دندان سالم در كودكان یک ضرورت فراموش شده

دندان پزشك مي تواند بگويد كه آيا دندانها درست درآمده اند يا نه و علائم اوليه پوسيدگي را شناسايي كرده و نكاتي در مورد مراقبت از دندانهاي كودكتان به شما آموزش دهد. بهترين مقاومت بر عليه پوسيدگي دندان فلورايد است

دندان سالم در كودكان یک ضرورت فراموش شده

دندانها به گاز زدن، جويدن، لبخند زدن و واضح صحبت كردن ما كمك مي كنند. هر كودكي نياز به دندانهاي سالم دارد. اما دندانها براي سالم و قوي ماندن نياز به مراقبت دقيق دارند. هر چه زودتر به كودكان نحوه مراقبت از دندانها آموزش داده شود بهتر است. رژيم غذايي نيز در پوسيدگي دندانها نقش دارد. وقتي غذا يا نوشيدني مي خوريد كه حاوي قند است، ميكروبهاي موجود در دهان از اين قند براي ساختن اسيدها استفاده مي كنند. در طول زمان، اسيدها مي تواند به پوسيدگي دندانها منجر شوند. پوسيدگي دندان متداولترين بيماري مزمن در كودكان بوده با اين وجود تا حد زيادي قابل پيشگيري است. اگرچه دندانهاي كودك عاقبت مي افتند، اما باز هم مراقبت از آنها اهميت دارد. آنها نقش مهمي در دهان ايفا مي كنند. مشخصا كودك از دندانها براي جويدن استفاده مي كند اما دندانهاي شيري همچنين مي توانند هدايت كننده رشد استخوانهاي فك و ايجاد كننده فضا براي درآمدن دندانهاي دائمي باشند.

حتي قبل از درآمدن اولين دندان شروع به تميز كردن دهان كودك نمائيد در اين صورت كودك شما به تميز شدن دهانش عادت مي كند. لثه ها را با يك پارچه نرم و تميز پاك كنيد. وقتي دندانها در آمدند، آنها را دوبار در روز با يك پارچه يا مسواك نرم تميز كنيد چون آنها سريعا مستعد پوسيدگي و ايجاد پلاك خواهند بود. يك راه مهم براي مراقبت از دندانها اين است كه در رختخواب به كودك خود شيشه ندهيد. شير مادر، شير خشك و آب ميوه همه حاوي قند هستند. اگر مايعات حاوي قند مدت طولاني در دهان كودك باقي بمانند مي توانند منجر به پوسيدگي دندان شوند. اگر در زمان خواب به كودكتان شيشه مي دهيد سعي كنيد داخل آن فقط آب باشد. بسيار اهميت دارد كه پوسيدگي دندانها سريعا درمان شود. پيشنهاد ميشود در سن يكسالگي كودك خود را به دندان پزشك نشان دهيد.

دندان پزشك مي تواند بگويد كه آيا دندانها درست درآمده اند يا نه و علائم اوليه پوسيدگي را شناسايي كرده و نكاتي در مورد مراقبت از دندانهاي كودكتان به شما آموزش دهد. بهترين مقاومت بر عليه پوسيدگي دندان فلورايد است. فلورايد يك ماده معدني است كه در اكثر آبهاي لوله كشي وجود دارد. اگر در آب شما فلورايد وجود ندارد، از دندان پزشك خود بخواهيد برايتان ژل، قطره و يا  جلا دهنده فلورايد تجويز نمايد.استفاده از خمير دندان حاوي فلورايد را از 2 سالگي شروع كنيد. پيشنهاد ميشود كه تا زماني كه كودك توانايي تف كردن و شستشو را پيدا نكرده است فقط به اندازه يك نخود از خمير دندان فلورايد دار استفاده شود. بايد به كودكان كمك شود تا بتوانند دندانهايشان را به درستي مسواك بزنند. سعي كنيد اول خودتان مسواك زدن را شروع كرده و اجازه دهيد آنها كار را پايان دهند. مي توانيد از يك زمان سنج استفاده كرده يا يك شعر مورد علاقه او را در حين مسواك زدن بخوانيد تا كودك بياموزد كه 2 دقيقه مسواك بزند.

تا رسيدن كودك به سن 7 يا 8 سالگي به نظارت خود بر مسواك زدن ادامه دهيد. كودكانتان را مجبوركنيد حداقل دو بار در روز دندانهايشان را مسواك بزنند: صبح و قبل از خواب و ترجيحا بعداز غذا. به كودكان غذاها و ميان وعده هاي سالم ارائه دهيد آنها بايد دندانهايشان را پس از خوردن آنها مسواك بزنند. در مورد درزگيرها با دندان پزشك خود مشورت كنيد. درزگيرها يك راه ساده و بدون درد هستند. اين روكش هاي پلاستيكي روي سطح دندانهاي دائمي عقب كشيده ميشوند. آنها سريعا سخت شده و يك لايه مقاوم در برابر ميكروبها و غذا ايجاد مي كند. اگر يك پوسيدگي كوچك تصادفا با يك درزگير پوشيده شد، پوسيدگي انتشار پيدا نمي كند چون ميكروبها در داخل به دام افتاده و به آنها غذا نمي رسد. با پيگيري نكات زير مي توانيد به كودكان خود در داشتن عادات مناسب براي داشتن دندانهاي سالم در طول زندگي كمك نمائيد:

انتخابهاي عاقلانه

مراقبت از دندانهاي كودك

با يك مسواك يا پارچه نرم دندانهاي كودك را تميز كنيد.

به كودك در خواب شيشه ندهيد اگر هم داديد آن را با آب پر كنيد.

در سن يكسالگي كودك خود را به دندان پزشك نشان دهيد.

در سن دو سالگي استفاده از خمير دندانهاي حاوي فلورايد را شروع كنيد.

به كودك غذاهاي سالم ارائه دهيد.

در مورد درزگيرها براي محافظت از دندانهايشان با پزشك مشورت كنيد.روزي دو بار و ترجيحا بعد از غذا دندانهايشان را مسواك بزنيد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

شناخت آكنه و جلوگیری از وخامت آن

چ مه 31 , 2017
در مورد علت ايجاد آكنه افسانه هاي بسياري وجود دارد. برخي دليل بروزش را تغذيه مي دانند. برخي بر اين تصور هستند كه كثيفي پوست عامل آن است. اما شواهد زيادي مبني بر موثر بودن هيچ يك از اين موارد فوق بر روي آكنه وجود ندارد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است