شب ادراري در كودكان

بدانيد كه شب ادراري اغلب بخشي طبيعي از روند رشد است. اغلب كودكان تا سن سه سالگي نمي توانند ادرار خود را در طول شب كنترل نمايند. و اغلب تا سن شش سالگي هم جاي نگراني براي والدين ندارد.

شب ادراري باعث استرس مي شود

 بدانيد كه شب ادراري اغلب بخشي طبيعي از روند رشد است. اغلب كودكان تا سن سه سالگي نمي توانند ادرار خود را در طول شب كنترل نمايند. اغلب تا سن شش سالگي هم جاي نگراني براي والدين ندارد. راههاي وجود دارد كه شما مي توانيد به عنوان خانواده براي رفع اين مشكل به كودك كمك نماييد.

شب ادراري در كودكان

كودكي كه رختخواب خود را خيس مي كند نياز به حمايت شما دارد

با حمايت خود به كودكتان اطمينان خاطر دهيد. او به قصد رختخواب خود را خيس نمي كند. و شب اداري عموما نشانه هيچ گونه مشكل عاطفي يا فيزيكي نيست. برايش توضيح دهيد كه اين امري متداول و طبيعي بوده و هميشه هم اين گونه نخواهد بود.

صحبت كرده و تجربه خود را با او در ميان بگذاريد

شب اداري معمولا به صورت ارثي است. اگر شما يا همسرتان در كودكي شب ادراي داشته ايد در مورد آن با كودك خود صحبت كنيد. با اين كار به او كمك مي كنيد بفهمد با بزرگتر شدن اين مشكل حل ميشود. در اين صورت كمتر احساس تنهايي و خجالت مي نمايد.

علت شب اداري چيست؟

مي تواند علل بسياري داشته باشد. ممكن است رشد كند تر در كنترل مثانه يا سنگيني خواب باشد. استرس و اضطراب نيز مي تواند از علل آن باشد. كودكي كه سابقه شب اداري نداشته و به ناگاه دچار شب اداري ميشود ممكن است عفونت داشته باشد يا تغيير بزرگي در زندگي او صورت گرفته باشد مثلا ممكن است تغيير مكان خانه او را اذيت كرده باشد. اگر اين يك مشكل جديد است حتما با يك پزشك مشورت نماييد.

به كودك خود كمك كنيد راه حلي بيابد

اگر 4 سال يا بيشتر سن دارد در مورد نظرات او در اين باره سوال كنيد. چه امري مي تواند مانع از شب ادراي او شود؟ با هم اين ايده ها را يادداشت برداري نماييد. عصرها كمتر به او مايعات بدهيد و ميتواند كم كردن مايعات كافئين دار را هم امتحان نماييد. همچنين مي توانيد گزينه هايي مثل ملحفه هاي ضد آب يا شورتهاي جاذب را هم امتحان نماييد. به او اطمينان دهيد كه اغلب بچه ها اين مشكل را داشته و با بزرگتر شدن رفع مي گردد. اين امر را مثبت نگه داشته و خود او را در اين كار مشاركت دهيد. با اين كار به او اعتماد به نفس داده و اوقات خوبي را براي زمان خواب براي او رقم مي زنيد.

اگر شبي ادارار نكرد پاداش بدهيد و تشويق نماييد

برخي از خانواده روزهايي كه رختخواب خشك بوده يا خيس شده را در تقويمي علامت مي زنند. زدن برچسب يا ستاره مي تواند سرگرم كننده باشد. اگر خودش را خيس كرد حامي باشيد و به او يادآور شويد كه اگر به تلاشش ادامه دهد به نتيجه مورد نظر خواهد رسيد.

نكات ساده را يادآوري نماييد

او را عادت دهيد كه قبل از رفتن به رختخواب به دستشويي برود. همچنين به او يادآور شويد كه بهتر است در طول شب نيز بيدار شده و به دستشويي برود. چراغ هاي خواب مي توانند به او كمك كنند كه اگر نياز به دستشويي داشت بتواند راه خود را راحت تر پيدا نمايد.

آيا بيدار كردن كودك در طول شب مي تواند كمك كننده باشد؟

كودك خود را خيلي زياد در طول شب براي دستشويي رفتن بيدار نكنيد. اگر از این شيوه استفاده مي كنيد بيدار كردن او يكبار در شب بايد كافي باشد كه بهتر است قبل از زمان خوابيدن خودتان باشد. به ياد داشته باشيد كه اگر خيلي مزاحم خواب و استراحت او شويد سطح استرس او را افزايش خواهيد داد. استرس مي تواند محركي براي شب ادراري باشد.

كودك خود را در تميز كردن مشاركت دهيد

زماني كه كودكتان رختخوابش را خيس مي كند مي تواند پيژامه خود را در سطل لباس چركها بياندازد و يا ملحفه ها را خودش عوض نمايد. به او اطمينان دهيد كه اين كار يك تنبيه نيست و بخشي از كارها او است. ايده اين است كه او را از شب ادراري اش بيشتر آگاه ساخته بدون اينكه مورد تمسخرش قرار داده و يا در او ايجاد خجالت نماييم.

تميز كاري: از بين بردن بوي ادرار

شب اداراري اتفاق افتاده است و ادرار ميتواند بويي ماندگار بر روي لباسها و ملحفه تخت ها باقي بگذارد. سعي كنيد در هنگام شستشو يك فنجان سركه نيز به پودر خود اضافه نماييد.

پاك كردن ملحفه: گام اول

اگر بايد ادرار را از ملحفه پاك كنيد اول از يك حوله استفاده كرده و تا جايي كه مي توانيد لكه را با آن خشك كنيد. حوله را فقط در محل فشار دهيد و روي محل نكشيد تا جايي كه ديگر سطح رطوبت نداشته باشد.

گام دوم:

بعد از اينكه تا جاي ممكن رطوبت را با يك حوله گرفته به ميزان لازم در محل لكه هيدروژن پرامسيد بزنيد. بگذاريد براي 5 دقيقه باقي بماند و سپس دوباره از يك حوله براي خشك كردن محل استفاده كنيد.

گام سوم:

زماني كه ملحفه خشك شد بر روي كل حوزه جوش شيرين بريزد و بگذاريد 24 ساعت بماند. روز بعد، با جارو برقي جوش شيرين را پاك كنيد. با اين كار لكه كاملا از بين رفته و بويي بر روي آن باقي نمي ماند.

استرس را در زمان خوابيدن در خانه ديگران كم نماييد

اگر كودكتان در زمان خوابيدن در خانه ديگران استرس دارد مراحلي را كه در خانه براي خيس نكردن انجام مي دهد را به او يادآور شويد. به همراه او شورتهاي جاذب و باس های اضافه بفرستيد تا اگر اتفاق افتاد مشكلي برايش ايجاد نشود. يك رختخواب با لايه ضدآب نيز ميتواند كمك كننده باشد. از قبل به بزرگسالان خانه ميزان اطلاع دهيد كه فرزندتان ممكن است به خاطر شب ادراري كمي نگران باشد.

در مورد برنامه هاي فرزندتان براي كنترل آن با آنها صحبت كنيد تا همه احساس آمادگي داشته باشند. برخي از داروها مثل دسموپرسین يا ایمی پرامین مي تواند براي زمانهاي خاص زماني كه فرزند شما سن بيشتري دارد و مي خواهد شب اداري نداشته باشد مثل زماني كه به اردو رفته است كمك كننده باشد.

صبور باشيد

سرزنش كردن يا بدخلقي كردن باعث از بين رفتن شب اداري در فرزندتان نميشود. مشكل او را در جمع مطرح نكنيد و نگذاريد از اين مورد خجالت زده شود. خجالت تنها باعث افزايش استرس و اضطراب ميشود. در ضمن، به ياد داشته باشيد كه شب ادراري عاقبت متوقف ميشود. صبر را تمرين نماييد و در حالي كه منتظر مي مانيد حمايت گر او باشيد.

برخورد با آزار و اذيت در خانه

شب اداري مي توانند كودكتان را به هدف خوبي براي تمسخر و آزار و اذيت تبديل نمايد. براي كمك به او در كنترل اين مشكل، خانه را براي او ايمن نماييد. به هيچ كس در خانواده خود اجازه ندهيد او را مسخره نمايد. براي فرزندان ديگرتان توضيح دهيد كه شب اداري چيزي است كه خواهر يا برادرشان خود قادر به كنترل آن نيست و او نياز به عشق و حمايت همه دارد.

قلدري در مدرسه و شب ادراري

اگر كودك شما از كودكان ديگر اجتناب مي كند و يا با صدمات غير قابل توضيح به خانه مي آيد ممكن است كسي بر سر راهش قلدري مي كند. به گفته هاي كودك خود گوش دهيد. با او صحبت كنيد و بگذاريد بداند كه شما مي دانيد كه تقصير او نيست. سپس با مسئولين مدرسه صحبت نماييد و در مورد هر آنچه كه آنها شاهدش بوده اند سوال نماييد. حمايت گر باشيد و با مدرسه براي يافتن راههايي براي توقف آزار و اذيت همكاري نماييد.

چه زماني بايد به پزشك مراجعه نمود

اگر كودك شما 7 ساله شده و هنوز شب ادراي دارد نوبتي از يك دكتر براي او بگيريد. در اغلب موارد هي مشكلي نيست اما گاهي مي تواند يك مشكل پزشكي وجود داشته باشد. همچنين اگر شب ادراري به ناگهان در كودك شما ايجاد شده به مدت شش ماه يا بيشتر استمرار داشته است به پزشك مراجعه نماييد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

10 راز داشتن دندان سفید

د اکتبر 21 , 2019
آيا دندانهاي سفيد مرواريد گونه شما به خاطر لكه هاي زرد شفافيت خود را از دست داده و يا تيره شده اند؟ بر روي دندانها لكه هايي با افزايش سن ايجاد ميشود اما برخي از غذاها و نوشيدني هاي رايج و حتي دهان شويه ها مي توانند بر روي دندانها لك ايجاد نمايند. كارهايي در خانه مي توانند به سفيد كردن دندانها كمك كنند و اجتناب از موادري كه بر روي دندانها لك ايجاد مي كنند مي تواند مانع از رنگ گرفتگي بيشتر آنها شود. از اين اسرار براي سفيد كردن دندانهاي خود و احياي سفيدي دندانهايتان استفاده نماييد.
دندان سفید

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است