گرفتگی عروق قلب

ایسکمی قلبی

ایسکمی قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون به قلب شما کاهش می یابد و از دریافت اکسیژن کافی به ماهیچه قلب جلوگیری می کند. کاهش جریان خون معمولاً نتیجه انسداد (بسته شدن) جزئی یا کامل رگ های  قلب شما (شریان‌های کرونری) است.

ایسکمی میوکارد که ایسکمی قلبی نیز نامیده می شود، توانایی عضله قلب را برای پمپاژ خون کاهش می دهد. انسداد ناگهانی و شدید یکی ازرگ های قلب می تواند منجر به حمله قلبی شود. ایسکمی قلبی همچنین ممکن است باعث ریتم غیر طبیعی قلب شود.

درمان ایسکمی قلبی شامل بهبود جریان خون به عضله قلب است. درمان ممکن است شامل داروها، روشی برای باز کردن عروق مسدود شده (آنژیوپلاستی) یا جراحی بای پس باشد.

انتخاب سبک زندگی سالم برای قلب در درمان و پیشگیری از ایسکمی قلبی مهم است.

علائم کلی:

درد گردن یا فک

 

درد شانه یا بازو

ضربان قلب تند

تنگی نفس زمانی که فعالیت بدنی دارید

تهوع و استفراغ

تعریق

خستگی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

اگر درد شدید قفسه سینه یا درد قفسه سینه که از بین نمی رود، کمک اورژانسی دریافت کنید.

علل

ایسکمی قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون از طریق یک یا چند شریان (رگ) کرونر شما کاهش یابد. جریان خون کم میزان اکسیژن دریافتی عضله قلب را کاهش می دهد.

ایسکمی قلبی می تواند به آرامی با مسدود شدن شریان ها (رگ) در طول زمان ایجاد شود. یا زمانی که یک سرخرگ به طور ناگهانی مسدود می شود، می تواند به سرعت رخ دهد.

شرایطی که می تواند باعث ایسکمی قلبی شود عبارتند از:

بیماری عروق کرونر (آترواسکلروز). پلاک‌هایی که عمدتاً از کلسترول تشکیل شده‌اند، روی دیواره‌های شریان‌ها (رگ)  تجمع می‌کنند و جریان خون را محدود می‌کنند. آترواسکلروز شایع ترین علت ایسکمی قلبی است.

لخته خون. پلاک‌هایی که در آترواسکلروز ایجاد می‌شوند می‌توانند پاره شوند و باعث لخته شدن خون شوند. لخته ممکن است یک شریان را مسدود کند و منجر به ایسکمی ناگهانی و شدید قلبی و در نتیجه حمله قلبی شود. به ندرت ممکن است لخته خون از جای دیگری در بدن به شریان کرونر برود.

اسپاسم عروق کرونر. این سفت شدن موقت ماهیچه های دیواره شریان می تواند برای مدت کوتاهی جریان خون به بخشی از عضله قلب را کاهش دهد یا حتی از آن جلوگیری کند. اسپاسم عروق کرونر یک علت غیر معمول ایسکمی میوکارد است.

درد قفسه سینه همراه با ایسکمی قلبی می تواند با موارد زیر ایجاد شود:

 

فعالیت بدنی

استرس عاطفی

دماهای سرد

مصرف کوکائین

خوردن یک وعده غذایی سنگین یا بزرگ

رابطه جنسی

عوامل خطر

عواملی که می توانند خطر ابتلا به ایسکمی قلبی  را افزایش دهند عبارتند از:

تنباکو. سیگار کشیدن و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود سیگار می تواند به دیواره داخلی رگ ها آسیب برساند. این آسیب می تواند به رسوبات کلسترول و سایر مواد اجازه دهد تا جریان خون را در عروق کرونر جمع آوری کرده و جریان خون را کاهش

دهند. سیگار کشیدن باعث اسپاسم عروق کرونر می شود و همچنین ممکن است خطر لخته شدن خون را افزایش دهد.

دیابت. دیابت نوع 1 و 2 با افزایش خطر ایسکمی قلبی، حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی مرتبط است.

فشار خون بالا. با گذشت زمان، فشار خون بالا می تواند آترواسکلروز را تسریع کند و در نتیجه به عروق کرونر آسیب برساند.

سطح کلسترول خون بالا. کلسترول بخش عمده ای از رسوباتی است که می تواند عروق )LDL کرونر شما را باریک کند. سطح بالای کلسترول “بد” (لیپوپروتئین با چگالی کم یا

در خون شما ممکن است به دلیل یک بیماری ارثی یا رژیم غذایی سرشار از چربی های اشباع شده و کلسترول باشد.

سطح تری گلیسیرید خون بالا. تری گلیسیرید، نوع دیگری از چربی خون نیز ممکن است به تصلب شرایین کمک کند.

چاقی. چاقی با دیابت، فشار خون بالا و سطح بالای کلسترول خون مرتبط است.

دور کمر. اندازه‌گیری دور کمر بیش از89 سانتی‌متر برای زنان و 102 سانتی‌متردر مردان، خطر ابتلا به فشار خون بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

عدم فعالیت بدنی. ورزش نکردن کافی به چاقی کمک می کند و با سطح کلسترول و تری گلیسیرید بالاتر مرتبط است. افرادی که به طور منظم ورزش های هوازی انجام می دهند، سلامت قلب بهتری دارند، که با خطر کمتر ایسکمی میوکارد و حمله قلبی همراه است. ورزش همچنین فشار خون را کاهش می دهد.

عوارض

ایسکمی قلبی می تواند منجر به عوارض جدی شود، از جمله:

حمله قلبی. اگر یک سرخرگ کرونر به طور کامل مسدود شود، کمبود خون و اکسیژن می تواند منجر به حمله قلبی شود که بخشی از عضله قلب را از بین می برد. آسیب می تواند جدی و گاهی کشنده باشد.

ریتم نامنظم قلب (آریتمی). ریتم غیر طبیعی قلب می تواند قلب شما را ضعیف کند و ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

نارسایی قلبی. با گذشت زمان، دوره های مکرر ایسکمی ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود.

جلوگیری

همان عادات سبک زندگی که می تواند به درمان ایسکمی قلبی کمک کند می تواند در وهله اول از ایجاد آن نیز جلوگیری کند. داشتن یک سبک زندگی سالم برای قلب می تواند به قوی، کشسانی و صاف نگه داشتن عروق شما کمک کند و به حداکثر جریان خون اجازه دهد.

داروها

داروها برای درمان ایسکمی قلبی عبارتند از:

آسپرین. آسپرین روزانه یا سایر رقیق‌کننده‌های خون می‌تواند خطر لخته شدن خون را کاهش دهد، که ممکن است به جلوگیری از انسداد عروق کرونر کمک کند. قبل از شروع مصرف آسپرین از پزشک خود بپرسید، زیرا اگر اختلال خونریزی دارید یا در حال مصرف داروهای رقیق کننده خون دیگری هستید ممکن است مناسب نباشد.

نیترات ها این داروها شریان ها را گشاد می کنند و جریان خون را به قلب و از قلب شما بهبود می بخشند. جریان خون بهتر به این معنی است که قلب شما مجبور نیست به سختی کار کند.

مسدود کننده های بتا. این داروها به شل شدن عضلات قلب، کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون کمک می کنند تا خون راحت تر به قلب شما برسد.

مسدود کننده های کانال کلسیم این داروها باعث شل شدن و گشاد شدن رگ های خونی می شوند و جریان خون را در قلب شما افزایش می دهند. مسدود کننده های کانال کلسیم همچنین نبض شما را کاهش می دهد و بار کاری بر روی قلب شما را کاهش می دهد.

داروهای کاهش دهنده کلسترول این داروها مواد اولیه ای را که روی عروق کرونر رسوب می کند کاهش می دهند.

 :(ACE)مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین

این داروها به شل شدن عروق خونی و کاهش فشار خون کمک می کنند. اگر علاوه بر ACE ایسکمی میوکارد، فشار خون بالا یا دیابت دارید، پزشک ممکن است یک مهارکننده را توصیه کند. در صورت نارسایی قلبی یا اگر قلب شما خون را به طور موثر پمپاژ

نمی کند ، ممکن است از مهارکننده های ACE نیز استفاده شود.

رانولازین (رانکسا). این دارو به شل شدن عروق کرونر برای کاهش آنژین کمک می کند. رانولازین ممکن است همراه با سایر داروهای آنژین مانند مسدود کننده های کانال کلسیم، مسدود کننده های بتا یا نیترات ها تجویز شود.

ندا جعفریان مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

چه میوه هایی بیشترین و کمترین قند را دارند؟

چ جولای 27 , 2022
میوه هایی که بیشترین قند را دارند انبه میوه های […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است