راحت تر نفس بكشيد

هوايي را كه تنفس مي كنيد حتي با وجود اينكه نمي بينيد بر سلامت شما تاثير مي گذارد. هواي آلوده مي تواند منجر به سختي در نفس كشيدن شده و سبب عود كردن آلرژي يا آسم در كنار ديگر مشكلات ريوي گردد. قرار گرفتن طولاني مدت در معرض آلودگي هوا خطر ابتلا به بيماريهاي ديگر از جمله بيماري قلبي و سرطان را افزايش مي دهد.

كنترل كيفيت بد هوا

هوايي را كه تنفس مي كنيد حتي با وجود اينكه نمي بينيد بر سلامت شما تاثير مي گذارد. هواي آلوده مي تواند منجر به سختي در نفس كشيدن شده و سبب عود كردن آلرژي يا آسم در كنار ديگر مشكلات ريوي گردد. قرار گرفتن طولاني مدت در معرض آلودگي هوا خطر ابتلا به بيماريهاي ديگر از جمله بيماري قلبي و سرطان را افزايش مي دهد.

راحت تر نفس بكشيد

برخي از مردم فكر مي كنند آلودگي هوا چيزي است كه فقط خارج از خانه وجود دارد. آنها در ذهن تصوير خودروهايي را تصور مي كنند كه بي هدف  اين طرف و آن طرف ميروند و يا كارخانه هايي كه از آنها دود بلند ميشود. اما آلودگي هوا ممكن است در داخل خانه، اداره ها يا حتي مدارس هم اتفاق بيفتد.

چه در داخل و چه در خارج، تاثير منفي  آلودگي هوا بر كساني كه در حال حاضر مشكل تنفس دارند قطعي است. همه افراد مستعد تاثيرات منفي آلودگي هوا هستند اما افرادي كه بيماريهاي مزمن ريوي مثل آسم دارند بيشتر مستعد هستند. محققان به دنبال شناخت و كاهش تاثيرات آلودگي هوا چه در محيطهاي باز و يا بسته بر روي سلامت هستند.

در محيط باز چه وجود دارد

انواع مختلف آلاينده ها مي تواند بر سلامت تاثير بگذارد. زماني كه هوا گرم است، گاز نامشهودي كه ازن ناميده ميشود ممكن است نفس كشيدن را براي برخي از افراد سخت تر نمايد.اين گاز زماني ايجاد ميشود كه نور خورشيد يك واكنش شيميايي را بين اكسيژن و آلاينده هاي خاصي كه از دود ماشين ها، كارخانه ها و ديگر منابع حاصل ميشود را تحريك مي نمايد.

ازن مي تواند جداره مسير هوا و ريه هاي شما را تحريك نمايد. مبتلايان به آسم و ديگر مشكلات ريوي احتمالا بيشتر تاثير اين گاز را حس مي كنند. زماني كه افراد مبتلا به آسم كنترل نشده در معرض سطوح پايين ازن قرار مي گيرند، ميزان التهاب در ريه ها بالا مي رود. در نتيجه، عبور هوا كم ميشود كه نفس كشيدن را مشكل مي سازد.

نوع ديگري از آلاينده ها در هواي آزاد كه بر سلامت تاثير مي گذارد ريزگردها هستند. ريزگردها ذرات نرم و يا زبري هستند كه زماني كه سوخت مي سوزد آزاد ميشوند. آنها ممكن است از چيزهايي نظير ماشين ها، نيروگاههاي برق و آتش سوزي هاي جنگلي متساعد شوند. ريزگردها سبب مشكلات ريوي كوتاه مدت و بلند مدت ميشوند.

براي رهگيري اين آلاينده هاي خطرناك، كنترل گرهاي كيفيت هوا در مكان هاي بسياري در سرتاسر كشور نصب شده اند. از اين كنترل گرها براي ايجاد شاخص كيفيت هوا استفاده ميشود.

كساني كه به آلودگي هاي هواي بيرون حساس هستند ممكن است بخواهند از اين شاخص استفاده كرده و ببنيد چه زماني براي بيرون رفتن و انجام فعاليتهايشان در خارج ا زخانه بهتر است.

بهبود هواي داخل

آلودگي هواي داخل نيز مي تواند مضر باشد. مي تواند از منابع مختلفي حاصل شده باشد. دود ناشي از تنباكو كه كس ديگري مي كشد حاوي ذرات ريزي است كه مي تواند به ريه هاي شما آسيب برساند. دود اجاق گازها و لوازم آشپزخانه نيز مي تواند گازهاي آسيب رسان ايجاد نمايند.

حيوانات خانگي و يا موذي (مثل موشها و  سوسك ها) مي توانند موادي ايجاد نمايند كه مواد آلرژي زا ناميده ميشوند كه حساسيت ايجاد مي نمايند. ذرات گرد و خاك نيز آلرژي ايجاد مي كنند. حتي فرشها و مبلمانها و محصولات شوينده نيز تركيبات مضري به هوا آزاد مي كنند.

در سالهاي اخير متوجه شده اند كه تا چه حد قرارگرفتن در معرض آلاينده هاي موجود در فضاهاي بسته در ابتلا به بيماري ها موثر هستند. در اين تحقيقات سوال اين است: حالا چه كاري بايد انجام دهيم؟ چه اقداماتي مي تواند به كاهش اين مواد كمك نمايد؟

محققان به دنبال راههايي براي كاهش مضرات آلاينده هاي فضاهاي بسته هستند. محققان استفاده از دستگاههاي تصفيه را براي بهبود كيفيت هوا براي بزرگسالان مبتلا به بيماري مزمن انسدادي ريه (COPD) بررسي كرده اند. مبتلايان به اين بيماري به سختي مي توانند نفس بكشند و در معرض عفونت هاي ريوي خطرناك مثل ذات الريه قرار مي گيرند.

تحقيقات نشان داده اند كه سطوح بالاي آلاينده ها در خانه مي تواند تنفس را براي مبتلايان به COPD سخت تر نمايد. محققان بررسي مي نمايند كه آيا استفاده از دستگاههاي تصفيه هوا با فيلترهاي خاص در خانه مي تواند علائم COPD را كاهش دهد. فيلترهايي كه آزمايش شده اند هم مي توانند ذرات و هم دي اكسيد نيتروژن، گازي كه ار پخت و پز  حاصل ميشود را جذب نمايند.

محققان علائم COPD را در افرادي كه از اين فيلترها استفاده كرده بودند با كساني كه از آنها استفاده نكرده بودند مقايسه كردند. آنها اميدوارند كه استفاده از اين فبلترها بتواند تعداد دفعات مراجعه اين بيماران به بيمارستان را كاهش دهد.

تحقيقات نشان داده اند كه بهبود كيفيت هواي داخل خانه مي تواند سلامت كودكان مبتلا به مشكلات ريوي را نيز بهبود دهد. اما اگرچه كيفيت هواي داخل خانه اهميت دارد اما كودكان احتمالا بيش ار هشت ساعت در روز را در فضاي آزاد در مدرسه مي گذرانند. بهبود كيفيت هوا در مدارس اين پتانسيل را دارد كه سلامت بسياري از كودكان را يكجا بهبود دهد.

مداخلات در داخل خانه به سلامت هر يك از افراد خانواده كمك مي كند اما هدف قرار دادن مدارس مي تواند به همه كودكاني كه به آنجا رفت و آمد دارند كمك كرده و بنابراين قابليت بيشتري براي تاثيرگذاري دارد.

در تحقيقي بر روي حدودا 40 مدرسه، مداخلاتي از جمله نصب دستگاههاي تصفيه هوا در كلاسها براي از بين بردن ذرات و حشرات موذي به عنوان راهكارهايي براي كاهش مواد آلرژي زا انجام شد. محققان، كودكان مبتلا به آسم در مدرسه را در طول يك سال تحصيلي زير نظر گرفتند تا ببينند آيا اين مداخلات بهبودي در حال آنها ايجاد مي كند يا خير.

تحقيقات نشان دادند كه بهبود كيفيت هواي داخل مدارس نه تنها سلامت آنها را بهبود داده بلكه عملكرد كودكان را نيز در آن مدارش ارتقاء داده است. حتي كودكاني كه سالم به مدرسه مي آيند نيز عملكرد بهتري خواهند داشت. بنابراين اين نوعي هدف كلي است كه بدست آمده است.

يك چيز خوب در مورد آلودگي هواي داخل اين است كه بسياري از عوامل را مي توان از بين برد يا تغيير داد. اگرچه تغيير كيفيت هوا در خارج و فضاي باز كار مشكلي است اما فضاهاي داخل بسيار محدودتر هستند.

يك ابزار ساده در بسياري از خانه ها حصول اطمينان از ورود و خروج و جا به جايي هوا است. هواي خانه خود را تعويض كنيد مثلا پنجره ها را باز كنيد با اين كار آلودگي داخل خانه تا حد زيادي كاهش مي يابد و واقعا هزينه اي هم ندارد.

اين راهكار زماني كه آلودگي هواي بيرون زياد است نمي تواند موثر باشد. توجه به شاخص آلودگي هوا (AQI) يا ديگر معيارهاي ارزيابي كيفيت هوا مي تواند به شما در تصميم گيري براي خارج ساختن هواي داخل خانه كمك نمايد.

براي كاهش تاثيرات كيفيت بد هوا بر سلامتتان:

  • از فعالت در بيرون از خانه در بعدازظهرهاي گرم كه ريسك آلودگي هوا بالاتر است اجتناب نماييد.
  • اگر هوا آلوده است از فعاليتهاي شديد در بيرون از خانه اجتناب كنيد. هميشه شاخص كيفيت هوا را چك كنيد. نارجي و قرمز به اين معنا است كه در آن روز كيفيت هوا بد است و بنابراين مبتلايان به مشكلات ريوي بايد از بيرون رفتن خوداري نمايند. بنفش و بلوطي نيز يعني آلودگي بسيار زياد است و همه بايد سعي كنند در محيطي بسته با دستگاه تسويه هوا بمانند.
  • آلودگي را در خانه تان كاهش دهيد. اجازه ندهيد كسي در خانه تان سيگار بكشد. از سوزاندن شمع، بخور و يا چوب در خانه خودداري كنيد. در زمان آشپزي فن ها را روشن كنيد و يا پنجره ها را باز نماييد. از يك جاروبرقي با فيلتر HEPA به جاي جارو كردن براي اجتناب از بلند شدن گرد و خاك و مواد آلرژي زا استفاده كنيد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

براي سلامت خود موسيقي بنوازيد

س مه 7 , 2019
در چندين تحقيق معتبر نشان داده شده است كه گوش دادن به موسيقي مي تواند درد را تسكين داده و يا نياز به داروهاي تسكين دهنده درد را كاهش دهد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است