زنگ زدن در گوش

وز وز گوش عموما به صورت زنگ زدن در گوش توضیح داده میشود اما برخی از افراد آن را به صورت صدای نعره، کلیک، خش خش یا وز وز دارند. می تواند آرام یا بلند باشد و ممکن است در هر دو گوش باشد یا فقط در یک گوش. برای برخی افراد، اذیت زیادی ندارد. اما برای برخی می تواند با خواب تداخل داشته و سبب اضطرابهای ذهنی و عاطفی شود.

وز وز گوش عموما به صورت زنگ زدن در گوش توضیح داده میشود اما برخی از افراد آن را به صورت صدای نعره، کلیک، خش خش یا وز وز دارند. می تواند آرام یا بلند باشد و ممکن است در هر دو گوش باشد یا فقط در یک گوش. برای برخی افراد، اذیت زیادی ندارد. اما برای برخی می تواند با خواب تداخل داشته و سبب اضطرابهای ذهنی و عاطفی شود.

هر ساله از هر ۱۰ بزرگسال یک نفر دچار دوره ای از وز وز گوش میشود که بیش از سه ماه طول می کشد. وز وز گوش یک بیماری نیست. بلکه علامتی است مبنی بر این که مشکلی در سیستم شنیداری شما وجود دارد. مشکل ممکن است جایی در گوش، در اعصابی که گوش داخلی را به مغز متصل می کند یا در بخشی از مغز که حس صداها را ایجاد می کند باشد.

دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چه اتفاقی در سیستم شنیداری می افتد که سبب وز وز میشود. اما تا حدی، شبکه های سلولهای عصبی که صداها را پردازش می کنند از تعادل خارج شده به گونه ای که توهمی از صدا ایجاد می کنند در حالی که صدایی وجود ندارد.

ار آنجایی که بیماری های زیادی می توانند وز وز گوش ایجاد کنند، از کم شنوایی گرفته تا فشار خون بالا تا عوارض جانبی داروها، تشخیص علت یا علل می تواند یک چالش باشد. برای بسیاری از افراد، وز وز کردن گوششان بدون هیچ دلیل آشکاری شروع میشود.

اگرچه درمانی برای وز وز گوش وجود ندارد، چند درمان می تواند تطابق با آن را آسانتر سازد. سمعکها می توانند به کسانی که علاوه بر وز وز گوش دچار کم شنوایی هستند کمک نماید. رفتار درمانی با یک مشاور می تواند به افراد کمک کند که چگونه با این صدا زندگی کنند. مولدهای صوت قابل پوشیدن (ابزارهای کوچک الکترونیکی که در داخل گو ش قرار داده میشوند) یک صدای آرام و خوشایند تولید می کنند که مانع از شنیده شدن صدای وز وز شده و برای فرد آرامش ایجاد می کند.

برخی افراد از مولدهای صدای رومیزی برای کمک به آرامش و به خواب رفتن استفاده می کنند. داروهای ضدافسردگی و ضد اضطراب نیز ممکن است برای بهبود حال و الگوهای خواب کمک کننده باشند. اغلب پزشکان ترکیبی از این درمانها را بسته به شدت وز وز و فعالیت روزانه فرد که بیشترین تاثیر گذاری را می توند داشته باشد پیشنهاد می دهند.

محققان به دنبال راههای جدیدی برای درمان وز وز گوش هستند آنها تاثیر گذاری شیوه های تجربی درمان وز وز گوش را بررسی می کنند. سربازانی که در معرض صداهای بلند قرار می گیرند مثل انفجار بمب به خاطر آسیب به مناطق شنوایی مغز و گوش ممکن است دچار وز وز گوش شوند. در واقع، وز وز گوش یکی از آسیبهای رایج در میان پرسنل نظامی است. درمان تجربی برای آنها ترکیبی است از مشاوره و استفاده از ابزارهای مولد صدا.

اگر بیش از سه ماه صدای زنگ در گوش خود داشتید با پزشک خود مشورت کنید. پزشکتان در مورد علائمتان از شما سوالاتی خواهد پرسید و گوش شما را برای علل احتمالی معاینه می کند. ممکن است شما برای ارزیابی بیشتر به یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده شوید.

انتخابهای آگاهانه

علل وز وز گوش چیست؟

مشکلات مختلفی می تواند به وز وز گوش منجر شوند از جمله:

  • کم شنوایی ناشی از نویز.
  • بیماری های قلبی یا عروقی.
  • بیماری منییر ، که اختلال گوش داخلی است که سبب سرگیجه های شدید میشود.
  • انواع خاصی از تومور.
  • وجود چرک زیاد در گوش.
  • برخی داروهای خاص. بیش از ۲۰۰ دارو شناخته شده اند که زمانی که شروع به استفاده از آنها می کنید یا آنها را ترک می کنید سبب وز وز گوش میشوند.
  • عفونت گوش و سینوس.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

كليه هاي خود را سالم نگه داريد (بيماري كليه را در مراحل اوليه شناسايي كنيد)

س آوریل 16 , 2019
متاسفانه، اگر عملکرد كليه هاي شما دچار اختلال شود، مدتي طولاني متوجه آن نمي شويد. بيماري كليوي معمولا تا زماني كه جدي و غير قابل درمان نشود در شما ايجاد احساس بيماري نمي كند.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع