صحبت كردن با پزشك (از قرار ملاقات های خود بهترين بهره را ببريد)

بيماران و پزشكان با هم رابطه بسيار شخصی اي دارند. پزشكتان بايد در مورد شما، خانواده تان و سبك زندگي تان اطلاعات زيادي داشته باشد تا بتواند بهترين مراقبت هاي پزشكي را به شما ارائه دهد و شما هم بايد نگراني ها و سوالاتتان را با او در ميان بگذاريد.

بيماران و پزشكان با هم رابطه بسيار شخصی اي دارند. پزشكتان بايد در مورد شما، خانواده تان و سبك زندگي تان اطلاعات زيادي داشته باشد تا بتواند بهترين مراقبت هاي پزشكي را به شما ارائه دهد و شما هم بايد نگراني ها و سوالاتتان را با او در ميان بگذاريد. رابطه روشن و صادقانه بين شما و پزشكتان مي تواند به هر دو شما در انتخابهاي هوشمندانه در مورد سلامتتان كمك نمايد.

صحبت کردن با پزشک

با برخي موارد آماده سازي شروع كنيد. قبل از معاينه فهرستي از نگراني ها و سوالات خود تهيه كنيد. اين ليست را در زمان قرار ملاقات با خود همراه داشته باشيد تا چيزي را فراموش نكنيد.

آيا علائمي داريد؟ آيا متوجه عوارض جانبي از داروهايي كه مصرف مي كنيد شده ايد؟ آيا مي خواهيد معني كلمه خاصي را بدانيد؟ منتظر نباشيد كه پزشك موضوع خاصي را پيش بكشد، چون او ممكن است نداند كه چه چيزي براي شما اهميت دارد. در مورد نگراني هاي خود صحبت كنيد.

هيچ پرسشي در مطب پزشك بي معني نيست. سعي كنيد راحت باشيد و سوالات خود را بپرسيد مهم نيست كه اين سوالات تا چه حد بي معني به نظر مي رسند.

حتي اگر موضوع صحبت حساس بوده و شما را دستپاچه مي كند، بهتر است صادق بوده و با پزشك خود رو راست باشيد. ممكن است در صحبت كردن در مورد مسائل جنسي، از دست دادن حافظه و يا مسائل شكمي احساس ناراحتي داشته باشيد اما همه اين مسائل براي سلامتي شما اهميت دارند. بهتر است همه چيز را كامل گفته و به جاي خجالت كشيدن در مورد چيزي كه فكر يا احساس مي كنيد اطلاعات كاملي در اختيار پزشك خود قرار دهيد. به ياد داشته باشيد پزشكان به صحبت كردن در مورد همه نوع مسائل شخصي با بيماران خود عادت دارند.

وقتي با پزشك خود ملاقات مي كنيد او را يك فرد از افراد خانواده يا يك دوست در نظر بگيريد. اگر بين شما و پزشكتان تفاوتهاي فرهنگي يا زباني وجود دارد يك همراه مي تواند كمك كننده باشد. اگر در مورد موضوعي اطمينان نداريد، فرد ديگري مي تواند در توضيح احساسات شما يا ارائه سوالاتي از جانب شما كمك نمايد. در اين صورت ديدگاه يك فرد ديگر را هم خواهيد داشت. ممكن است سوالات يا نگراني هايي در ذهن همراه شما ايجاد شود كه براي شما ايجاد نشده باشد.

بسياري از افراد به صورت آنلاين به دنبال اطلاعات بهداشتي هستند. آنها از ابزارهاي وب براي بررسي علائم و دانستن نكاتي در مورد بيماريهاي مختلف استفاده مي كنند. اما شما نمي توانيد بر اساس تحقيقات وب به بيماري خود يا ديگران پي ببريد.

استفاده از اطلاعات وب هيچ مشكلي ندارد اما نبايد از آنها به عنوان شيوه اي براي خود تشخيصي يا تصميم گيري استفاده شود بلكه بايد از آنها به عنوان برنامه اي براي ملاقات با پزشك استفاده شود. از پزشك خود بخواهيد سايت يا منابع خاص را پيشنهاد دهد تا بتوانيد اطلاعات خود را از يك منبع موثق پيدا كنيد. منابع دولتي موثق ترين منابع اطلاعاتي آن لاين هستند.

امروزه بسياري از پزشكان سوابق بيماران را به صورت الكترونيكي ثبت مي كنند. از پزشك خود بپرسيد كه چگونه مي توانيد به سوابق خود دسترسي داشته باشيد تا بتوانيد نتايج آزمايش، تشخيص ها، برنامه هاي درماني و دارويي خود را پيگيري كنيد. اين سوابق همچنين مي توانند به شما در تهيه برنامه اي براي قرار ملاقات بعدي شما كمك نمايند.

بعد از ملاقات، اگر در مورد هر گونه دستورالعملي شك داشتيد يا سوال ديگري داشتيد با پزشك خود تماس گرفته يا به او ايميل بزنيد. براي اطمنيان از اينكه كه متوجه تشخيص بيماري، برنامه درماني يا هر چيز ديگري كه مي تواند بر سلامت شما تاثير بگذارد شده ايد يا خير منتظر قرار ملاقات بعدي نمانيد.

بدن شما پيچيده است و بايد مسئل زيادي در مورد آن مد نظر قرار داده شود بنابراين اطمينان حاصل كنيد كه در ملاقات هايتان با پزشك هر كاري كه لازم است را انجام داده باشيد.

انتخبهاي عاقلانه

نكاتي در زمان ملاقات با پزشك

قبل از معاينه فهرستي از سوالات و نگراني هاي خود تهيه كنيد.

سعي كنيد يكي از اعضاي خانواده يا يك دوست صميمي را با خود همراه ببريد.

در مورد هر آنچه در ذهن داريد صحبت كنيد. به پزشك خود بگوييد كه چه احساسي داريد از جمله چيزهايي كه به نظر بي اهميت يا خجالت آور مي رسند.

اگر چيزي را نفهميديد آن قدر سوال بپرسيد تا متوجه شويد.

از صحبتهاي پزشك نكته برداري كنيد يا از همراه خود بخواهيد كه اين كار را برايتان انجام دهد.

در مورد بهترين راه ارتباط با پزشك از او سوال كنيد (از طريق تلفن، ايميل و غيره)

به ياد داشته باشيد كه ديگر اعضاي تيم پزشكي شما مثل پرستاران و داروسازان نيز مي توانند منابع خوبي از اطلاعات باشند.

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

راحت تر نفس بكشيد

د آوریل 29 , 2019
هوايي را كه تنفس مي كنيد حتي با وجود اينكه نمي بينيد بر سلامت شما تاثير مي گذارد. هواي آلوده مي تواند منجر به سختي در نفس كشيدن شده و سبب عود كردن آلرژي يا آسم در كنار ديگر مشكلات ريوي گردد. قرار گرفتن طولاني مدت در معرض آلودگي هوا خطر ابتلا به بيماريهاي ديگر از جمله بيماري قلبي و سرطان را افزايش مي دهد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع