ریزش مو در زنان

ریزش مو در بانوان

زنان درد قاعدگی، زایمان و یائسگی را تحمل می کنند. اما حداقل برخلاف مردها، نیازی نیست که نگران طاس شدن باشند. شاید هم باید باشند؟ این اتفاق در زنان رواج کمتری دارد اما کم شدن حجم مو تنها مختص به مردان نیست.

موهای ما در طول فازهای زندگی چه تغییری می کنند

قطعا تعجب خواهید کرد زمانی که بشنوید تا چه حد مراجعه زنان برای ریزش مو به متخصصان پوست و  مو زیاد است اما در اغلب موارد وقتی معاینه می‌شوند مشکلی یافت نمی‌شود. اما موهای پرپشت و درخشنده تاثیر قابل توجهی بر اعتماد به نفس شما دارند. بنابراین وقتی شاهد موهای ریخته شده در خانه و روی متکای خود هستید نگران میشوید. در واقع اگر شما زن هستید هیچ وقت به طور کل موهای خود را از دست نخواهید داد.

موهای شما به طور طبیعی در طول زندگی تان از این سه فاز گذر می کند

  • فاز اول فاز رویش است که از سه تا 5 سالگی به طول می  انجامد
  • فاز دوم فاز کم پشت شدن است که تنها چند هفته طول می کشد
  • سپس فاز استراحت است که سه ماه یا بیشتر به طول می انجامد. در نزدیکی پایان این فاز، فلوکولهای مو فاز رویش جدید را آغاز می کنند و اگر موهای قدیمی نریخته باشد با این رویش مجدد، شروع به ریختن می کنند.

در برخی از حیوانات این فازها تقریبا همزمان اتفاق می افتند به همین دلیل است که موهای برخی از سگها در تابستان می ریزد و خانه پر از مو می‌شود. در اغلب انسانها تعداد موهای ریخته شده در روز محدود است اگرچه در زمان داشتن استرس ممکن است بیشتر شود.

برخی از انواع شیمی درمانی برای سرطان ها هم می تواند فاز رویش را متوقف سازد که ریزش مو در زنان را به یک مشکل تبدیل می کند. استفاده از کلاه مخصوص قبل از شروع شیمی درمانی ریسک ریزش مو را کاهش می دهد- اگر قرار است شیمی درمانی کنید بهتر است در این رابطه از پرستار خود مشورت بگیرید.

علل ریزش مو در زنان

برخی از علل ریزش مو در زنان عبارتند از :

  • استرس، زایمان و رژیم های سخت که میتواند به صورت ناگهانی موهای شما را در فاز استراحت قرار دهد.
  • برخی از داروهای خاص
  • یائسگی
  • کم کاری غده تیروئید
  • کمبود آهن
  • نداشتن پروتئین با کیفیت در رژیم غذایی

اگر نگران کم شدن حجم موهای خود هستید پزشکتان ممکن است پیشنهاد دهد که آزمایش خون بدهید تا سطح آهن و عملکرد تیروئید شما را بررسی نماید.

ریزش مو یا آلوپسی چیست؟

اصطلاح پزشکی برای ریزش مو، آلوپسی است. یک نوع از آن با نام آلوپسی آره آتا، تکه هایی را تولید می کند کاملا بدون مو علارغم اینکه در دیگر قسمتهای سر مو به صورت طبیعی وجود دارد. این تکه ها می توانند از چند نقطه کوچک به اندازه یک سکه تا کل کف سر را فرا بگیرند. در موارد کمتر ممکن است ابروها، مژه ها، ریش یا حتی موهای قسمت شرمگاهی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. 

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است- سیستم ایمنی بدن شما بخشی از بدن تان را به عنوان دشمن شناخته و به آن حمله می کند. تنها موهایتان را تحت تاثیر قرار می دهد و تاثیر دیگری بر سلامت عمومی شما ندارد. با این وجود ممکن است خطر ابتلا به دیگر بیماری های خود ایمنی مثل کم کاری تیروئید و آرتورز مفصلی در شما بیشتر شود. به صورت ارثی می باشد و در زنان و مردان به یک اندازه دیده می‌شود.

آیا آلوپسی سبب ریزش موی دائمی می‌شود؟

خبر خوب این است که در آلوپسی آره آتا فولکولهای مویی که موهایتان از درون آنها رشد می کنند به صورت دائمی آسیب نمی‌بینند و در اغلب موارد بعد از چند ماه موها دوباره به طور کامل در می آیند.

در واقع تا زمانی که کمتر از نیمی از کف سر گرفتار شده باشد از هر 5 نفر 4 نفر شانس بهبود کامل در عرض یک سال را دارند. هر چه سن شما در زمان ابتلا بالاتر باشد، موی کمتری می ریزد و شانس بیشتری برای بهبودی کامل و رشد مجدد موها وجود دارد.

چه درمانهایی برای ریزش مو در زنان وجود دارد؟

از آنجایی که آلوپسی آره آتا هیچ علامت دیگری ندارد درمان همیشه هم لازم نیست مخصوصا اگر تنها چند تکه کوچک ایجاد شده باشد و یک آرایشگر ماهر می تواند مشکل را پنهان نگه دارد. برای ریزش موهای شدیدتر، تزریق استروئید به کف سر می تواند کمک کننده باشد. کرم های استروئیدی را نیز می توانید امتحان کنید اگرچه اثربخشی کمتری دارند.  

در مردان ریزش مو اغلب به سطح هورمون های آنها مربوط می شود. در واقع، مردانی معمولا طاس می‌شوند که سطح تستسترون طبیعی دارند اما فولکولهای مو نسبت به تستسترون زیادی حساس شده و همین امرسبب کوچکتر شدن فولکولهای مو میشود.از یاد نبرید قسمتی از سر که موهای آن ریخته نسبت به نور حساس بوده و به راحتی پوست آن می سوزد. بنابراین بهتر است از بهار تا پاییز از کلاه و کرم های ضد آفتاب استفاده شود حتی اگر فکر می کنید هوا آن قدر آفتابی نیست که دچار سوختگی شوید.  

ریزش مو در زنان نیز به هورمون ها مربوط می‌شود اما تقریبا منجر به کم شدن حجم مو می شود و نه طاسی سکه ای یا عقب رفتن خط رویش مو  یا طاسی کامل. برای کم شدن کلی حجم مو شما می توانید از محلول ماینوکسیدیل استفاده کنید.

اگر موهایتان شروع به ریختن کرده است بهتر است به پزشک مراجعه کنید. گاهی استفاده از برخی از داروهای خاص می تواند منجر به ریزش مو شده باشد. اگر علت ریزش مو کم کاری تیروئید یا کمبود آهن باشد قابل درمان است.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

کبودی

د فوریه 28 , 2022
چرا و چگونه ایجاد می‌شود عوامل زیادی می‌توانند سبب کبودی […]
کبودی

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است