مشكلات قاعدگي

پريود شدن يك حقيقت زندگي براي اغلب زنان است. اما پريود در هر زني متفاوت است. بنابراين از كجا بايد بفهميد كه پريودي در شما سبب مشكلاتي ميشود كه نبايد بشود؟ برخي از زنان صحبت كردن در مورد مشکلات قاعدگي را شرم آور می دانند.

بسياري از دختران و زنان دچار كمي انقباضات، درد در پشت و خستگي مفرط شده و احساس خوبي در اين رابطه ندارند. اما در برخي از آنها اين درد اين قدر شديد است كه شايد يك روز كاري يا حضور در مدرسه را در ماه به اين خاطر از دست بدهند. برخي خونريزي چنان شديدي را تجربه مي كنند كه آنها را از پاي در مي آورد.

پریود
پریود

اينها چيزهايي هستند كه مي توانند نشانه اي از مسائل بزرگتر باشند. اما براي برخي از زنان صحبت كردن در مورد مسائل قاعدگي شرم آور است.

زنان تمايل چنداني به صحبت كردن در مورد درد لگن يا خونريزي قاعدگي ندارند. اما چرخه قاعدگي بخشي حياتي از سلامت هر زن است و تا زماني كه با يك پزشك گفتگو نكنيد نمي توانيد از گزينه هاي درماني خود آگاه شويد.

مسائل متداول

چرخه قاعدگي بيشتر زنان بين 21 تا 35 روزه بوده و براي نوجوانان تا 45 روز هم مي رسد. خونريزي معمولا بين 3 تا 7 روز طول مي كشد. هر زني بايد الگوي چرخه قاعدگي خود را بشناسد. الگويي كه براي يك زن طبيعي است ممكن است براي يك زن ديگر طبيعي نباشد.

بي نظمي هاي رايج در قاعدگي عبارتند از اصلا پريود نشدن يا مرتب نبودن دوره هاي آن، زياد شدن يا كم شدن خونریزی يا داشتن انقباضات بسيار شديد.

اين مسائل مي توانند علل متعددي داشته باشند از جمله ترس، برهم خوردن تعادل هورموني، برخي بيماري هاي خاص و حتي برخي از داروها.

دوتا از متداول ترين اختلالات كه سبب مشكلات در پريود ميشود عبارتند از فيبروم رحم و آندومتريوز. فيبروم تومورها يا توده هايي هستند كه از سلولهاي ماهيچه اي يا ديگر انواع سلولها ساخته شده و داخل يا خارج ديواره رحم رشد مي كنند. در تحقيقات برآورد شده است كه بيش از 70 درصد زنان در كشورهاي توسعه يافته نظير آمريكا حداقل يك فيبروم در طول حيات خود داشته اند. اما بسياري از زناني كه به آن مبتلا هستند از علائم آن آگاهي ندارند.

آندوتمتريوز زمانی ايجاد ميشود كه بافتهايي كه به صورت طبيعي در رحم يافت ميشوند در خارج آن در اندامهاي ديگر رشد مي كنند. . بسياري از زنان مبتلا به آندومتريوز هيچ گاه علائمي ندارند. اما در برخي علائم تهديد كننده حيات هستند.

آندومتريوز احتمالا حداقل علت يك سوم از ناباروي ها در زنان است. فيبروم، آندومتريوز و ديگر مسائل مربوط به قاعدگي مي تواند سبب طيفي از علائم شود. پزشكتان مي تواند به شما كمك كند پيش بيني كنيد كه چه چيزي باعث ايجاد اين  علائم شده است.

خونريزي بسيار شديد در طول يك دوره در زنان رايج ترين علامت فيبروم است. درد شديد كه در حول و حوش شروع پريود بدتر ميشود رايج ترين علامت آندومتريوز است.

هم فيبروم و هم آندومتريوز مي تواند ارثي باشد. به همين دليل، زنان ممكن است متوجه نشوند كه درد شديد با خونريزي زياد طبيعي نيست.

فرهنگ خانواده كه شما با آن بزرگ شده ايد ممكن است به شما بگويد كه بايد آن را تحمل كنيد چون بخشي از وجود يك زن است. اما درمانهايي وجود دارد كه مي تواند سلامت و كيفيت زندگي شما را بهبود دهد.

يافتن علت

تفكيك مشكلات قاعدگي از هم براي پزشكان كار مشكلي است. آزمايشات خون مي تواند به تشخيص تغييرات هورموني كمك نمايد. يك عكسبرداري كه سونوگرافي ناميده میشود در تشخيص فيبروم بسيار موثر است.

اما تشخيص آندومتريوز مخصوصا سخت است. به سختي در عكسها قابل ديدن است. هيچ آزمايش خوني در حال حاضر براي شناسایی آن وجود ندارد. تنها راه براي دانستن قطعي اين كه زني آندومتريوز دارد جراحي است كه در طي آن پزشكي داخل شكم را با با برش كوچكي كه بر روي آن ايجاد كرده است نگاه مي كند.

