پا چنبری چیست؟

از هر هزار کودک یکی با پاهای به هم پیچیده به دنیا می آید. ممکن است پاها به اطراف پیچ خورده باشد و انگشتان پا با زاویه مضحکی خم شده باشد. یا ممکن است شکل عجیبی داشته باشد و پاها در جهت اشتباهی باشند بنابراین ممکن است به نظر کج و کوله برسد یا حتی تقریبا وارونه باشد. پزشکان به این مشکل پا چنبری می گویند.

پاچنبری
پاچنبری

بیشتر نوزادانی که با پای چنبری به دنیا می آیند از همه جهات دیگر سالم هستند. از هر 3 تای آنها یکی در هر دو پا مشکل دارد.

پا چنبری دردی ایجاد نمی کند اما اگر درمان نشود بدون لنگیدن راه رفتن برای کودک مشکل میشود. در اغلب موارد اصلاح آن کار سختی نیست و در اغلب گودکان تاثیرات بلند مدتی ندارد.

آیا قابل درمان است؟

پا چنبری به این دلیل اتفاق می افتد که تاندون ها (بافتهای رشته ای که عضلات را به استخوانها متصل نگه می دارند) و عضلات در داخل و اطراف پا کوتاه تر از آنچه که باید باشند هستند.

پزشکان دلیل آن را نمی دانند و راهی برای حصول اطمینان برای اینکه نوزاد شما با این مشکل به دنیا نیایید وجود ندارد. اما برخی عوامل ایجاد پا چنبری را بیشتر می کنند که عبارتند از:

  • جنسیت. دو سوم نوزادان پاچنبری پسر هستند.
  • سابقه خانوادگی: نوزادانی که یکی از والدینشان و یا خواهر و برادری با پای چنبری داشته اند دو برابر احتمال دارد با این مشکل مواجه شوند.
  • انتخابهای سبک زندگی: اگر در زمانی که باردار هستید سیگار بکشید با از داروهای غیرقانونی استفاده کنید شانی تولد نوزاد با این مشکل را بالا می برید.
  • مشکلات مادرزادی دیگر: در برخی موارد، پا چنبری به مشکل دیگری در نوزاد که در هنگام تولد وجود داشته مربوط میشود مثل اسپینا بیفیدا (شکاف مهره).
  • کم بودن مایع آمونیاکی در طول بارداری: مایعی جنین را در طول بارداری احاطه کرده است. اگر این مایع به میران کافی نباشد شانس به دنیا آمدن نوزادتان با پای چنبری بسیار زیاد است.

علائم

  • به راحتی می توان پای چنبری را  بلافاصله پس از تولد تشخیص داد. در زیر علائمی از آن فهرست شده است:
  • نوک پاها به سمت داخل است و انگشتان پا به داخل تاب خورده اند.
  • پاها به نظر یک بری شده اند و یا حتی گاهی وارونه به نظر می آیند.
  • پاها ممکن است کمی کوچکتر از حد طبیعی باشند. عضلات کف پای دچار مشکل ممکن است به خوبی رشد نداشته باشد.
  • پاهای ممکن است طیف حرکتی کمی داشته باشند.

اغلب پزشکان می تواند پای چنبری را به سادگی با نگاه کردن به نوزاد در زمان تولد تشخیص دهند. اگر در اواخر بارداری سونوگرافی بدهید هم پزشک می تواند متوجه آن شود.

درمان

پزشک خیلی زود پس از تولد نوزاد شروع به اصلاح آن می کند. نوزادان از پاهای خود تا زماین که بیاموزند بیاستند و راه بروند استفاده ای نمی کنند بنابراین هدف این است که این اصلاح هر چه زودتر انجام شود تا مانع از هر گونه تاخیر در راه رفتن شود. پزشک ممکن است از گچ گرفتن یا جراحی استفاده نماید.

گچ گرفتن

 تاندونهای نوزاد به راحتی خم شده و کش می آید بنابراین پزشکان می توانند پای چنبره ای را به جهت درست بچرخانند و به اصلاح مشکل کمک نمایند. آنها به آرامی پا را به جهتی که باید می بود حرکت می دهند. سپس آن را گچ می گیرند تا در همان محل باقی بماند.

در حدود یک هفته بعد، پزشک گچ را باز می کند. او به آرامی پا را به محل اصلی اش نزدیک تر کرده و آن را در موقعیت جدید قرار می دهند و دوباره گچ می گیرد. این الگو را تا چندین هفته یا چندین ماه ادامه می دهد. ممکن است پزشک عکس اشعه ایکس بگیرد تا مطمئن شود استخوانهای نوزاد به موقعیت صحیحش نزدیک میشود.

اگر مجموعه گچ گرفتن ها به اصلاج پای چنبری نوزاد کمکی نمود ممکن است نیاز باشد از کفشها یا آتلهای مخصوص استفاده نماید تا پا را در زاویه درست نگه دارد تا زمانی که بیاموزد راه برود. دلیلش این است که پا چنبری تمایل به بازگشت به موقعیت اولیه اش دارد. برخی از کودکان تنها نیاز دارند برای مدت زمان کوتاهی آتل یا کفشهای مخصوص استفاده نمایند. برخی دیگر شاید لازم باشند چندین سال از آنها استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که پاها در زاویه درست باقی می مانند.

جراحی

اگر تاندونها و بافتهای دیگر در پاهای نوزاد بیش از اندازه کوتاه باشد، هر چقدر هم کشیده شود و گچ گرفته شود تاثیر چندانی نمی تواند داشته باشد. در این صورت جراحی میتواند کمک کننده باشد.

نوزادانی که نیاز به جراحی پا چنبره ای دارند اغلب این کار در سن 6 ماهگی تا 1 سالگی بر روی آنها انجام میشود. بر خلاف فرآیند تدریجی گچ گیری، پزشک همه چیز را در یک عمل اصلاح می کند. جراح تاندون ها را بلند تر کرده و یا اقدامات دیگری در جهت بازگرداندن و شکل دادن به پا به حالت طبیعی تر انجام می دهد.

بعد از جراحی، ممکن است لازم باشد پای نوزاد شما گچ گرفته شود تا پاها در زاویه درست نگه داشته شوند. سپس به یک آتل یا کفش خاص برای مدت تقریبا یک سال نیاز خواهد داشت تا اینکه پا به موقعیت اولیه اش باز نگردد.

دکتر هانیه گنجعلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

راش پوستي

چهارشنبه 6 فروردین 1399
چگونه با پوست قرمزي كه مي خارد برخورد كنيم خارش […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع