مراقب مننژيت در نوزادان باشيد

مننژيت كه به التهاب اطراف مغز گفته ميشود مي تواند به خاطر باكتريها و يا برخي ويروسها از جمله HSV1، ويروس هرپس ايجاد شود. پزشكان مخصوصا نگران ابتلاي نوزدان در دوماهه اول تولد به مننژيت هستند چون سيستم ايمني به حد كافي رشد نكرده و نوزاد هنوز واكسن هاي مورد نياز را دريافت نكرده است.

مراقب مننژيت در نوزادان باشيد

مننژيت كه به التهاب اطراف مغز گفته ميشود مي تواند به خاطر باكتريها و يا برخي ويروسها از جمله HSV1، ويروس هرپس ايجاد شود. پزشكان مخصوصا نگران ابتلاي نوزدان در دوماهه اول تولد به مننژيت هستند چون سيستم ايمني به حد كافي رشد نكرده و نوزاد هنوز واكسن هاي مورد نياز را دريافت نكرده است.

از آنجايي كه بدن نوزادان هنوز براي مقابله با ميكروبهاي متداول به ميزان كافي مجهز نشده است عفونتها (باكتري ها در خون) نيز مي توانند سبب سپسيس و التهاب اطراف قلب شوند. اگر نوزادي به اين كوچكي دچار تب شود بسيار جدي خواهد بود. پزشكان در برخورد با نوزادي كه تب دارد هميشه بدترين حالت را در نظر گرفته و او را تحت نظر شديد قرار مي دهند حتي اگر خيلي هم مريض به نظر نيايد.

حتي يك بيماري خفيف نيز مي تواند كشنده باشد

در بزرگسالان، ويروس هرپس سبب تبخال و ضايعات تناسلي ميشود. اما در نوزادان چون هنوز آنتي بادي براي اين ويروس ساخته نشده است مي تواند بسيار خطرناك تر باشد. در مورد آنتروويروس (گروهي از ويروسها كه در بزرگسالان صرفا مي توانند منجر به علائمي مشابه سرماخوردگي شوند) نيز همين طور است.

از آنجايي كه مي دانيم اين ويروسها مي توانند در نوزادان مننژيت ايجاد كنند پس هر كسي كه علائمي از عفونت دارد حتي صرفا يك آبريزش بيني ساده، سرفه، تب، بثورات پوستي و تبخال نبايد در مجاورت كودك قرار گيرد.

ويروس هرپس به چندين شيوه مي تواند پراكنده شود

ممكن است نوزاد در زمان تولد ويروس هرپس را از مادر خود گرفته باشد. حتي ممكن است خود مادر حامل اين ويروس بوده ولي هنوز دچار علائمي نشده باشد.

اما مواردي نيز وجود داشته كه ويروس هرپس از اطرافيان و افراد ديگر فاميل به نوزاد منتقل شده است. اين اتفاق نادر ولي ممكن است. هرپس اغلب از طريق تماس با كسي كه دور دهانش تبخال دارد ايجاد ميشود، اين ضايعات ممكن است در انگشتان دست و يا ديگر قسمتهاي بدن نيز ظهور يافته باشند. اگر نوزادي به يكي از اين ضايعات تماس داشته و سپس دهان خود و يا مادرش را لمس كند عفونت مي تواند اتفاق بيافتد.

احتياط كنيد اما نترسيد

هر كسي كه بچه را بغل مي كند و مراقبت او را بر عهده دارد بايد مرتبا دستهاي خود را بشويد و واقعا بايد از بوسيدن نوزاد اجتناب شود مخصوصا از صورت و يا دستها. اگر خيلي دوست داريد اين كار را انجام دهيد از روي قنداق و يا لباس نوزاد باشد.

اين مورد مخصوصا در مورد افرادي كه تبخال دارند و يا در گذشته دچار آن شده اند بسيار اهميت دارد. براي انتقال ويروس الزاما نبايد علائم و يا ضايعات مشهود باشند. هر كسي كه علائم سرماخوردگي و يا آنفولانزا هم دارد بايد فاصله را رعايت نمايد.

والدين همچين نبايد نوزادان را تا حد ممكن به محيطها شلوغ و پر رفت و آمد، فضاهاي بسته (نظير هواپيما و يا اتوبوس) ببرند چون احتمال انتقال ميكروبها در اين مكانها بيشتر است. در عين حال، هيچ كس دوست ندارد صرفا به خانه محدود شود. اگر دوست داريد گشتي بزنيد و يا سري به پارك بزنيد كه فضاي باز وجود دارد مشكل چنداني در كل وجود ندارد.

بهتر است بدانيد كه اين تراژدي ممكن است اتفاق بيافتد ولي نادر است. نمي خواهيم كسي را بترسانيم بلكه مي خواهيم مردم كارهاي معمول مثل سشتن دستها را رعايت كنند، از بوسيدن نوزاد اجتناب كرده و اگر زخم بازي دارند از تماس با او خودداري نمايند.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

خنك بمانيد، زياد گرم شدن بدن مي تواند خطرناك باشد

پ نوامبر 7 , 2019
بسياري از مردم ماههاي گرم تابستان را دوست دارند. اما روزهاي گرم و مرطوب مي تواند گاهي خطرناك باشد. براي بدن خوب نيست كه مدت زمان زيادي گرم بماند. گرماي زياد مي تواند به مغز و ديگر اندامهاي شما آسيب برساند. مهم است كه در روزهاي خيلي گرم است خود را خنك نگه داريد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است