اين كار منجر به تاخير در تشخيص ميشود تا حدي به اين خاطر كه هيچ كسي دوست ندارد تحت جراحي قرار گيرد. گاهي اگر پزشك به آندومتريوز مشكوك باشد اول داروهايي تحويز مي نمايد تا ببيند شايد آنها تا حدودي سببب تسكين درد شوند.

درمانهاي موجود

از داروهاي بسياري براي فيبروم، آندومتريوز و ديگر اختلالاني كه بر سيكل قاعدگي تاثير مي گذارند با تغيير هورمون هاي خاص استفاده ميشود. قرصهاي پيش گيري از بارداري و داروهاي ديگر مي تواند جلوي اين هورمونها را بگيرند.

چنين درمانهايي ممكن است براي بسياري از زنان خوب عمل كنند. اما همچين مي توانند مانع از باردار شدن يك زن گردند. اين مساله مدت زمان استفاده زنان از اين داروها را محدود مينمايد.

محققان شيوه هايي را براي درمان فيبروم ايجاد كرده اند كه نيازي به جراحي بزرگ ندارد. اين شيوه ها نيز اغلب خوب عمل  مي كنند. اما در اين شيوه ها گاها فيبروم دوباره باز مي گردد. اما برخي از زنان مبتلا به آندومتريوز با جراحي و برداشتن يافتي كه به اندامهاي ديگر چسبيده است از درد رهايي مي يابند. با اين وجود، برخي زنان ديگر با وجود جراحي باز هم دچار درد ميشوند.

براي زناني كه با دارو يا ديگر شيوه هاي غيرتهاجمي دردشان كم نميشود، هيستروكتومي مي تواند يك گزينه باشد. در اين جراحي رحم و گاها تخمدانها برداشته يمشود. زناني كه يان عمل را انجام مي دهند ديگر قادر به بارداري نيستند.

هيستروكتومي سابقا بيشتر استفاده مي شده است اما امروزه شيوه هاي جايگزين ديگري براي آن وجود دارد. بنابراين امروزه تنها زماني از آن استفاده ميشود كه گزينه هاي ديگر كار ساز نبوده باشند. با اين وجود، اين شيوه هم نمي تواند در همه درد مزمن  لگن را درمان نمايد.

جستجو براي گزينه هاي بهتر

محققان همچنان به دنبال راههاي جديدي براي تشخيص، درمان و پيشگيري از مشكلات قاعدگي هستند. ما نيازمند راههاي بهتر و غير تهاجمي تر براي تشخيص آندومترويز داريم. بسياري از دانشمندان امروزه به دنبال آزمايشهاي جديد خون، ادرار و بزاغ براي شناسايي آن هستند. آنها به دنبال سيگنالي هستند كه بتوان بدون جراحي تعيين كرد كه آيا زني مبتلا به آندومتريوز است يا خير.

هم براي فيبروم و هم آندومتريوز ما نياز به درمانهاي غير هورموني داريم. اين درمانها بسيار مورد نياز هستند. برخي از زنان نمي توانند عوارض جانبي درمانهاي هورموني را تحمل كند. درمانهاي هورموني به درد زناني كه قصد بارداري دارند نمي خورد.

محققان در حال بررسي درمانهاي جديد و بالقوه فيبروم هستند. در تحقيقاتي مشخص شده است كه كمبود ويتامين D می تواند در رشد فيبروم نقش داشته باشد. تيم هاي تحقيقاتي داروهاي جديدي بر پايه ويتامين D ساخته و قصد دارند آنها را آزمايش كنند تا ببينند آيا مي توانند اندازه فيبروم ها را كوچكتر نمايند.

محققان همچنين اميد دارند كه با شناخت فرآيندهايي در بدن كه محرك مشكلات قاعدگي هستند عاقبت بتوانند زودهنگام مداخله كرده و از آنها پيشگيري نمايند.

در حال حاضر زنان آگهي بيشتري در مورد اينكه چقدر اين اختلالات رايج بوده و گزينه هايي كه براي درمان آنها موجود هستند دارند. بر اهميت صحبت كردن در مورد اين مشكلات تاكيد ميشود. اگر هر بار كه آرنج خود را تكان مي دهيد دچار درد ميشويد قطعا در مراجعه به پزشك ترديد نمي كنيد. بنابراين دليلي ندارد اگر هر بار كه پريود ميشويد دچار درد ميشويد در مورد آن با پزشك مشورت نكنيد.

مشكلات قاعدگي

  • علائم فيبروم، آندومتريوز يا ديگر مشكلات قاعدگي عبارتند از:
  • درد شديد در لگن
  • خونريزي شديد در طول قاعدگي
  • درد در طول يا بعد از رابطه جنسي
  • احساس فشار در لگن
  • تكرر ادرار
  • مشكلات روده (اسهال يا يبوست)

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بلوغ در من چگونه آغاز ميشود

یکشنبه 5 آبان 1398
بلوغ در دختران از سن 9 تا 13 سالگي شروع […]
بلوغ در من چگونه آغاز ميشود

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است