رفلاكس يا GERD

اغلب ما هر از گاهي دچار سوزش معده ميشويم كه مثل احساس سوزش در سينه يا يك مزه تلخ در انتهاي گلو است. سوزش معده كلمه اي است كه افراد براي اشاره به رفلاكس از آن استفاده مي كنند.

اغلب ما هر از گاهي دچار سوزش معده ميشويم كه مثل احساس سوزش در سينه يا يك مزه تلخ در انتهاي گلو است. سوزش معده كلمه اي است كه افراد براي اشاره به رفلاكس از آن استفاده مي كنند. رفلاكس زماني اتفاق مي افتد كه محتواي معده به سمت بالا بر مي گردد. رفلاكس گاهي بدون درد است: ممكن است فقط مشكل در بلع و يا سرفه هاي خشك و شايد كمي خس خس سينه داشته باشيد.

رفلاکس معده

دوره هاي رفلاكسِ گهگاهي، طبيعي هستند. شما نيز همانند بسياري از افراد ديگر مي توانيد با اجتناب از خوردن غذاهايي كه با شما سازگاري ندارند مثل غذاهاي چرب و پر ادويه يا اسيدي يا خوردن غذا در وعده هاي كوچك از آن اجتناب كنيد. اگر رفلاكس كمتر از يك بار در هفته اتفاق بيفتد مي توانيد با تغييراتي در سبك زندگي خود يا استفاده از داروهايي كه بدون نياز به نسخه فروخته ميشوند آن را كنترل كنيد.

همه ما در زمان آروغ زدن كمي دچار رفلاكس ميشويم. اما حدودا 5 درصد از افراد دچار دوره هاي قابل توجه رفلاكس يعني دو تا سه بار در هر روز هستند. وقتي اين اتفاق زياد در طول روز تكرار ميشود ديگر يك رفلاكس معمولي نيست و مي تواند باشد. براي كنترل آن شما نياز به دارو داريد.

GERD را بايد جدي گرفت. محتواي معده حاوي اسيد موردنياز براي هضم غذا است. در رفلاكس، اين محتوا به بالا يعني مري شسته ميشود. مري يك لوله بلند و باريك است كه دهان را به معده متصل مي كند. از آنجايي كه جدار مري براي تماس با اسيد معده ساخته نشده است اين اسيد مي تواند جداره مري را تحريك كرده و به خونريزي و زخم منجر شود. در بزرگسالان، GERD مي تواند خطر ابتلا به سرطان مري را افزايش دهد.

در نوزادان رفلاكس حتي در نوزادان سالم نيز امري طبيعي است. در اغلب نوزادان رفلاكس ديگر تا 13 ماهگي از بين مي رود اما اگر اين گونه نشد آنها نيز احتمالا مبتلا به GERD هستند.

GERD مي تواند بر توانايي غذا خوردن و رشد كودك تاثير بگذارد. همچنين مي تواند ريسك وارد شدن محتواي معده به ريه را افزايش دهد كه ميتواند تهديد كننده حيات باشد.

هر كسي در هر سني ممكن است به GERD مبتلا شود. داروهاي موجود چه آنهايي كه نياز به نسخه ندارند و چه آنهايي كه حتما بايد توسط پزشك تجويز شوند، مي توانند از شدت اسيد در مري بكاهند. اما داروها نمي توانند GERD را درمان كنند. اگر علائم شديد بود و داروها و تغيير در سبك زندگي به نظر كمكي نكرد مي توان جراحي انجام داد.

محققان در حال بررسي ريشه هاي GERD هستند. مشكل اين نيست كه معده اسيد زياد مي سازد. در GERD مجموعه خاصي از ماهيچه ها بين مري و معده ضعيف است.

رشته هاي ماهيچه معده كار خود را به خوبي انجام نمي دهند و محققان در تلاشند بدانند چرا. آنها نحوه ارسال پيامها به اين رشته هاي ماهيچه را بررسي مي كنند. هدف آنها ساختن داروهايي است كه در كل مانع از GERD شوند.

اگر دو بار در هفته يابيشتر دچار رفلاكس ميشويد، به پزشك خود مراجعه كنيد. بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع كنيد تا GERD به مشكلات جدي تر در سلامت شما منجر نشود.

انتخابهاي آگاهانه

چگونه مي توان از شر رفلاكس خلاص شد

وزن خود را در محدوده سالم نگه داريد.

غذا را در وعده هاي كوچك بخوريد.

از غذاهاي محرك از جمله الكل اجتناب كنيد.

تا سه ساعت بعد از خوردن غذا نخوابيد.

سر تخت خود را 15 تا 20 سانت با گذاشتن چند تكه چوب زير پايه تخت بالا بياوريد.

براي نوزادان، در زمان شير دادن سعي كنيد مرتبا آروغ آنها را بگيريد. بعد از شير دادن نوزاد را 30 دقيقه راست نگه داريد.

اگر دو بار در هفته يا بيشتر دچار رفلاكس ميشويد، به پزشك خود مراجعه كنيد.

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

علل سرطان پوست را بشناسیم

د آوریل 15 , 2019
مهمترين راه براي پيشگيري از سرطان پوست محافظت كردن پوست از تاثيرات منفي اشعه هاي خورشيد است. در اين مقاله نكاتي در مورد چگونگي محافظت پوست از آسيب رسان ترين اشعه هاي فرابنفش ارائه شده است. يكي از مهمترين مسائل محافظت پوست كودكان از خورشيد است

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع