دستها در سالخوردگي چه تغييري مي كنند

به دستهاي خود كمك رسانيد

شما از دستهايتان براي انجام دادن كارهاي بسياري استفاده مي كنيد: بند كفشهايتان را مي بنديد، در مربا را باز مي كنيد، رانندگي مي كنيد و از تلفن همراه خود استفاده مي كنيد، اينها تنها چند نمونه از كارها هستند. انجام بسياري از كارها بدون دستها غير ممكن هستند. اما با افزايش سن، آنها ممكن است ضعيف تر شده و انعطاف پذيري خود را تا حدودي از دست بدهند. برخي از مشكلات دست مي توانند حتي نشاني از مشكلات جدي در سلامت باشند. ببينيد  چگونه مي توانيد مراقب آنها باشيد تا ظاهر زيبا و توانايي خود را حفظ نمايند.

قدرت گرفتن

قدرت گرفتن اشيا را ممكن است با افزايش سن مخصوصا بعد از 65 سال از دست بدهيد و حتي ممكن است انجام دادن كارهاي روزمره هم برايتان سخت شود. اگر توانايي گرفتن اشيا برايتان در طول زمان سخت تر شد احتمالا دليلش شكننده شدن استخوانها، آرتورز يا ضعف ماهيچه ها است. اگر اين اتفاق به صورت ناگهاني افتاده است مي تواند علامت مشكلات جدي تر نظير ديابت، بيماري قلبي يا فشار خون بالا باشد.

درمان

 كار درمان يا فيزيوتراپ مي توانند قدرت دستهاي شما را امتحان كرده و به شما در احيا يا حفظ قدرت دستهايتان كمك كند. همچنين مي توانيد ورزشهاي زيادي را خود در خانه انجام دهيد. براي مثال، مي توانيد چيزي مثل توپ تنيس را به مدت 3 تا 5 دقيقه در دستان خود فشار داده و سپس براي مدت كوتاهي استراحت كنيد. اين كار را دو بار در روز براي هر دست انجام دهيد. مي توانيد با يكبار يك روز در ميان شروع كنيد كه به احساسي كه در دستهايتان داريد بستگي دارد.

لرزش

دستهاي شما ممكن است به دلايل مختلفي در هر سني شروع به لرزيدن كنند اما اين اتفاق بعد از 50 سالگي رايج تر است. برخي از داروها همانند تثبيت كننده ها و داروهاي تشنج و ميگرن مي توانند سبب آن شده و يا لرزش را بدتر نمايند. اضطراب، استرس، پايين بودن قند خون، خستگي زياد و يا مصرف كافئين بيش از اندازه نيز مي تواند عامل لرزش باشد. لرزش”فعال” زماني اتفاق مي افتد كه سعي داريد از دستهاي خود استفاده كنيد. لرزش “منفعل” به زماني گفته ميشود كه دستهاي شما حتي در زمان بيكاري نيز لرزش دارند.

درمان

اگرچه لرزش فعال ممكن است آزار دهنده باشد اما معمولا بي خطر است. تغييرات در رژيم غذايي و سبك زندگي مي تواند كمك كننده باشد- براي مثال كافئين كمتري بنوشيد. اما يك لرزش منفعل مي تواند نشانه اي از يك مشكل جدي تر از جمله يك تومور يا يك بيماري مغزي همانند پاركينسون باشد. اگر متوجه اين نوع لرزش شديد حتما به پزشك خود مراجعه نماييد.

آرتورز

آرتورز سبب التهاب مفاصل ميشود و مخصوصا در مكانهايي كه قبلا دچار شكستگي، پيچ خوردگي يا رگ به رگ شدن شده ايد متداول تر است حتي اگر اين جراحتها پيشتر به كلي درمان شده باشند. احتمال ابتلا به آرتورز با افزايش سن بيشتر ميشود و با گذشت زمان مي تواند به درد، التهاب و كاهش طيف حركتي منجر گردد.

درمان

پزشك شما در مورد اينكه قبلا تا چه حد فعال بوده ايد و  اين كه درد و نداشتن انعطاف پذيري چه تاثيري براي زندگي روزمره شما داشته است با شما صحبت خواهد كرد. ممكن است داروهاي ضد التهابي را تجويز نموده يا يك آمپول استروئيدي پيشنهاد دهد كه مي توانند براي مدت چند هفته تا شايد چند ماه درد و التهاب را كاهش دهند. در برخي موارد، اسپيلنت هايي براي حفاظت مفاصل تجويز شده و توصيه شود از كار كردن زياد خود داري كنيد. اما به ياد داشته باشيد كه پوشيدن طولاني مدت اسپيلنت ها مي تواند باعث ضعف ماهيچه ها شود.

پوست شما

احتمالا متوجه لكه هاي قهوه اي رنگي بر روي پوست ميشويد كه به خاطر سالها قرار گرفتن در معرض نور خورشيد ايجاد شده اند. با افزايش سن پوست و ايجاد چروكها، حفظ رطوبت آن سخت تر شده و اين مي تواند سبب خشكي و خارش پوست شود. رگها بيشتر مشهود مي گردند چون بافت نرم را از دست مي دهيد. اين اتفاق ها بر روي پوست دست هم اتفاق مي افتد.

درمان

در مقابل اشعه هاي خورشيد با استفاده از كرم هاي ضد آفتاب با SPF30 يا بالاتر از پوست دستهاي خود مراقبت نماييد. در زمان باغباني و يا تميزكاريي دستكش به دست كنيد از صابون يا تميز كننده هاي ملايم استفاده كنيد تا چربي طبيعي پوستتان از بين نرود. استفاده از مرطوب كننده ها و داشتن يك رژيم غذايي سالم غني از ويتامين ها، آنتي اكسيدان ها و اسيدهاي چرب امگا 3 نيز مي توانند به سلامت پوست و ناخن هاي شما كمك نمايند.

سرطان پوست

در طول سالها، لايه رويي پوست شما مقادير زيادي تور خورشيد جذب كرده است كه عامل اصلي سرطان محسوب مي گردد. داشتن چهره بور، مشكل داشتن در سيستم ايمني، برخي از انواع خاص خالها و داشتن سابقه خانوادگي سرطان پوست مي تواند شانس ابتلا به آن را افزايش دهد.

تشخيص و درمان

يك متخصص پوست مي تواند هر گونه لكه غير طبيعي را بررسي كرده و نحوه برخورد و مراقبت از آنها را به شما بياموزد. اگر او متوجه سرطان پوست شد براي برداشتن سلولهاي سرطاني نياز به جراحي خواهيد داشت. همچنين ممكن است نياز به راديوتراپي يا شيمي درماني براي كشتن سلولهاي باقي مانده داشته باشيد تا مانع از انتشار آنها به ديگر نقاط بدن شويد.

كبودي

زماني كه اين كبودي در پشت دستها يا بازوها باشد پزشكان آن را “پورپورا” مي نامند. يك ضربه آرام نيز مي تواند عامل آن باشد و در پوست هاي پير، نازك، چروك و آسيب ديده از خورشيد رايج تر است. همچنين اگر از داروهايي نظير آسپرين يا داروهاي ديگر رقيق كننده خون استفاده مي كنيد يا زياد الكل مي نوشيد احتمال ايجاد اين كبودي ها در شما بيشتر ميشود. در ابتدا به صورت لكه هاي قرمز هستند كه به بنفش تغيير رنگ داده، سپس تيره تر شده و نهايتا از بين مي روند. اغلب آسيبي در پي ندارد اما ممكن است بيش از كبودي طبيعي يعني تا چند هفته باقي بماند.

درمان

زماني كه فكر مي كنيد ممكن است دستها يا بازوهايتان در معرض آسيب يا ضربه قرار بگيرد از آنها محافظت نماييد. لباسهاي آستين بلند مي تواند كمك كننده باشند يا پزشكتان ممكن است استفاده از يك كرم يا لوسيون را براي پيشگيري از كبودي و يا كمك به زخيم تر شدن لايه پوستتان پيشنهاد دهد. اگر از رقيق كننده هاي خون استفاده مي كنيد و فكر مي كنيد كه عامل كبودي آنها هستند در مورد احتمالا تغيير داروها و يا تغيير ميزان مصرفي آن با پزشك خود مشورت كنيد.

انقباض دوپویترن

اين اتفاق زماني مي افتد كه بافت درست زير پوست دستهايتان به صورت غير طبيعي زخيم ميشود. سبب ميشود كه انگشتانتان مخصوصا انگشت حلقه و انگشت كوچك به سمت كف دست خم شده و همين طور باقي بمانند. همچنين ممكن است گره ها يا رشته هاي زخمي نيز در كف دست شما ايجاد شود. گاهي ممكن است بند انگشتان  يا كف پاهايتان را هم درگير نمايد. پزشكان از علت آن مطمئن نيستند اما بيشتر در مردان بالاي 40 سال اتفاق مي افتد.

درمان

براي بسياري از افراد اگر اين مشكل خفيف باشد مشكلات اساسي يا دردي ايجاد نمي كند و بدتر نمي شود و ممكن است پزشكتان پيشنهاد دهد صبر كنيد و ببينيد چه اتفاقي مي افتد. اگر بعدها مشكلي ايجاد كرد ممكن است نوعي طب سوزني، تزريق يا احتمالا جراحي براي بيشتر كردن طيف حركتي دستهايتان پيشنهاد دهد. درمان هميشه برطرف كننده اين مشكل نيست و گاها ممكن است مشكل بازگشت نمايد.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نارسايي دريچه ميترال

س نوامبر 24 , 2020
نارسايي دريچه ميترال كه نارسايي ميترال نيز ناميده ميشود بيماري […]
نارسايي دريچه ميترال

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است