Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0
گره زبانی | آنکیلوگلوسی| فرنکتومی| دوربه

گره زبانی

اگر به شما گفته شد نوزاداتان احتیاج به جراحی گره زبان دارد چه نکاتی را باید بدانید

شیر دادن به نوزاد شاید به نظر چیزی طبیعی برسد اما شاید برای شما و یا نوزداتان به همین سادگی ها هم نباشد. یکی از دلایلی که سبب مشکل شدن شیر خوردن میشود یک بافت بسیار کوچک که به سختی دیده میشود در زیر زبان است. این مشکل گره زبانی نامیده میشود و می تواند شیر دادن را هم برای شما  و هم نوزادتان به یک چالش تبدیل کند.

پزشک یا مشاور شیردهی شما ممکن است جراحی گره زبان را پیشنهاد دهد، یک جراحی کوچک که می تواند به جبران این مشکل کوچک کمک نماید. البته برخی از متخصصان دیگر این جراحی را پیشنهاد نمی کنند.
در زیر هر آنچه را که می تواند به شما در تصمیم گیری بهتر کمک کند آورده شده است.

 گره زبانی چیست؟

در ده درصد موارد  نوزادان (اغلب پسران) با گره زبانی به دنیا می آیند که نام پزشکی آن آنکیلوگلوسی است. برخی از این نوزادان را به سختی می توان شیر داد. با این وجود برخی دیگر از نوزادان مبتلا به گره زبانی ممکن است مشکلی در شیر خوردن نداشته باشند.

هر کسی در زیر زبان پرده یا بافتی دارد که زیر زبان را به کف دهان متصل کرده است. این غشاء فرنون زبانی نامید میشود. عموما این پرده بسیار نازک و کشسان بوده و یا حتی ممکن است بعد از تولد از بین برود.

در نوزادان مبتلا به گره زبانی فرنوم که به زیر زیان و کف دهان چسبیده است باقی مانده و ضخیم تر و کوتاه تر است. زمانی که این اتفاق می افتد زبان ممکن است مهار شده یا محکم به سمت پایین کشیده شود و آن گونه که باید نمی تواند حرکت کند.

علاوه بر مشکلات شیردهی، علائم گزه زبانی در نوزادان می تواند به شرح زیر باشد:

 • زبان به نظر کوتاه تر می رسد یا خیلی نمایان نیست.
 • نوک زبانشان  قلب مانند است و یا وقتی به جلو حرکت می کند تغییر شکل می دهد.
 • به نظر می رسد زبان از وسط به پایین کشیده میشود.
 • زبان نمی تواند به سقف دهان برسد.
 • شاید خود شما هم بتوانید بافت یا غشای سختی را که از زبان نوزداد به کف دهان چسبیده احساس کنید یا ببینید.

گره زبانی عقبی زمانی اتفاق می افتد که غشا، به انتهای زبان چسبیده  باشد و بنابراین مشاهده آن کار سختی تری است اما باز هم می تواند بر عملکرد و هماهنگی زبان نوزاد تاثیر بگذارد.

آیا جراحی گره زبان پیشنهاد میشود؟

از قدیم پزشکان بلافاصله پس از تشحیص گره زبانی جراحی آن را پیشنهاد می دادند چون باور داشتند می تواند مشکلات شیردهی را بهبود دهد. درواقع، جراحی های گره زبان بین سالهای 1997 تا 2012 افزایش داشت. ولی در چند سال اخیر تحقیقات شروع کردند به بررسی دقیق تر مزایای که این جراحی حقیقتا می تواند داشته باشد. بسیاری از مشاوران شیردهی و دگیر متخصصان در حال حاضر شروع به برسی دیگر مداخلات درمانی به جای پیشنهاد فوری جراحی هستند.

در تحقیقی در سال 2019 بر روی 115 نوزاد مبتلا به گره زبانی نشان داده شد که 63 درصد نوزادان اگر تحت معاینه گفتار درمان و متخصص گوش و حلق و بینی قرار بگیرند نیازی به جراحی برای بهبود شیردهی ندارند.

مشکلات تغذیه ای آنها می تواند عوامل دیگری داشته باشد از جمله:

 • رفلاکس نوزاد
 • بالا آوردن
 • عرضه کم شیر

اگر والدین با یک متخصص گوش و حلق و بینی همکاری برای بررسی مشکلات خاص نوزادشان همکاری داشته باشند شیردهی عموما بهبود یافته و نیازی به جراحی نخواهد بود. از طرف دیگر، بریخ تحقیقات نشان داده اند که جراحی گره زبان می تواند مفید باشد.

در تحقیقی بالینی در شال 2019 مشخص شد که از هر 345 نوزادی که در شیر خوردن مشکل دارند 116 تا مبتلا به گره زبان هستند. نوزادان مبتلا به گره زبان عموما مشکلات شدیدتری در شیر خوردن نسبت به بقیه نوزادان دارند. در گروه مبتلا به گره زبانی 30 نوزاد جراحی داشتند. بر اساس گفته محققان، گروهی که جراحی شده بودند بهبود معنادارتری در شیرخوردن نسبت به آنهایی که جراحی نکرده بودند داشتند.

مزایا جراحی گره زبان

شاید بتواند مشکلات شیردهی را بهبود دهد
ممکن است شیر خوردن نوزاد بهتر شده و بعد از جراحی وزن گیری بهتری داشته باشد
می تواند مانع از درد در سینه مادر شود
می تواند در سالهای بعدی زندگی از مشکلات دندانی جلوگیری کند
شاید بتواند در سالهای بعدی زندگی مانع از مشکلات گفتاری شود

معایب جراحی گره زبان

شاید نتواند کمکی به بهبود شیردهی نماید
می تواند سبب التهاب و تورم شود
ممکن است نهایتا غیر ضروری باشد
نیازمند تمرین ها و کشش روزانه بعد از جراحی برای پیشگیری از بازگشت بیماری دارد

انواع جراحی گره زبان

این جراحی دیگر مثل سابق تنها یک نوع خاص برای همه نوزدان نیست و می تواند برای هر نوزادی به شکلی مناسب خود او باشد و بنابراین انواع مختلفی از جراحی گره زبان وجود دارد. خوشبختانه فرنوم اعصاب و رگهای خونی زیادی ندارد بنابراین این جراحی با درد یا خونریزی زیادی همراه نیست. اگر تصمصم گرفتید جراحی گره زبان را انجام دهید تیم مراقبتهای بهداشتی به شما در انتخاب بهترین عمل برای نوزدتان کمک می کنند.

نکته ای در اصطلاح شناسی

فرنومی یا فرنکتومی اصطلاحاتی هستند که به جای یکدیگر برای جراحی گره زبان استفاده میشوند. اگرچه این جراحی ها دقیقا شبیه به هم نیستند اما از همه آنها به شیوه مشابهی استفاده می شود

فرنکتومی

این شیوه سنتی جراجی شامل برش دادن فرنوم با یک تیغ کوچک برای رها ساختن زبان میشود. اغلب نوزادان نیازی به بی هوشی ندارند و بلافاصله بعد از جراحی می توان به نوزاد شیر داد. چند روز طول می کشد تا محل جراحی التیام یابد.

جراحی با لیزر

جراحی با لیزر برای گره زبانی همانند فرنکتومی است فقط به جای تیغ یا چاقو از لیزر استفاده میشود. با لیزر می توان برشهای ظریف تری ایجاد کرد که سبب میشود محل خونریزی کمتری داشته و سریعتر بهبود یابد.

الکتروکوتریزاسیون گره زبانی

در جراحی الکتروکوتریزاسیون از الکتریسته برای ایجاد گرما و برش استفاده میشود. این شیوه همانند فرنکتومی است فقط به جای تیغ از الکتریسیته برای رها ساختن زبان استفاده میشود.

