واقع تحقیقات نشان داده اند که پاشیدن تفاله های قهوه در چمن ها و  علف  ها مانع از تخم ریزی پشه ها و در نتیجه کم شدن تعداد این حشرات موزی میشود.

19- در آشپزخانه خود خلاق باشید

یکی از نکات خارق العاده در پختن غذای خودتان این است که دستور غذایی ها را خودتان ابداع کنید، طعم ها و موادی را بیفزایید. گنجاندن موادی در غذا که معمولا زیاد استفاده نمیشوند راهی فوق العاده برای دوباره استفاده کردن از ضایعات در زمانی است که در آشپزخانه در حال آزمایش کردن هستید.

ریشه وساقه ها طعم  دهنده ای خوبی برای سس ها و غذاهایی کبابی هستند در حالی که دم سیر و پیاز می تواند به اسنکها و سسها طعم لذت بخشی بدهد.

می توانید سس پستو را به جای ریحان با ساقه های بروکلی، گوجه فرنگی های له شده، اسفناج ها یا گشنیزهای پژمرده تهیه کنید که راهی نوآورانه برای طعم دار کردن غذاهایتان می باشد.

20- کمی به خودتان برسید

اگر می خواهید در صرف پول خود صرفه جویی کنید و در عین حال از مضرات بالقوه مواد شیمیایی موجود در برخی از محصولات بهداشتی پوست اجتناب نمایید سعی کنید در خانه یک لایه بردار یا ماسک تهیه کنید.

آواکادو غنی از اسیدهای چرب، آنتی اکسیدان ها و ویتامین E است که آن را به یک ماسک عالی طبیعی تبدیل ساخته است. آواکادوهایی را که بیش از اندازه رسیده و مصرف نمیشوند یا مقداری عسل ترکیب کنید تا ترکیبی لاکچری بدست آید که می تواند از آن هم برای پوست و هم مو استفاده کنید.

با ترکیب تفاله قهوه یا کمی شکر و روغن زیتون می توانید یک لایه بردار نیروبخش برای بدن خود بسازید. همچنین می توانید از چای های کیسه ای استفاده شده و خنک شده و خیارهای اضافه برای کم کردن پف چشم ها استفاده کنید.

حرف آخر

راههای بیشماری برای کاهش هدر رفت، استفاده مجدد و بازیافت مواد غذایی وجود دارند. نه تنها نکات عملی در این مقاله به شما در کاهش هدر رفت غذا کمک می کند سبب صرفه جویی در وقت و پول شما نیز می گردد. با تفکر بیشتر در مورد ضایعات غذایی روزانه خانه خود می توانید به ایجاد تغییراتی مثبت برای حفظ برخی از منابع بسیار با ارزش زمین کمک نمایید.

حتی تغییرات کوچک در نحوه خرید، پخت و پز و مصرف غذا می تواند به کاهش تاثیر شما بر محیط زیست کمک نماید. این کار خیلی هم سخت نیست.

با کمی تلاش، می توانید تا حد زیادی از دور ریختن غذاهایتان اجتناب کنید، در پول و وقت خود صرفه جویی کنید و باری از فشاری که روی مادر همه مان یعنی طبیعت است برداریم.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

علل خون دماغ و نحوه درمان آن

پ آگوست 12 , 2021
بررسی کلی خون دماغ بسیار رایج است. ممکن است ترسناک […]
علل خون دماغ

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است