سوختگی درجه اول و نحوه درمان آن

سوختگی درجه اول، یکی از خفیف ترین انواع آسیب های پوستی است و معمولا نیازی به درمان پزشکی ندارد. این سوختگی زخمی سطحی است که بر روی لایه اول پوست شما اثر می گذارد.

سوختگی درجه اول و نحوه درمان آن
سوختگی درجه اول و نحوه درمان آن

در این مقاله، آشنایی با سوختگی درجه اول و نحوه درمان آن و محو شدن آثار زخم هایش، آمده است.

لازم به ذکر است، این توصیه فقط برای سوختگی درجه اول است. برای موارد شدیدتر ، شما باید یک دکتر را برای درمان ببینید (همچنین برای سوختگی های شیمیایی نیز که معمولا به مراقبت پزشکی نیاز دارد).

حال ببینیم سوختگی درجه اول یعنی چه؟ سوختگی های درجه اول، پوست را صورتی یا قرمز می کند، اما باعث ایجاد تاول یا خارش نمی شود. اگر قرمزی بیش از دو هفته طول بکشد و یا هر گونه پوسته پوسته شدن و یا تاول زدگی را مشاهده کردید، این ممکن است نشانه ای از سوختگی عمیق تر باشد که بدون شک نیاز به توجه بیشتر دارد.

سوختگی درجه اول، یکی از خفیف ترین انواع آسیب های پوستی است و معمولا نیازی به درمان پزشکی ندارد. این سوختگی زخمی سطحی است که بر روی لایه اول پوست شما اثر می گذارد. با این حال، برخی از سوختگی های سطحی بسیار بزرگ یا دردناک هستند.

علائم سوختگی درجه اول چیست؟

علائم سوختگی درجه اول اغلب جزئی هستند و بعد از چند روز بهبود می یابند. شایع ترین علائمی که ممکن است در ابتدا متوجه شوید قرمزی پوست، درد و تورم است. در مقابل، سوختگی درجه دوم به دلیل افزایش عمق ، بسیار دردناک می باشد. یکی از مهمترین علل سوختگی درجه اول، آفتاب می باشد. هنگامی که شما مدتی طولانی در معرض نور خورشید قرار می گیرید و  متاسفانه کرم ضد آفتاب کافی ندارید، سوختگی پیشرفت می کند و قرمزی لایه بیرونی پوست می گردد.

سوختگی های جزئی یا آفتاب سوختگی به طور معمول سبب ایجاد اسکار نمی شوند، زیرا آنها به لایه های عمیق پوست آسیب نمی رسانند. اما در صورت بروز سوختگی شدید تر چون آسیب های بافتی را به همراه دارد کرم ها و روش های تخصصی تر سبب  بهبود آثار زخم می شود و موثر تر عمل می کند.

مراحل اولیه درمان سوختگی درجه اول در منزل:

  • لباس، ساعت، حلقه ها و سایر متعلقات نظیر طلا و جواهر را از ناحیه سوختگی دور نگه دارید. ناحیه سوختگی را را با حوله یا پارچه ای آغشته به آب سرد بپوشانید و 10 دقیقه آن را نگه دارید. توجه داشته باشید هرگز یخ مستقیما به محل سوختگی تماس پیدا نکند.
  • آکادمی پوست آمریکا استفاده از موادی نظیر خمیر دندان را منع می کند، زیرا این می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد و مانع از بهبودی می شود. محل سوختگی را با یک باند بپوشانید و پانسمان را مرتبا تعویض نمایید.
  • داروهای ضد درد (OTC) مانند استامینوفن یا ایبوپروفن را برای کاهش درد، تورم و التهاب مصرف کنید.
  • مصرف مایعات را فراموش نکنید.

اگر نشانه های بهبودی، ظرف 48 ساعت دیده نشد، به دنبال مراقبت های پزشکی سریع باشید.

اگر پوست شما در معرض آفتاب قرار گرفت و دچار آفتاب سوختگی شدید، ازآنجاییکه که سد پوستی آسیب دیده است، محصولات پوستی با بسیاری از مواد نگهدارنده یا رایحه می توانند باعث تحریک، خارش و قرمز شدن بیش از حد شوند. بنابراین توصیه می شود برای محافظت از پوست از کرم های ضد آفتاب، استفاده گردد. استفاده از یک کرم ضد آفتاب، باعث جلوگیری از بروز زخم های پوستی قهوه ای رنگ می شود. بنابراین استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید. شما می توانید آثار ناشی از سوختگی درجه اول را با مراقبت های پوستی استاندارد و مورد تایید پزشک و کرم ضد آفتاب به میزان قابل توجهی آسیب های پوستی را کاهش دهید و لذت داشتن پوستی سالم را احساس کنید.

در صورت بروز تغییرات بافتی پس از سوختگی، لیزر درمانی قادر به رفع آثار سوختگی می باشد. در صورت ادامه تورم و قرمزی ، لیزر های عروقی با سرعت بیشتری، آثار سوختگی را از بین خواهند برد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

قلب خود را دوست داشته باشيد (گامهايي در جهت كاهش خطرات قلب برداريد)

سه‌شنبه 21 اسفند 1397
بيماري هاي قلبي اولين عامل مرگ زنان و مردان در كشورهاي توسعه يافته از جمله آمريكا است. خبر خوب اين است كه شما اين قدرت را داريد كه سلامت قلب خود را بهبود داده و از آن محافظت كنيد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است