فرنولوپلاستی

این نوع جراحی برای موارد پیچیده تر گره زبانی استفاده میشود و شامب برش زدن و و ضمیمه کردن دوباره فرنوم با بخیه میشود. برای این جراحی کودک باید تحت بیهوشی باشد چون زمان طولانی تری نیاز دارد. در برخی موارد، نوزادان نیاز به ورزش دادن زبان و گفتار درمانی بعد از بهبود کامل از جراحی نیاز خواهند داشت.

عوارض احتمالی جراحی

در برخی از موارد نادر و پیچیده، مدت زمان بهبود بعد از جراحی گره زبان ممکن است طولانی تر شود. این جراحی همچنین می تواند عوارض از جمله موارد زیر را در پی داشته باشد:

 • از دست رفتن آب بدن
 • ناتوانی در غذا خوردن
 • کاهش وزن
 • آسیب دیدن ماهیچه های زبان
 • آسیب دیدن غدد بزاغی
 • مشکلات تنفسی

بهبود بعد از جراحی گره زبانی

بهبود یافتن از جراحی گره زبان به نوع این مشکل در نوزاد و نوع جراحی انجام شده برای درمان آن بستگی دارد. برخی از جراحی ها مدت زمان بیشتری برای التیام نیاز دارند که سبب تاخیر بیشتر در شیردهی میشود. گاهی هم نوزاد کوچک شما بلافاصله بعد از جراحی قدرت شیر خوردن را دارد.

بدون توجه به اینکه چه نوع جراحی انجام شده است- با شکاف تیغ یا لیزر- باید تمرین های دهانی و کششی را باید چند بار در روز برای چند هفته بعد از جراحی با نوزاد خود انجام دهید. این کار مانع از بازگشت فرنوم میشود.

پزشک به شما نشان خواهد داد چه تمرین هایی را و چگونه انجام دهید. در ابتدا ممکن است برایتان به نظر ناراحت کننده برسد- چون در واقع دارید یک زخم باز را می کشید. اما این تمرین ها بخش مهمی از موفقیت در عمل هستند.

یک تحقیق بالینی در سال 2018 بر روی 30 نوزاد که این جراحی را قبل از 12 هفتگی انجام داده بودند انجام شد. بلافاصله بعد از جراجی 90 درصد مادرها بهبود در شیر خوردن و کاهش درد سینه را گزارش دادند. بعد از 2 هفته، 83 درصد مادران از بهبود در شیر خوردن و کلا از جراحی رضایت داشتند.

حرف آخر

گره زبانی یک مشکل کوچک است که برخی از نوزادان با آن به دنیا می آیند. در برخی از موارد، کلا سبب ایجاد مشکلی نمی شود. برخی دیگر ممکن است در شیر خوردن دچار مشکل شوند.

گره زبانی همچنین می تواند بعدها در طول زندگی دچار مشکل نماید مثلا مشکل در صحبت کردن و یا تغییراتی در شکل زبان.

جراحی گره زبان یک جراحی کوچک است که می تواند در شیر خوردن به این نوزادان کمک نماید. اما تحقیقات جدید نشان می دهند که در برخی موارد جراحی برای بهبود شیردهی در این نوزادان چندان هم مورد نیاز نیست. مخصوصا اگر والدین به یک متخصص شیردهی برای ارزیابی مراجعه کرده و به دنبال راههای دیگری غیر از جراحی بر می آیند متوجه این مساله میشوند.

مشاور شیردهی یا پزشک شما می تواند بهترین درمان را برای نوزاد کوچک شما پیشنهاد داده و اگر جراحی مورد نیاز باشد همه گزینه ها را به شما ارائه خواهد داد.

ندا جعفریان مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

10 غذای مفید برای بهبود از بیماری

س دسامبر 22 , 2020
برای بهبود از بیماری یا جراحی نوع غذایی که مصرف […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است


  Warning: file_put_contents(): Only 0 of 399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0