هدف داشته باشيد تا زندگي شادتري داشته باشيد

آيا احساس مي كنيد مي دانيد براي چه اينجا هستيد؟ پاسخ به اين سوال مي تواند نحوه تفكر روزمره شما را تعيين نمايد.

آيا احساس مي كنيد مي دانيد براي چه اينجا هستيد؟ پاسخ به اين سوال مي تواند نحوه تفكر روزمره شما را تعيين نمايد. اگر در زندگي خود معنایی يافتيد احتمال اينكه به لحاظ فيزيكي و ذهني سالم تر باشيد بيشتر است.

از طرف ديگر افرادي كه بي قرارانه به دنبال يافتن معنايي در زندگي خود هستند سلامت ذهني خوبي ندارند، كشمكش براي يافتن هدف بر احساسات ، روابط اجتماعي، سلامت رواني و توانايي تفكر و تعقل آنها تاثير منفي مي گذارد.

ما دريافتيم كه وجود معنا سبب عملكرد فيزيكي بهتر و عملكر ذهني بهتر ميشود. بسياري به معنا و هدف در زندگي تنها از جنبه فلسفي مي نگرند اما معنا در زندگي سبب سلامت بهتر و حتي شايد گفت طول عمر بيشتر ميشود. كساني كه در زندگي خود معنايي تعيين كرده اند نسبت به كساني كه هدفي ندارند شادتر و سالم تر هستند.

اين نتايج از تحقيقي سه ساله بر روي بيش از 1000 فرد 21 سال به بالا بدست آمده است. از  همه شركت كنندگان خواسته شد يك پرسشنامه را پر كنند كه سلامت فيزيكي و ذهني آنها و اينكه مغزشان با چه قدرتي كار مي كند را ارزيابي مي كرد.

آنها همچنين پرسشنامه اي با هدف تعيين ميزان معنايي كه در زندگي خود يافته اند و همچين تحقيقات ادامه دار آنها براي يافتن معنا پر كردند.

معنا در زندگي يك مفهوم بسيار فردي است و مي تواند از ايمان و يا خانواده شما، كار يا خدمات اجتماعي يا نقش شما در جامعه نشات گرفته باشد. مشخص شده است كه با افزايش سن تمايل به پيروي از يك منحني U شكل در تمايل براي يافتن معنا در زندگي وجود دارد.

جستجو براي يافتن معنا در زندگي در جواني بسيار زياد است يعني زماني كه افراد در مورد كار و تحصيلات و خانواده اي كه مابقي زندگيشان را شكل مي دهد تصميم مي گيرند.

افراد در دهه بيست زندگي خود به مقادير قابل ملاحظه اي اضطراب را تجربه مي كنند. شما در اين دوره نااميدانه به دنبال معناي زندگي مي گرديد اما آن را نمي يابيد.

با افزايش سن و به صلح و سازش رسيدن با زندگي شان آنها بيشتر بيشتر چيزهايي را مي يابند كه به زندگي آنها معنا مي بخشد. اما بعد از آن زماني كه انسانها به سن پيري مي رسند سرگرداني براي يافتن معناي زندگي دوباره شروع مي شود.

 ضعف و ناتوايي فيزيكي و ذهني مفهوم آنها از خودشان را به چالش كشيده و مرگ اغلب افراد خانواده و دوستان آنها را از غم مملو كرده و اخلاقيات آنها را بر هم مي زند.

آنها در مورد معنايي كه در دوران جواني براي زندگي خود يافته بودند دچار ترديد ميشوند. و دوباره شروع به كنكاش مي كنند. هدف در سن 75 سالگي نمي تواند همانند هدف در سن 35 سالگي باشد.

نتايج نشان مي دهند كه اين سوالات بزرگ- و اينكه هنوز به دنبال پاسخ اين سوالات در هر سني باشيد- به سلامت فردي شما مربوط ميشود.

رضايت از زندگي با سلامت ذهني و فيزيكي رابطه مستقيم دارد در حالي كه هر چه سلامت ذهني و كارآيي مغز كمتر باشد ادامه كاوش براي معناي زندگي بيشتر خواهد بود.

مي توانيد تصور كنيد كه پزشكي در زندگي خود معاتي را يافته است چون به كساني كه رنج مي برده اند كمك كرده است اين كار باعث رضايت مندي او شده و يك اساس محكم براي شاد بودن محسوب مي گردد.

از طرف ديگر، زماني كه پزشكي از افت عملكرد كاري خود مي رنجد و از خود مي پرسد آيا واقعا به ديگران كمك كرده است، نمي تواند شاد يا سالم باشد.

اگر در اين سن هنوز به دنبال معنايي براي زندگي به عنوان يك پزشك هستيد اين احتمالا باعث ناراحتي شما ميشود. نه الزاما سبب افسردگي، اما اگر هنوز هم دنبال معنايي براي زندگي هستيد اين سبب ايجاد ناراحتي هايي برايتان ميشود.

بنابراين براي اينكه درك درست تر و متعادل تري از هدف زندگي تان داشته باشيد چه كاري مي توانيد انجام دهيد؟

بپذيريد آنچه را كه نمي توانيد تغيير دهيد و بهبود دهيد هر آن چه را كه مي توانيد. مي توانيد كارهايي را بيابيد كه انجام دادن آنها شما را شادتر مي كنند و مي توانند براي ديگران نيز مفيد باشند. با انجام چنين كارهايي مي توانيد براي جامعه ارزشمند باشيد.

گفت و شنود متفكرانه نيز مي تواند مفيد باشد چه با دوستان و چه با خانواده و يا حتي يك شخصيت مذهبي يا يك درمانگر.

از خود يك سوال سخت بپرسيد. من براي خروج از اين وضعيت به چه چيزي نياز دارم؟ معناي زندگي از منابع متعددي حاصل مي شود و اگر حقيقتا فكر مي كنيد كه معنايي براي شما وجود ندارد بايد با كسي بنشينيد و گفت و گويي داشته باشيد. ما چه كاري در اين جهان انجام مي دهيم؟

من براي خروج از اين وضعيت به چه چيزي نياز دارم؟ معناي زندگي از منابع متعددي حاصل مي شود و اگر حقيقتا فكر مي كنيد كه معنايي براي شما وجود ندارد بايد با كسي بنشينيد و گفت و گويي داشته باشيد. ما چه كاري در اين جهان انجام مي دهيم؟

افراد ميان سال مي توانند به حفظ معنايي كه در زندگي خود يافته اند را با ايجاد برنامه هاي قابل اطمينان براي زمان بازنشستگي خود حفظ نمايند. يك روان پزشك مي گويد: من اين پوچي را در افرادي كه بدون برنامه و بدون داشتن سرمايه بازنشسته ميشوند بسيار مي بينم. آنها هيچ برنامه اي براي دوران سالخوردگي خود نداشته اند. سالهاي سال آدمهايي حرفه اي بوده اند و تصميم گرفته اند بازنشسته شوند و زندگي آنها حالا خالي است. حالا به دنبال معنا در نزدگي خود هستند چرا كه كاري را كه كارشان از هويت و شخصيتشان هيچ گاه جدا نبوده است.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آنفولانزا

پنج‌شنبه 12 دی 1398
هر زماني ممكن است به آنفولانزا مبتلا شويد، اما فصل آنفولانزا معمولا از مهر شروع شده و تا اسفند و يا حتي فروردين ادامه دارد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است