کاهش وزن ایمن: برای کودکان دارای اضافه وزن

اگر کوودک شما دارای اضافه وزن است قطعا می خواهید به او کمک کنید که کاهش وزن داشته و سالم باشد. اما گاهی این به معنای نادیده گرفتن توصیه های رایج رژیم های غذایی است. اغلب آنچه که برای بزرگترها خوب است برای بچه ها جواب نمی دهد. کودکان نیازهای تغذیه ای خاص خود را برای رشد و سالم ماندن  دارند.

بهترین راه برای کاهش وزن کودک چیست؟

با یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا اطمینان یابید که این کار را به روشی ایمن انجام می دهید. اما می توانید راهکارهای ساده زیر را هم برای کمک به کودکان خود و کل خانواده  در نظر داشته باشید تا سالم تر زندگی کنید و سبک زندگی مناسب تری داشته باشید.

یک هدف کاهش وزن تعیین کنید

بسیاری از بچه های کوچک نمی توانند وزن کم کنند. در واقع چون در حال رشد هستند تنها نیاز به حفظ وزن یا وزن گیری با سرعت کمتری هستند. نوجوانان نیز می توانند نیم تا یک کیلو در یک هفته کم کنند. پزشک کودکتان می تواند در تعیین این هدف به شما کمک نماید.

به رژیم ها و مکملها نه بگویید

شاید اولین حرکت شما این باشد که به کودک خود رژیم بدهید. اما از انواع برنامه های کاهنده کالری تا حد ممکن اجتناب کنید مگر اینکه توسط متخصص تغذیه کودکتان توصیه شده باشد. این رژیم ها به این معنا است که کودک نمی تواند مواد مغذی و کالری مورد نیاز خود برای رشد را دریافت نماید. به علاوه، بسیاری از رژیم ها ممکن است به کودک شما بیاموزد که آیتم های خاصی بد یا ممنوعه بوده و همین طرز فکر می تواند بعدها بر روی زندگی اش تاثیر بگذارد.

داروها یا مکملهای کاهش وزن نیز ایده خوبی نیستند

(مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد). تحقیقات زیادی بر روی نحوه تاثیرگذاری این قرصها بر روی کودکان انجام نشده است و بنابراین نمی توانند ایمن باشند.

بقیه اعضای خانواده را نیز به خدمت بگیرید

به جای جدا کردن کودکتان، گفتگویی با کل اعضای خانواده در مورد اینکه چگونه می خواهید تغییراتی سالم برای همه و از جمله خودتان ایجاد کنید صحبت نمایید.

کودکان عادات خود را از والدینشان می آموزند

بنابراین بسیار مهم است که شما یک نمونه عملی برای او باشید. در تحقیقی مشخص شد که کودکان که والدین لاغری دارند احتمال کاهش وزن بیشتری دارند.

از کم شروع کنید

سعی نکنید رژیم غذایی خانواده خود را به یک باره دگرگون کنید. در عوض سعی کنید هر دفعه یک تغییر اعمال کنید. احتمال باقی ماندن تغییرات کوچک و قابل مدیریت برای کل زندگی بیشتر است.

با یک یا دو تا از تغییر عادات زیر در هر هفته شروع کنید:

نوشیدن های شیرین شده با شکر مثل آبمیوه ها و نوشابه ها را حذف کرده و به جای آن آب و شیر کم چرب یا بدون چربی را جایگزین کنید.
مطمئن شوید که کودک شما صبحانه سالم مصرف می کند. یک صبحانه سالم مثل غلات کامل و پروتئین مثلا یک تکه نان تست سبوس دار با کره بادام زمینی می تواند به او کمک کند که احساس سیری نموده و بعدا در طول روز در خوردن زیاده روی نکند.

از غذاهای تصفیه شده مثل نان و برنج سفید اجتناب کرده و به جای آن از غلات کامل مثل نان سبوس دارد و یا برنج قهوه ای استفاده کنید. می توانید کینوآ را هم امتحان کنید.

سعی کنید در رستوران یا فست فودی ها بیش از یک بار در هفته غذا نحورید.

میوه و سبزیجات و میان وعده های سالم بیشتر و کلوچه و چیپش و شکلات کمتری خریداری کنید. اگر این غذاهای پرکالری در اطراف کودکتان نباشد نمی تواند آنها را بخورد. و اگرچه هیچ غذایی را به عنوان ممنوعه اعلام نکرده اید اما به کودک خود یاد می دهید که چگونه در هر چیزی میانه رو باشد.

نیم نگاهی به اندازه ظرف غذا داشته باشید. ظرفهای و لیوانهای بزرگتر او را به خوردن بیشتر تشویق می کند بنابراین بهتر است اندازه وسایل میز غذاخوری خود را کوچکتر کنید.

با هم غذا بخورید

زمانی که شما به عنوان یک خانواده نشسته اید (و البته نه جلوی تلویزیون) به داشتن عادات سالم تر تشویق میشوید. یک تحقیق نشان داده است که کودکانی که حداقل سه روز یا بیشتر را با خانواده غذا می خورند 20 درصد احتمال خوردن غذاهای ناسالم و 12 درصد احتمال اضافه وزن در آنها کمتر است. در آغاز هر هفته برای صبحانه، نهار و شام خانواده برنامه ریزی کنید. اگر خودتان نمی توانید از هر کسی که در برنامه ریزی و پختن غذا به شما کمک می کند کمک بگیرید.

  • ظرفهای کودک را پر از میوه و سبزیجات کنید. سبزیجات و میوه ها معمولا کالری کم و مواد مغذی بالایی دارند. کودکان به 1 تا 3 فنجان سبزیجات و 1 تا 2 فنجان میوه در روز نیاز دارند. میان وعده ها را می توانید با راهکارهای زیر برای او تهیه کنید:
  • خود کودک را به میوه فروشی ببرید و از او بخواهید هر میوه یا سبزی که می خواهد خودش انتخاب کند.
  • میوه های تازه را با هم مخلط کرده و برای صبحانه یا میوه وعده اسموتی بسازید.
  • در کنار هر وعده از غذا یا میان وعده میوه و سبزیجات داشته باشید.: بر روی غلات توت فرنگی بریزید، ساندویچ را همراه با سالاد سرو کنید و برای میان وعده می توانید حمس با سبزیجات تهیه کنید.
  • در غذاهایی مثل لازانیا و اسپاگتی و غیر سعی کنید به جای گوشت قرمز از سبزیجات استفاده کنید.

فعالیت فیزیکی داشته باشید

به گفته متخصصان کودکان نیاز به حداقل 60 دقیقه فعالیت فیزیکی در روز دارند. اگر کودک شما در حال حاضر این میزان فعالیت را ندارد می توانید به او کمک کنید تا به این هدف برسد.

  • ورزش را به یک کار گروهی و خانوادگی تبدیل کنید. با هم به پیاده روی، کوهنوردی و دوچرخه سواری بروید.
  • به کودک خود کمک کنید فعالیتی را که دوست دارد بیابد حالا چه شنا باشد، یا فوتبال یا حتی رقصیدن یا صرفا دویدن دور حیاط.
  • او را تشویق کنید به جای نشستن جلوی تلویزیون بیرون برود.

اگر این تغییرات را ایجاد کردید اما باز هم بعد از چند هفته اضافه وزن داشت می توانید با یک متخصص کاهش وزن کودکان مشورت کنید. آنها می توانند از طریق یک برنامه کنترل وزن رسمی و علمی راهنمایی نمایند.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

مزايا و مضرات رژيم گياه خواري

چ نوامبر 11 , 2020
بسيار رايج شده است كه افراد حداقل به صورت دوره […]

شاید دوست داشته باشید

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است