چه میوه هایی بیشترین و کمترین قند را دارند؟

میوه هایی که بیشترین قند را دارند

انبه

میوه های برای سلامت شما مفید هستند. حاوی فیبر و مواد مغذی مورد نیاز شما می باشند. اما قند طبیعی هم دارند و  این قند در برخی از آنها بیشتر از بقیه است. برای نمونه، یک انبه تقریبا 46 گرم قند دارد و اگر مراقب افزایش وزن خود یا نگران قندی که می خورید هستید نمی تواند گزینه مفیدی باشد. شاید بهتر است از یکی دو برش آن لذت برده و مابقی را برای یک وعده دیگر نگه دارید.

انگور
انگور

انگور

یک فنجان انگور تقریبا 23 گرم قند دارد. برای چیزی که به این راحتی در دهان گذشته و خورده میشود این مقدار خیلی زیاد است. بهتر است خوشه ها را به تکه های کوچکتر تقسیم کرده و آرام آرام آنها را بخورید. می توانید آنها را در فریزر قرار دهید و در تابستان به عنوان یک تنقلات استفاده کنید این گونه سرعت خوردن آن کمتر می‌شود.

گیلاس
گیلاس

گیلاس

میوه بسیار شیرینی است به طوری که یک فنجان از آن تقریبا 18 گرم قند دارد. اگر یک فنجان بزرگ از آن را پر و میل می کنید نمی توانید بفهمید چقدر از آن را خورده  اید. بهتر است اول ارزش غذایی آن را ارزیابی کنید تا دقیقا بهمید چه مقدار قند دریافت کرده اید.

گلابی

گلابی

یک گلابی متوسط 17 گرم قند دارد. اگر می خواهید مصرف آن را کمتر کنید یک گلابی را یک جا نخورید چند تکه از آن را با ماشت کم چرب مخلوط کنید و یا با سالاد مقداری از آن را میل کنید.

هندوانه

هندوانه

یک برش  متوسط از این میان وعده تابستانی نقریبا 17 گرم قند دارد. مملو از آب است و مواد معدنی خاصی به نام الکتریولیت ها دارد که همان چیزی است که بدن شما گهگاهی در تابستان به آن نیاز دارد. اما بهتر است تنها هر بار یک یا دو برش از آن را مصرف کنید.

انجیر

انجیر

دو عدد انجیر متوسط 16 گرم قند دارند. اگر مراقب مصرف قند خود هستنید شاید بهتر باشد آن را برش زده و یک برش از آن را با مقداری پنیر مصرف کنید تا  یک میان وعده غنی از پروتیئن داشته باشید و یا مقداری از آن را در سس برای طعم دادن به گوشتها و مرغ های بدون چربی استفاده کنید.

موز

موز

یک موز متوسط 14 گرم قند دارد. اگر به نظر زیاد می آید اما هوس خوردن آن را دارید بهتر است چند تکه از آن را بر روی سریال صبحانه خود قرار دهید یا یک تکه کوچک از آن را لای ساندویچ کره بادام زمینی خود قرار دهید.

میوه هایی که قند کمتری دارند:

آواکادو

آواکادو

همه میوه ها هم قند بالایی ندارند. یک آواکادوی کامل با این که میوه است تنها 1.33 گرم قند دارد. آن را در سالاد خود خرد کتید، روی نان تست خود پهن کنید یا سس آواکادو درست کنید. اما اگرچه این میوه قند پایینی دارد اما کالری بالایی دارد بنابراین عادت به استفاده از آن به صورت روزمره ایده خوبی نیست.

گواوا

گواوا

یک عدد از این میوه 5 گرم قند و حدود 3 گرم فیبر دارد بیش از آنچه که از خوردن یک وعده برنج قهوه ای یا یک برش نان غلات کامل دریافت می کنید. اگر گواوا را با پوست به اسموتی خود بیافزایید حتی فیبر بیشتری نیز دریافت می کنید.

تمشک

تمشک

این میوه حاوی 8 گرم فیبر و تنها 5 گرم قند می باشد. فیبر برای هضم غذا خوب بوده و با کالری کمتر احساس سیری بیشتری به شما می دهد. مصرف آن به تنهایی نی زخوشمزه است و استفاده از آن با کرم ها و گوشش کیک ها هم فوق العاده می‌شود.

طالبی

طالبی

شاید به نظرتان عجیب بیاید که یک برش متوسط طالبی با این طعم و عطر خوشایند و ارضا کننده است تنها 5 گرم قند و 23 کالری دارد. آن را مقداری گنیز و یک مقدار نمک هم می توانید امتحان کنید.

پاپایا

پاپایا

افزودن این میوه به فهرست خریدتان ایده خوبی است؛ نیمی از این میوه 6 گرم قند دارد.

این میوه حتی اگر در اندازه کوچکش هم باشد باز هم بزرگ است و به سختی می توان آن را در یک وعده مرصرف کرد. می توانید یک مقدار لیمو خشک و نمک دریایی به آن بیافزایید و یا با ماست مخلوط کرده و اجازه دهید یخ بزند و به عنوان یک عصرانه میل بفرمایید.

توت فرنگی

توت فرنگی

یک فنجان توت فرنگی تنها 7 گرم قند دارد.  مقداری از آن را به سالاد خود بیافزایید تا رنگ خیره کننده ای داشته باشید.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

5 نکته برای اولویت دادن به نیازهایتان زمانی که مبتلا به یک بیماری مزمن هستید

ش جولای 30 , 2022
زمان گذاشتن برای تمرکز بر نیازهای خود خودخواهی نیست، این […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است