پوكي استخوان را بشناس

استخوان ها به نظر محكم مي رسند اما در واقع استخوان ها با چاله هايي شبيه كندوي عسل پر شده اند. بافت هاي استخوان مرتبا در طول زمان تجزيه و دوباره ساخته ميشوند.

پوكي استخوان با افزايش سن

با ورزش از استخوانهاي خود محافظت كنيد

استخوان ها به نظر محكم مي رسند اما در واقع استخوان ها با چاله هايي شبيه كندوي عسل پر شده اند. بافت هاي استخوان مرتبا در طول زمان تجزيه و دوباره ساخته ميشوند. در حالي كه برخي سلول ها بافت هاي جديد استخوان را مي سازند، سلول هاي ديگري آنها را تجزيه كرده و مواد معدني را در داخل استخوان تخلیه مي كنند.


وقتي پيرتر ميشويم، استخواني كه ازدست مي دهيم بيشتر از استخواني خواهد بود كه ساخته ميشود. سوراخهاي ريز لابه لاي استخوانها بزرگتر شده و لايه محكم خارجي نازك تر ميشود. به بيان ديگر، تراكم استخوانهاي ما كمتر ميشود. استخوانهاي سخت اسفنجي شده و استخوانهاي اسفنجي، اسفنجي تر ميشوند. اگر اين از دست دادن تراكم استخوان ادامه يابد، پوكي استخوان ناميده ميشود.

شكستن استخوانها در تصادفات سخت طبيعي است. اما اگر تراكم استخواني شما كافي باشد، بايد بتوانند در اغلب مواقع در برابر افتادنها مقاومت كنند. استخوانهايي كه در نتيجه پوكي استخوان ضعيف ميشوند بيشتر در معرض شكستگي قرار دارند. استخوان نيز دقيقا مثل هر سازه مهندسي ديگر است. اگر بيفتيد و وزن خود را روي يك استخوان شكننده بياندازيد، به نقطه اي مي رسد كه سازه قدرت كافي براي تحمل وزني كه روي آن افتاده است را ندارد. اگر استخوان بشكند زنگ خطري است كه فرد مسن دچار پوكي استخوان شده باشد.

شكستن استخوانها براي افراد مسن مي تواند به مشكلات جدي منجر شود. لگن محل رايج پوكي استخوان است و شكستگي لگن سبب ناتواني در قسمت پايين بدن و ايجاد وابستگي ميشود. پوكي استخوان در كمر و ستون فقرات نيز رايج است.

هورمون استروژن به ساخته شدن و تجديد استخوانها كمك مي كند. سطح استروژن در زنان بعد از يائسگي كاهش مي يابد و از بين رفتن استخوان سرعت مي گيرد. به همين دليل است كه پوكي استخوان در زنان مسن رايج تر است. اما مردان نيز به آن مبتلا ميشوند.

يك سوم از كل شكستگي هاي لگن در مردان اتفاق مي افتد با اين وجود مشكل پوكي استخوان در مردان اغلب ناديده گرفته شده يا در مورد آن سهل انگاري ميشود. عملكرد در مردان بعد از شكستگي لگن نسبت به زنان بيشتر كاهش مي يابد.

دانشمندان پيشنهاد مي دهند كه زنان بعد از 65 سالگي براي پوكي استخوان تحت معاينه و بررسي قرار گيرند. زناني كه كمتر از 65 سال سن دارند و در ريسك بالاي شكستگي قرار دارند نيز بايد تحت نظر باشند. مردان بايد در مورد پيشنهادات ارائه شده در مورد معاينه براي پوكي استخوان با پزشك خود مشورت نمايند.

