گانگلیون مچ دست

گانگلیون يك غده پر شده از مايع است كه ممكن است در نزديك زردپي ها و مفاصل ايجاد شود. سرطان نيست. بيشتر در كمر يا دستها يافت ميشود. اغلب بي خطر است اما ميتواند بدنما باشد. اگر لازم باشد مي توان با يك جراحي كوچك گانگلیون را برداشت.

گانگلیون يك غده پر شده از مايع است كه ممكن است در نزديك زردپي ها و مفاصل ايجاد شود. سرطان نيست. بيشتر در كمر يا دستها يافت ميشود. اغلب بي خطر است اما ميتواند بدنما باشد. اگر لازم باشد مي توان با يك جراحي كوچك گانگلیون را برداشت.

گانگلیون مچ دست

گانگلیون چيست؟

گانگلیون يك آماس كوچك است كه حاوي ماده اي ژله مانند و غليظ است. همانند يك غده نرم زير پوست احساس و به نظر مي رسد. هنوز كاملا مشخص نيست كه چگونه به وجود مي آيد.گانگليون اغلب به زردپي ها و مفاصل چسبيده است و مايع درون آن مايعي شبيه مايعي است كه غلاف مفاصل و زردپي ها را چرب مي كند (مايع سينوويال) اما كمي غليظتر. گانگليون بيشتر در پشت مچ ديده ميشود. در ديگر قسمتهاي مچ، بر روي دست و بالاي پا نيز اتفاق مي افتد. در ديگر قسمتهاي بدن نيز ممكن است ايجاد شود اما متداول نيست.

علائم گانگليون چيست؟

علامت اصلي آن التهاب است. گانگليون معمولا بسيار نرم و گرد است. اندازه آنها از بسيار كوچك (اندازه يك نخود فرنگي) تا بزرگ (اندازه خرما) متفاوت است. گانگليونهاي بزرگتر گاهي مي توانند بدظاهر باشند. گاها ممكن است مخصوصا اگر بر روي عصب باشند دردناك شوند. آنها هيچ گاه به ديگر جاهاي بدن منتشر نميشوند. اگرچه در اغلب افراد براي هميشه باقي مي مانند اما در برخي ممكن است متناوب بوده يا كاملا از بين برود. اغلب نياز به آزمايشي ندارد و پزشك مي تواند فقط با معاينه تشخيص دهد كه گانگليون داريد يا خير.

درمان آن چيست؟

اگر گانگليون علائمي نداشته باشد بهتر است دست نخورده باقي بماند. با اين وجود، اغلب افراد ترجيح مي دهند از شر آنها خلاص شوند مخصوصا اگر سبب درد يا ناراحتي شوند. بسياري در مورد درمان سنتي آن چيزهايي شنيده اند. به عبارتي، خرد كردن آنها با يك كتاب سنگين (در قديم با كتاب انجيل خانوادگي اين كار انجام مي شده است). با اين كار كيست زير پوست مي تركد. سپس مايع جذب جريان خون ميشود. در برخي افراد (كه به اندازه كافي شجاع هستند) اين كار خوب جواب مي دهد اما احتمال برگشت (عود كردن) آن زياد است چون ديواره هاي كيست مي توانند بازسازي شوند. اين كار مي تواند براي برخي يك درمان سريع باشد اما احتمال آسيب رسيدن به دست وجود دارد.

در برخي موارد مايع با يك سوزن و سرنگ تخليه ميشود. اگر مايع ژله مانند خيلي غليظ باشد اين درمان پاسخ نمي دهد. همچنين اگر جواب هم بدهد احتمال دارد كيست دوباره باز گردد چون ديواره كيست برداشته نميشود و ممكن است مايع دوباره شكل گرفته و گانگليون پر شود. با اين وجود، در برخي افراد با اين كار مشكل برطرف ميشود. چون انجام اين كار براي پزشك راحت است اول همين راه امتحان ميشود. برداشتن گانگليون با جراحي موفق ترين راه درمان است. يك عمل نسبتا كوچك است. درماني است كه احتمال دائمي بودن آن بيشتر است. با اين وجود، در مواردي بعد از برداشته شدن گانگليون يكي ديگر در همان مكان به وجود مي آيد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

بیماری پوستی جوانان

ج مه 25 , 2018
پیتریازیس روزه آ، بثورات پوستي خود محدود شونده است که میتوانند خيلي گسترده باشند اما خود بيماري خفيف است. اغلب جوانان 10 تا 35 سال را تحت تاثير قرار مي دهد اما مي تواند در هر سني اتفاق بیافتد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع