پسوريازيس

پسوريازيس يك مشكل رايج است كه در آن پوست ملتهب ميشود. به صورت تكه هاي (پلاكها) قرمز و پوسته پوسته ظاهر ميشود. اگر مبتلا به پسوريازيس شديد اين بيماري مي آيد و مي رود. شعله ور شدن مجدد آن در هر زماني ممكن است.

پسوريازيس يك مشكل رايج است كه در آن پوست ملتهب ميشود. به صورت تكه هاي (پلاكها) قرمز و پوسته پوسته ظاهر ميشود. اگر مبتلا به پسوريازيس شديد اين بيماري مي آيد و مي رود. شعله ور شدن مجدد آن در هر زماني ممكن است. توالي اوج گيري متفاوت است. ممكن است پسوريازيس براي مدتي طولاني دوباره عود نكند. با اين وجود، در برخي افراد خيلي زود به زود دوباره ظاهر ميشود. علت عفوني ندارد. به ديگران منتقل نميشود و سرطان زا نيست. شدت پسوريازيس بسيار متفاوت است. در برخي خفيف بوده و فقط چند تكه ايجاد مي كند و به زحمت قابل توجه هستند. در برخي ديگر، تكه هاي بسيار با اندازه هاي مختلف ايجاد ميشوند. در افراد بسياري شدت چيزي بين اين دو است.

پسوريازيس

انواع پسوريازيس

پسوريازيس انواع مختلفي دارد. با اين وجود، پسوريازيس پلاكي مزمن (كه در زير توضيح داده شده است) رايج ترين نوع آن است.

پسوريازيس پلاكي مزمن

از هر 10 نفر بين 8 تا 9 نفر از مبتلايان به پسوريازيس، از نوع پلاكي مزمن هستند. هر پلاك معمولا صورتي يا قرمز رنگ با فلسهايي سفيد-نقره اي است كه زبر هستند. اغلب بين حاشيه يك پلاك و پوست طبيعي مرز مشخصي وجود دارد. بالاي ابروها و زانوها، كف سر و قسمت تحتاني پشت بيشتر تحت تاثير قرار مي گيرند. با اين وجود، پلاكها ممكن است در هر جايي بر روي پوست ظاهر شوند اما معمولا بر روي صورت ايجاد نميشوند. گستردگي بثورات بين افراد مختلف متفاوت است و حتي در يك فرد نيز ممكن است از زماني تا زمان ديگر متفاوت باشد. برخي در زمان شعله ور شدن پسوريازيس فقط چند پلاك يك سانتي يا بيشتر دارند. برخي بثورات گسترده تر با پلاكهاي بزرگ با چند سانتي متر پهنا دارند.

گاهي پلاكهاي كوچكي كه در كنار هم قرار دارند با هم ادغام شده و يك پلاك بزرگتر را شكل ميدهند. پسوريازيس پلاكي مزمن مي تواند خارش داشته باشد اما اغلب زياد ايجاد ناراحتي نمي كند. پسوريازيس پلاكي مزمن دو نوع دارد:

  • پسوريازيس كف سر: حدود نيمي از افراد مبتلا به پسوريازيس پلاكي مزمن در بدن، در سر نيز اين پلاكها را دارند. با اين وجود، پسوريازيس كف سر مي تواند در برخي افراد به تنهايي نيز ايجاد شود. پسوريازيس كف سر معمولا نوعي از پسوريازيس پلاكي مزمن محسوب ميشود. مثل شوره شديد سر به نظر مي رسد. ممكن است كل سر تحت تاثير قرار گيرد يا ممكن است فقط چند تكه معدود وجود داشته باشد. اگر شديد باشد، در برخي افراد مي تواند به ريزش مو منجر شود.
  •  پسوريازيس معكوس: اين نوع در چين هاي پوست مثل زير بغل، كشاله ران، زير سينه ها و در چين و شكن هاي پوست ايجاد ميشوند. پوست مبتلا از لحاظ ظاهر كمي متفاوت با پسوريازيس پلاكي معمولي است. قرمز و متورم است اما پوست نرم بوده و فلس هاي سفت را ندارد.

پسوريازيس چركي

نوعي پسوريازيس است كه فقط در كف دستان و كف پاها ايجاد ميشود. در اين شرايط گاهي پسوريازيس palmoplantar (كف دست وپا) نيز ناميده ميشود. در پوست مبتلا دانه هاي كوچك چركي پر شده بامايع ايجاد ميشود. چركها حاوي ميكروب (باكتري) و عفوني نيستند. پوست زير و اطراف دانه هاي چركي اغلب حساس و قرمز رنگ است. به ندرت نوعي از پسوريازيس چركي مي تواند ديگر قسمتهاي بدن غير از كف دستان و پاها را نيز مبتلا نمايد. اين مدل كه گسترده تر است نوع شديدتر پسوريازيس است و نياز به درمان فوري تحت نظارت يك متخصص پوست دارد.

پسوريازييس ناخن

حدود نيمي از افراد مبتلا به انواع پسوريازيس به پسوريازيس ناخن دست نيز مبتلا هستند. در برخي افراد ناخن هاي پا نيز درگير ميشوند. پسوريازيس ناخن ممكن است به تنهايي بدون بثورات پوستي ايجاد شود. در ناخن ها حفره هايي به اندازه سر سوزن (كنگره هاي ريز) ايجاد ميشود. گاهي ممكن است ناخن از بستر شل شود. ممكن است رنگ ناخن ها عوض شده و منطقه اطراف بسترناخن مي تواند نارنجي/زرد شود.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

گانگلیون مچ دست

د آوریل 30 , 2018
گانگلیون يك غده پر شده از مايع است كه ممكن است در نزديك زردپي ها و مفاصل ايجاد شود. سرطان نيست. بيشتر در كمر يا دستها يافت ميشود. اغلب بي خطر است اما ميتواند بدنما باشد. اگر لازم باشد مي توان با يك جراحي كوچك گانگلیون را برداشت.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است