ورم معده (گاستريت) چيست؟

جداره معده شما كار مهمي بر عهده دارد. اسيدها و آنزيم هايي توليد مي كند كه به تجزيه غذا كمك مي كند و بنابراين مي توانيد مواد مغذي موردنياز بدن را از آنها بگيريد.

وقتي معده بيمار مي شود.

جداره معده شما كار مهمي بر عهده دارد. اسيدها و آنزيم هايي توليد مي كند كه به تجزيه غذا كمك مي كند و بنابراين مي توانيد مواد مغذي موردنياز بدن را از آنها بگيريد. اين لايه همچنين با ترشح مخاط خود را در برابر اسيدها حفاظت مي كند. اما گاهي اين لايه ملتهب شده و اسيد، مخاط ها و آنزيم هاي كمتري ترشح مي كند. اين نوع التهاب، ورم معده (گاستريت) ناميده ميشود و مي تواند سبب مشكلات بلند مدت شود.


برخي از افراد فكر مي كنندكه وقتي درد يا احساس ناخوشايندي در بالاي معده خود دارند دچار ورم معده (گاستريت) هستند. اما بسياري از بيماري هاي ديگر نيز مي توانند به اين علائم منجر شوند. ورم معده گاهي مي تواند به درد، حالت تهو و استفراغ منجر شود. اما اغلب اصلا علائمي ندارد. اگرچه برخي از انواع گاستريت مي تواند به زخم هايي در لايه معده يا حتي سرطان معده منجر شود.

سابقا اين تصور وجود داشت كه زخم ها و ورم معده به خاطر استرس و غذاهاي پر ادويه ايجاد ميشود. اما تحقيقات نشان داده است كه باكتري اي به نام هلیکوباکتر پیلوریعلت آن است. معمولا اين باكتري علائمي ندارد. در كشورهاي توسعه يافته نظير آمريكا 20 تا 50 درصد جمعيت ممكن است به اين باكتري آلوده باشند.

هلیکوباکتر پیلوریلايه داخلي محافظ معده برخي افراد را تجزيه كرده و سبب التهاب ميشود. هلیکوباکتر پیلوری مثل داشتن موريانه در معده است. معمولا شما اين موريانه ها را تا زماني كه كسي به شما گوشزد نكرده است ناديده مي گيريد و آن را با پذيرفتن ريسكش رها مي كنيد. اين باكتري مي تواند از شخصي به شخص ديگر يا از طريق آب يا غذاي آلوده منتقل شود. عفونتها را مي توان با داروهاي كشنده باكتري كه آنتي بيوتيك ناميده ميشوند درمان كرد.

نوعي از ورم  معده كه ورم معده خورنده ناميده ميشود جدار معده را كاملا از بين مي برد. علت اصلي ورم معده خورنده استفاده بلند مدت از داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي است. آسپرين و ايبوپرفن از جمله اين داروها هستند. وقتي مصرف دارو را متوقف ميكنيد، اين مشكل اغلب از بين مي رود. پزشكان همچنين ممكن است پيشنهاد دهند كه دوز دارو را كاهش دهيد يا نوعي ديگر از داروهاي تسكين دهنده درد را جايگزين كنند.

يك علت نامتدال ديگر ورم معده اختلالات گوارشي خاص (مثل بيماري كرون) و اختلالات خود ايمني است كه در آن سلولهاي ايمني اشتباها به سلولهاي سالم در جدار معده حمله مي كنند.

ورم معده را مي توان با آندوسكوپي تشخيص داد در اين شيوه يك لوله باريك با يك دوربين كوچك در انتهايش از طريق دهان يا بيني بيماري به معده وارد ميشود. پزشك جداره معده را ديده و همچنين ممكن است مقداري از بافت آن را براي آزمايش بردارد. درمان به نوع ورم معدهاي كه داريد بستگي دارد.

اگرچه استرس و غذاهاي پر ادويه عامل ايجاد ورم و زخم هاي معده نيستند اما مي توانند علائم را بدتر نمايند. شير مي تواند موقتا تسكين بخش باشد اما آن هم اسيد معده را افزايش مي دهد كه مي تواند علائم را بدتر نمايد. پزشكتان ممكن است داروي ضد ترش معده يا داروهاي ديگري براي كاهش اسيد در معده تجويز نمايد.

اگر نگران درد يا ناراحتي كه تازه در معده شما ايجاد شده است هستيد با پزشك خود در اين باره گفتگو نمائيد. اين علائم مي توانند علل بسياري داشته باشند. پزشكتان مي تواند به تعيين بهترين اقدامات براي شما كمك كند.

انتخابهاي آگاهانه

شناسايي زخم معده

ورم معده مي تواند در طول زمان به زخم تبديل شود. علائم زخم معده عبارتند از درد بين ناف و استخوان سينه كه:

بين وعده هاي غذا و در طول شب شروع ميشود.

اگر چيزي بخوريد يا داروي ضد ترش معده استفاده كنيد سريعا درد قطع ميشود.

چند دقيقه تا چند ساعت طول مي كشد.

اگر موارد زير را داشتيد با پزشك خود تماس بگيريد:

درد شديد و ناگهاني كه از بين نرفت

مدفوع سياه يا خوني

استفراغ خوني يا استقراغ شبيه دانه هاي قهوه

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

مقابله با نيش و گزيدگي حشرات

د دسامبر 31 , 2018
نيش زدن حشرات اغلب سبب دردي شديد و سوزاننده ميشود. بلافاصله قرمز شده و ناحيه كوچكي در اطراف آن (تا يك سانتي متر) ملتهب ميشود. اغلب تا چند ساعت بعد تخفيف يافته و از بين مي رود.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع