کبودی

چرا و چگونه ایجاد می‌شود

عوامل زیادی می‌توانند سبب کبودی شوند: آسیب دیدگی های جزئی، افتادن ها، برخوردهای کوچک. در حالی که کبودی ها ممکن است ناراحت کننده باشند اما معمولا بی خطر هستند. اما گاهی ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد.

 اگر به قسمتی از بدن با شدتی بیش از حد معمول ضربه بخورد مویرگ های زیر پوست پاره می‌شود. اما اگر پوست پاره نشود خون جایی برای رفتن ندارد. زیر سطح پوست گیر می افتد و سبب کبودی میشود.

زمانی که کبودی تازه ایجاد می شود خون تازه گیر افتاده ظاهری صورتی یا قرمز دارد. در طول چند هفته بعد، بدن به صورت طبیعی خون را تجزیه کرده و جذب میکند. بنابراین در حین ناپدید شدن کبودی تغییر رنگ می دهد. این بخشی از روند طبیعی بهبود است. برخی از کبودی ها هفته ها یا ماه ها طول می کشند تا از بین بروند.

چه عواملی به کبودی کمک می کنند؟

 در برخی از افراد کبودی راحت تر از دیگران اتفاق می افتد. عوامل زیادی می توانند بر این امر تاثیر بگذارند از جمله ژن ها.
فاکتورهای دیگر نظیر رژیم غذایی نیز می توانند بر راحت تر کبود شدن شما تاثیر بگذارند. برای نمونه کمبود ویتامین C و K می تواند سبب شود کبودی در بدن راحت تر اتفاق بیفتد.

برخی از افراد کمتر احتیاط کرده و بیشتر با اشیاء برخورد می کنند. و با افزایش سن پوست نازک تر شده و بنابراین کبودی راحت تر اتفاق می افتد.

شما می توانید گام هایی برای ایمن‌تر کردن خانه و به حداقل رساندن برخوردها و افتادگی‌ها بردارید. مسیر راه را از مبلمان و اثاثیه خالی نگه دارید. نور کافی به شما کمک می کند از برخورد با اشیا اجتناب کنید.

کبودی می تواند دردناک باشد اما اغلب بی خطر است. اگر کبوی زیادی درد داشت آرام بخش هایی که بدون نیاز به نسخه در داروخانه ها فروخته میشوند می توانند کمک کننده باشند. اما برخی از داروهایی که از آنها برای درمان درد استفاده میشود نظیر آسپرین و یا ایبوپروفن در واقع می توانند تمایل برای کبودی را افزایش دهند.

گذاشتن کمپرس آب سرد بر روی محل برای چند دقیقه از هر چند وقت یکبار می تواند التهاب را کاهش دهد. یخ را در یک حوله تمیز بپیچید تا از تحریک پوست اجتناب شود.

زمان مراجعه به پزشک

اگر متوجه تغییر در محل و تعداد دفعات وقوع کبودی شدید، بهتر است به یک پزشک عمومی مراجعه کنید. اگر کبودی واقعا جدی شد اگر بدون تحریک ایجاد شد و یا اگر تغییری در الگوی کبودی تان ایجاد شده بود باید حتما بررسی شود.

این ها می توانند علامتی باشد از اینکه خونریزی در بدن اتفاق افتاده است. شاید راشی باشد که از کبودی های کوچک تشکیل شده است یا خالهای بسیار بسیار ریز سر سوزنی که پتشی (Petechia) نامیده می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

  • دچار یک کبودی بزرگ یا چندین کبودی کوچک بدون صدمه یا جراحت شده اید.
  • علائم عفونت دارید. علائم عفونت عبارتند از تب، قرمزی در اطراف کبودی و چرک.
  • کبودی دارید که ظاهرا قرار نیست خوب شود و محو گردد.
  • بالافاصله بعد از صدمه دچار یک کبودی بزرگ و دردناک شدید. این می تواند نشانه ای از شکستگی استخوان یا رگ به رگ شدن باشد.
  • بیشتر و راحتتر از قبل دچار کبودی می‌شوید
  • بلافاصله بعد از مصرف یک داروی جدید دچار کبودی شده اید.

محرک کبودی شدید

محرک کبودی شدید می تواند عوامل متعددی باشد. از جمله مشکلات کبدی که به خاطر نوشیدن زیاد الکل یا انواع خاصی از سرطان ایجاد می‌شود. همچنین می تواند نشانه ای از یک مشکل نادر مثل اختلال خونریزی مادرزادی باشد. اگر متوجه شدید فردی پی در پی دچار کبودی می‌شود ممکن است با مشکلات جدی در خانه مثل خشونت خانگی مواجه باشد.

داروها نیز می توانند علت کبودی های بیش از اندازه باشند. تقریبا هر دارویی قابلیت تغییر دادن عملکرد پلاکت ها در خون را دارد. پلاکت های سلولهای زیر و دیسکی شکلی هستند که نقش مهمی در کمک به لخته شدن خون در بدن دارند. آنها یکی از چیزهایی هستند که مانع از خونریزی بدن می گردند. اگر بلافاصله بعد از مصرف دارویی متوجه کبودی شدید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

کبودی ها می توانند نشانه ای از یک مشکل جدی باشند اما در اغلب موارد بی خطر هستند.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

سنگ کلیه

ش مارس 12 , 2022
سنگ کلیه چیست؟ سنگ کلیه اجسام سختی مانند سنگریزه هستند […]
سنگ کلیه

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است