معاينه با يك تست تراكم استخوان در لگن و ستون فقرات انجام ميشود. متداولترين تست DXA مخفف dual-energy X-ray absorptiometry (دو انرژی اشعه ایکس جذب) است. اين تست دردي ندارد و مثل عكس با اشعه ايكس است. نتايج شما اغلب به صورت T-score (معيار تي) گزارش ميشود كه در آن ميزان تراكم استخوان شما با ميزان تراكم در زنان سالم جوان مقايسه شده است. اگر معيار تي 2.5- يا كمتر باشد نشان دهنده پوكي استخوان است.

براي كم كردن ريسك پوكي استخوان كارهاي زيادي مي توانيد انجام دهيد. دريافت مقادير زيادي كلسيم، ويتامين D و ورزش يك شروع خوب است.

كلسيم يك ماده معدني است كه به استحكام استخوانها كمك مي كند. مي تواند از غذايي كه مي خوريد از جمله از شير و محصولات لبني، سبزيجاتي كه برگهاي سبز تيره دارند مثل كلم پيچ و كاهو يا مكملهاي غذايي تامين شود. زنان بالاي 50 سال، در روز به 1200 ميلي گرم كلسيم نياز دارند. اين ميزان براي مردان 1000 ميلي گرم در روز از سن 51 تا 70 سال و 1200 ميلي گرم در روز بعد از 70 سال است.

ويتامين D به بدن در جذب كلسيم كمك مي كند. با افزايش سن، نياز بدن به ويتامين D افزايش مي يابد. ويتامين D توسط نور خورشيد در پوست ساخته ميشود. همچنين مي توانيد ويتامين D را از مكملهاي غذايي و غذاهاي خاصي مثل شير، تخم مرغ، ماهي هاي چرب و غلات تقويت شده تامين كنيد. براي اطمينان از ميزان مناسب دريافت ويتامين D با پزشك خود مشورت كنيد. اگر ميزان دريافتتان خيلي زياد يا خيلي كم باشد مي تواند مشكل ساز شود.

ورزش، مخصوصا ورزشهاي تحمل وزن نيز به استخوانها كمك مي كنند. ورزشهاي تحمل وزن عبارتند از پياده روي، دويدن آرام، تنيس و رقص. كشيده شدن ماهيچه ها به سلولهاي شما در استخوانهايتان يادآوري مي كند كه نياز به خفظ تراكم بافت داريد.

در مقابل، سيگار كشيدن، استخوانها را ضعيف مي كند. مصرف بيش از اندازه الكل هم همين طور است و افراد را بيشتر در معرض افتادن قرار مي دهد. داروهاي خاصي نيز مي توانند ريسك پوكي استخوان را افزايش دهند. وجود سابقه خانوادگي از پوكي استخوان نيز زيسك اين مشكل را در شما افزايش مي دهد.

خبر خوب اين است كه حتي اگر در حال حاضر پوكي استخوان داريد، هنوز براي مراقبت از استخوانهايتان دير نشده است. از آنجايي كه استخوانها مرتبا در حال تجديد هستند، با ورزش دادن آنها و مصرف ويتامين D و كلسيم مي توانيد با ايجاد توازن رشد استخواني را بيشتر نمائيد.

برخي از داروها نيز مي توانند به مبارزه با ضعف استخوان كمك كنند. يكي از پرمصرف ترين آنها bisphosphonate ها هستند. اين داروها براي كساني تجويز ميشوند كه پس از تست DXA در آنها پوكي استخوان تشخيص داده شده و يا دچار شكستگي اي شده اند كه نشان مي دهد شديدا دچار پوكي هستند. اين داروها در زنان بيشتر مورد بررسي قرار گرفته اند اما ثابت شده است كه براي مردان نيز موثر هستند.

محققان به دنبال ساختن داروهايي هستند كه رشد استخوانها را افزايش دهند. در حال حاضر، فقط يك دارو وجود دارد: هورمون پاراتيروئيد. ثابت شده است كه اين دارو در ساختن استخوان براي زنان و مردان مبتلا به پوكي استخوان كه ريسك بالاي شكستگي دارند موثر است.

يك راه مهم ديگر براي اجتناب از شكستن استخوانها پيشگيري از افتادن و شكستگي در وهله اول است. متاسفانه، بيش از 2 ميليون شكستگي استخوان در هر سال در كشورهاي توسعه يافته نظير آمريكا اتفاق مي افتد (كه اگر استخوانها قوي تر مي بودند دچار شكستگي نمي شدند.). براي پيشگيري از مشكلات اجتماعي حاصل از شكستگي، از شيوه تركيبي تمركز بر اسكلت بندي به علاوه اجتناب از افتادن استفاده مي شود.

چيزهاي بسياري مي توانند بر ريسك افتادن تاثير بگذارند مثل ميزان تعادل بدني فرد و ميزان وجود موانع خطرناك در محيط اطراف. نوع افتادن نيز خود يك مسئله است. شكستگي در كمر اغلب زماني اتفاق مي افتد كه فرد به جلو يا عقب بيافتد. اين اتفاق در افراد مسن فعالي اتفاق مي افتد كه در زمان افتادن دستهاي خود را به طرفين مي گيرند. شكستگي هاي لگن اغلب زماني اتفاق مي افتد كه فرد به طرفين مي افتد. ممكن است لگن شما آنقدر قوي باشد كه بتواند وزني را كه روي آن افتاده و برداشته شده است را تحمل نمايد اما ضربه اي را كه از طرف ديگر به آن وارد ميشود را نتواند تحمل كند.

به همين دليل است كه ورزش با تعادل و اعتماد به نفسي كه ايجاد مي كند مي تواند در پيشگيري از شكستگي ها مفيد باشد. براي مثال، ورزش تاي چي وزن لازم براي ايجاد استخوان را به بدن وارد نمي كند اما مي تواند سبب افزايش تعادل و هماهنگي بدن شده و به شما كمك كند كه قبل از سر خوردن خود را نگه داريد.

محققان به دنبال يافتن راههايي بهتر هستند براي اينكه بتوانند بگويند استخوانهاي شما تا چه حد قوي است و شانس شكستن استخوان در شما تا چه حد بالا است. در حال حاضراگرچه ،تست DXA بهترين معيار است بسياري از افراد مسن، حتي زنان پير آن را انجام نداده اند. اگر نگران سلامت استخوانهاي خود هستيد، از پزشك خود بخواهيد در صورت ممكن برايتان تست تراكم استخوان انجام دهد.

انتخابهاي عاقلانه

پيشگيري از افتادن يعني حفاظت از استخوانها

سعي كنيد اتاقها بهم ريخته نباشد مخصوصا كف زمين.

با جوراب يا صندل راه نرويد.

مطمئن شويد كه پشت فرشها “ترمز فرش” داشته يا به كف زمين چسبيده باشند.

در زمان خواب يك چراغ خواب روشن كنيد تا راهنماي شما در تاريكي باشد.

براي افزايش تعادل ورزش كنيد

براي يك دقيقه روي يك پاي خود بايستيد. به تدريج زمان را افزايش دهيد. سعي كنيد چشمهاي خود را بسته و بدون گرفتن جايي تعادل خود را حفظ كنيد.

تا ده شماره روي انگشتان پاي خود بايستيد و سپس روي پاشنه تا ده شماره بايستيد.

لگن خود را به صورت مدور به چپ و سپس به راست بچرخانيد. پاها يا شانه هايتان نبايد تكان بخورد. اين كار را 5 مرتبه تكرار كنيد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ناچار به حركت دادن پاهاي خود هستيد؟

س فوریه 28 , 2017
معمولا داشتن تحرك خوب است. اما در كساني كه مبتلا به سندروم پاي بي قرار هستند انگيزه براي حركت به حد ناخوشايندي مي رسد. اين بيماري مي تواند سبب ايجاد حس مور مور، گز گز يا ضربان در پاها و به علاوه نياز شديد به حركت براي خلاصي از اين حس میشود.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است