فراموش نكنيد كه قرص هاي خود را بخوريد.

هر روز ممكن است خيلي چيزها را فراموش نماييد مثلا اسم افراد، كليدهايتان و اينكه آيا در جلويي را قفل كرده ايد يا خير. اما وقتي صحبت از مصرف دارو است، نگذاريد حافظه تان شما را شكست دهد.

هر روز ممكن است خيلي چيزها را فراموش نماييد مثلا اسم افراد، كليدهايتان و اينكه آيا در جلويي را قفل كرده ايد يا خير. اما وقتي صحبت از مصرف دارو است، نگذاريد حافظه تان شما را شكست دهد. مصرف درست داروها مي تواند به معناي تفاوت بين مرگ و زندگي باشد. مي تانيد با گام هايي ساده به ياد داشته باشيد كه چه داروهايي را در چه زماني مصرف كرده ايد.

فراموش نكنيد كه قرص هاي خود را بخوريد.

پيگيري مداوم دارو مي تواند براي هر كسي مشكل باشد چه پير باشيد و چه جوان. اما با افزايش سن، بيماري هايتان معمولا بيشتر ميشود و احتمالا نياز به مصرف داروي بيشتري خواهيد داشت.

متاسفانه افزايش سن زوال تدريجي عقل را به همراه دارد كه همين پيگيري مصرف داروها را مشكل تر مي سازد. هر چه بيشتر در مورد داروهاي خود اطلاعات داشته باشيد و هرچه در اين مورد بيشتر با پزشك خود مشورت نماييد، راحتتر مي توانيد از مشكلات اجتناب نماييد.

كارشناسان پيشنهاد مي دهند كه فهرستي از همه داروهايي كه بايد مصرف كنيد تهيه نماييد. براي هر دارو جلوي آن تعدادي كه بايد در روز مصرف شود و زمان مصرف، براي چه مشكلي استفاده ميشود و نام پزشكي كه آن را تجويز كرده است را ياد داشت نماييد. مي توانيد اين فهرست را به يك فهرست انجام كار روزانه تبديل كنيد و آن را در يك مكان كه به راحتي ديده شود نصب كنيد مثلا بر روي يخچال و يا كابينتي كه داروها درون آن قرار دارد.

خوردن دارويتان بايد به بخشي از زندگي روزمره تان تبديل شود. براي مثال، شما بايد دارويي را هر روز صبح بعد از مسواك زدن بخوريد و داروي ديگري را هر شب قبل از اينكه به رختخواب برويد.

سعي كنيد از يك جاي قرص استفاده كنيد كه بر اساس تعداد روزهاي هفته و وعده هاي مصرف تقسيم بندي شده است. با دقت اين جاي قرص را در شروع هر هفته با تعداد درست داروها پركنيد. اگر اين كار برايتان گيج كننده است از يك پزشك يا يك دوست و يا اقوام خود كمك بگيريد.

همچنين مي توانيد از پزشك خود بخواهيد رژيم دارويي را به ساده ترين شكل ممكن ارائه دهد كه مثلا يك بار در روز باشد و يا به صورت داروهاي تركيبي باشد تا مجبور نباشيد داروهاي مختلف را همزمان مصرف كنيد.

فن آوري نيز مي تواند مفيد باشد. تلفن هاي همراه، ساعتهاي مچي قبال برنامه ريزي و ديگر انواع تايمرها مي تواننند به شما زمان مصرف دارو را يادآوري نمايند. شما همچنين مي توانيد يك خدمات تلفن و يا يك برنامه زمان بندي بر ريو كامپيوتر اگر معمولا در مزان مصرف داروهايتان در كنار تلفن و يا پشت كامپوتر هستيد را امتحان كنيد.

برخي فن آوري هاي جديد تايمرهايي بر روي بطريه هاي دارو دارند كه زمان مصرف را يادآوري ميكنند. و براي افرادي كه منابعي در اختيار دارند، فن آوري هاي جديد مي توانند زمان مصرف دارو را ثبت كنند تا در زمان رفتن به پزشك يا خانه عزيزيان آنها بتوانند كنترل كنند كه قرصها در زمان درست مصرف شده اند يا خير.

ما در عصر خارق العاده اي زندگي مي كنيم كه داروهاي بسيار خوبي وجود دارند كه مي توانند به درمان بيماريهاي زيادي كمك كنند. اما داروها همان طور كه تجويز شده اند و تحت نظارت دقيق پزشكتان مصرف شوند.

انتخابهاي عاقلانه

نكاتي براي يادآوري مصرف داروهايتان

فهرستي از همه داروهاي تجويز شده و داروهاي بدون نسخه اي را كه بايد هر روز مصرف كنيد تهيه نماييد.

اين فهرست را در يك مكاني كه به راحتي ديده شود بچسبانيد. يك كپي ديگر از آن را در جيب يا كيف دستي خود نگه داريد.

از يك جعبه قرص تقسيم بندي شده براي پيگيري داروها براي مدت هر يك هفته استفاده كنيد.

مصرف داروها را بخشي از زندگي روزمره خود بدانيد.

سعي كنيد داروهايتان را از يك داروخانه تهيه كنيد تا سوابق دارويي تان همه نزد يك نفر باشد.

با پزشك خود در مورد داروها، ويتامين ها و داروهاي مكملي كه مصرف مي كنيد صحبت كنيد تا مطمئن شويد كه داروها با هم تداخل نداشته و به درستي عمل نمايند.

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

فرصت هاي فراوان براي داشتن تحرك

س مارس 5 , 2019
همان طور كه مي دانيد فعاليت فيزيكي به شما كمك مي كند كه زندگي سالم تر و طولاني تري داشته باشيد ولي آيا مي دانيد كه براي داشتن فعاليت فيزيكي الزاما نيازي به رفتن به باشگاه يا استفاده از دستگاه هاي ورزشي پر هزينه نيست؟

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع