Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0
کلمات خراب کننده رابطه | رابطه سالم | ثبات رابطه | دوربه

کلماتی که اگر گفته شوند رابطه شما را خراب می کنند

ممکن است گفتن این کلمه در زندگی روزمره تان بسیار عادی باشد اما از گفتن آن اجتناب کنید تا رابطه شما سالم بماند

قطعا می دانید که برقراری ارتباط برای یک رابطه سالم ضروری است و همین طوری می دانید که برخی از کلمات هرگز نباید به زبان شما بیایند مثل “طلاق” یا کلماتی از این دست که ممکن است در زمان عصبانیت بیان شوند. اما یک کلمه است که بهتر است هیچ گاه گفته نشود. با وجودی که این کلمه به خودی خود زشت تلقی نمیشود اما در پشت خود معنای ناگفته ای دارد که به تدریج به سست شدن ثبات رابطه تان منجر می گردد. بر اساس گفته متخصصان کلمه ای  که باید از گفتن آن به شریک زندگی خود اجتناب کنید “باید” است.

بایدها و نباید در رابطه کدامند؟
بایدها و نبایدها در رابطه کدامند؟

1- باید

وقتی سخن از رابطه است، کلمه “باید” ذهن را به قضاوتها و انتظارات غیر منصفانه می کشد. انتطاراتی که با گفتن “بایدها” ایجاد میشود اغلب در باروهای غیر واقع بینانه، نیازهای بیان نشده یا قضاوتهایی ریشه دارند که فرد باور دارد باید شریکش آن گونه رفتار کند. مشکل اینجاست که استفاده از این کلمه همانند اتهام زدن است که قطعا انتقادی بوده و سبب تحرک حالت تدافعی میشود. زمانی که شما با چنین لحنی ارتباط بر قرار می کنید شریک خود را مجبور می کنید طوری احساس کند که انگار مسئول احساسات شما است.

استفاده از کلمه “باید” همچنین سبب میشود شریک شما احساس کند احترام زیادی برای او قائل نیستید. روابط زمانی پیشرفت می کنند که با شریک خود به صورت مشارکتی و بدون  رسواسازی ارتباط برقرار کنید. استفاده از کلمه “باید” سبب عقب گرد کردن شریک یا اجتناب از روابط فعال و پویا می گردد.

استفاده از کلمه “باید” برای شریک زندگی تان همچنین می تواند این احساس را ایجاد کند که شما بر او قدرت دارید. زمانی که فردی فکر کند در کنترل دیگری است از شرکت کردن در آن رابطه خودداری می کند. در واقع استفاده از کلمه “باید” راهی است برای تحملا ارزشهای خود به دیگران.

استفاده از کلمه “باید” از این جهت برای یک رابطه مخرب است که استقلال فرد را از بین می برد و این پیام را ارسال می کند که :”من بهتر از تو می فهمم.” در حالی که کار گروهی در روابط حیاتی است به همین اندازه نیز فردیت اهمیت دارد. زمانی که می گویید باید این کار را همین حالا انجام دهید به حِس منیّت شریک خود و توانایی او در تعیین کارهایی که برایش مناسب است تعدی کرده اید. اما “باید” تنها کلمه ای نیست که سبب رنجاندن شریک شما میشود. برای دانستن کلماتی که علارغم استفاده زیاد در زندگی روزمره می توانند مخرب روابط باشند و اینکه چه کارهایی می توانند زوجها را سالم و شاد نگه دارند به ادامه مطلب توجه نمایید.

2- همیشه

متخصصان می گویند که “همیشه” یک مطلق است و توصیف رفتار شریکتان با این کلمه می تواند رابطه شما را در بلند مدت تخریب نماید. برای مثال، شما از این که همیشه همسرتان لباسهایش را کف زمین رها می کند ناراحت هستید. شما حق دارید ناراحت باشید. اما حقیقت این است که به احتمال زیاد او هر روز هم این کار را انجام نمی دهد. به شریک خود این اجازه را بدهید که هر از چندگاهی خرابکاری کند و بداند که این به معنای همه چیز برای شما نیست. و شما و شریکتان هنوز چیزیهای بیشتری برای کار کردن روی آنها دارید.

3– هرگز

همانند “همیشه”، “هرگز” نیز یک حد نهایت است که باید از آن اجتناب شود. زمانی که به شریک خود می گویید “هیچ گاه” کاری را انجام نمی دهی این حرف می تواند جنبه های مثبت رفتار یک فرد را از بین ببرد. از آنجایی که مطلق ها دقیق نیستند سبب ایجاد واکنش تدافعی میشوند که برای حل کشمکش برعکس عمل می کنند.

اما و اگرهایی که در یک رابطه مهم اند
اما و اگرهایی که در یک رابطه مهم اند

4- اما

زمانی که شریکتان احساساتش را با شما در میان می گذارد و شما با “بله، اما ..” جواب می دهید کلا رابطه را بی اثر کرده اید. زمانی که از کلمه “اما” به این گونه استفاده می کنید هر آنچه را که شریکتان گفته است را خنثی می کنید و او را مجبور می کنید این گونه فکر کند که در واقع سعی ندارید او را بفهمید و یا بدتر حتی اصلا به او گوش دهید.

5- تو

علارغم اینکه از این کلمه سه حرفی در جملاتی مثل “من … تو را دوست دارم” در روابط زیاد استفاده میشود اما می تواند برعکس سبب کشمکش هم بشود. و زمانی که در تب و تاب بیان احساسات خود به شریکتان هستید این کلمه ای است که باید از آن اجتناب کنید. گفتن چیزهایی مثل “تو من را دیوانه کرده ای”، “تو باز هم من را معطل کردی” سبب میشود که او خود را برای احساسات شما مقصر احساس کند. قرار دادن جملات در چنین چهارچوبی سبب میشود که شریکتان احساس کند مورد حمله یا قضاوت قرار گرفته است.

6- نیاز

اگرچه بیان احساساتتان در رابطه مهم است اما باز هم استفاده از این کلمه می تواند مشکل ساز باشد چرا که اغلب برای خواسته هایی استفاده میشوند که  در واقع ضرورت نیستند. زیرا زمانی که از کلمه “نیاز” استفاده میشود هر آنچه که به دنبال آن بیاید حالت قطعیت به خود می گیرد مثل اکسیژن که اگر نباشد نمیشود.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

10 دلیل برای سحر خیز بودن

پ آگوست 26 , 2021
گفته میشود سحر خیز باش تا کامروا شوی. مزایای سحرخیز […]
10 دلیل برای سحر خیز بودن

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است


    Warning: file_put_contents(): Only 0 of 399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0