شناخت درد مزمن و روش های درمان

درد، حسی ناخوشایند است كه همه ما گاها تجربه كرده ايم. درد می تواند به طور عمومی و یا در نواحی خاصی از بدن نظیر کمر، زانو، مفاصل و سر و …بروز کند. اغلب دردها حاد هستند و سريعا از بين مي روند. اما در برخي موارد، وقتي درد به كندي ايجاد مي­شود و ماه­ها يا حتي سال­ها باقي مي ماند درد مزمن ناميده مي­شود

درد، حسی ناخوشایند است كه همه ما گاها تجربه كرده ايم. درد می تواند به طور عمومی و یا در نواحی خاصی از بدن نظیر کمر، زانو، مفاصل و سر و …بروز کند. اغلب دردها حاد هستند و سريعا از بين مي روند. اما در برخي موارد، وقتي درد به كندي ايجاد مي­شود و ماه­ها يا حتي سال­ها باقي مي ماند درد مزمن ناميده مي­شود و درمان آن مي تواند چالش برانگيز باشد. درد مزمن، عارضه ای بزرگ است. دركشورهاي توسعه يافته از هر 3 نفر يك نفر به نوعي مبتلا به درد مزمن است. و همين يكي از علل اصلي از دست دادن كار افراد است. درد مزمن از جهات بسياري با درد حاد متفاوت است. درد حاد بخشي از واكنش بدن به يك آسيب يا بيماري كوتاه مدت است. مدیریت و درمان درد مزمن مي­تواند به پيشگيري از آسيب هاي جدي تر كمك نمايد. درد مزمن اغلب به عنوان یک درد ماندگار شناخته می شود که بیش از 12 هفته طول می کشد. در حالی که درد حاد یک احساس طبیعی است که ما را از آسیبی احتمالی آگاه می نماید.

علل درد مزمن هميشه واضح نيست. اين مشكل، پيچيده است كه جنبه هايي بيش از جنبه هاي فيزيكي در جايي كه به نظر آسيب ديدگي وجود دارد را شامل مي­شود. درد مزمن مي­تواند به افسردگي و اضطراب منجر شود. تداوم درد سبب می شود ديگر فرد نتواند به جنبه هاي مثبت زندگي فكر كند. برخي متخصصان بر اين باور هستند كه درد مزمن خود يك بيماري است.

قرار گرفتن در معرض يك عامل ايجاد كننده درد يا محرك در افراد مختلف مي تواند واكنش­هاي كاملا متفاوتي ايجاد نمايد. براي مثال، وقتي بازوي دو فرد را در مقابل محرك يكسان گرما قرار مي­دهيم يكي ممكن است فقط احساس ناخوشي داشته در حالي كه ديگري درد را بسيار شديد گزارش دهد. علت اين تفاوت­ها، مرتبط به نقش ژن ها است. برخي از تفاوتها به شخصيت و حالات روحي افراد وابسته است.

نكاتي براي تسكين درد

  • وزن خود را كنترل کنید. اضافه وزن، درد را مخصوصا در نواحی کمر، زانو و پاها تشدید می کند.
  • ورزش منظم، فعاليت فیزیکی منظم مي تواند به کنترل درد کمک نماید.
  • خواب كافي،خواب مي تواند درد را كاهش داده و احساس بهتري در شما ايجاد كند.
  • از مصرف موادی نظیر تنباكو، كافئين و الكل اجتناب كنيد. این مواد، مانع از عملكرد درمان شده و درد را افزايش می دهند.
  • مشاوره دارويي مناسب دريافت كنيد. شما می توانید براي تسكين درد به يك متخصص درد مراجعه نمایید.

درمان دارویی، طب سوزنی، تحریکات الکتریکی، بلوک عصبی یا عمل جراحی برخی از درمان های مورد استفاده برای درد مزمن است. بسیاری از محققان بر این باورند که طب مکمل نظیر طب سوزنی، مدیتیشن، ماساژ درمانی و درمان های مشابه در مدیریت درد موثر خواهند بود.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

ديسفاژي (مشكل در بلع)

چ ژوئن 12 , 2019
ديسفاژي يك اصطلاح پزشكي است براي مشكل در بلع. برخي از مبتلايان به ديسفاژي در قورت دادن برخي از غذاها يا مايعات خاص مشكل دارند در حالي كه برخي ديگر در بلع همه مواد غذايي مشكل دار هستند.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است