Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0
درمان کراتینه و عوارض جانبی آن | دوربه

درمان کراتینه و عوارض جانبی آن

سلامت مو

درمان کراتینه فرآیندی است که موها را نرم و اغلب صاف می کند. شاید در مورد درمان کراتینه برزیلی یا بلواوت برزیلی چیزهایی شنیده باشید. این فرآیند شامل استفاده از  محصولاتی بر روی مو، سشوار کردن آن و تثبیت با اتوی مو میشود.

کراتین یک نوع طبیعی از پروتئین بر روی پوست، مو و ناخن ها می باشد. یک درمان کراتینه ، کراتین اضافه به موهای شما می افزاید که می تواند به از بین بردن وزی مو، افزایش درخشندگی و صاف کردن آن کمک کند. اگر موهای مجعد یا فردار دارید، درمانهای کراتینه می تواند در صاف کردن موهایتان به شما کمک کند.

اما درمانهای کراتینه نیز عوارض جانبی ناخواسته ای دارند و باید در آنها برخی از مسائل ایمنی رعایت گردند.

عوارض جانبی بالقوه

کراتینه که در درمانهای زیبایی استفاده می‌شو‌د معمولا از پوست، مو یا ناخن حیوانات گرفته شده است. اگرچه پروتئین یک کراتین طبیعی می باشد، این محصولات با مواد افزودنی بسیاری از جمله یک ماده شیمیایی به نام فرمالدئید ساخته شده اند. انجمن سرطان آمریکا هشدار می دهد که فرمالدئید یک عامل شناخته شده سرطان زا است. این بدان معنی است که سبب ایجاد سرطان شده یا به رشد آن کمک می کند. فرمالدئید همچنین می تواند محرک دیگر عوارض جانبی برای سلامت باشد.

سازمان غذا و دارو هشدار می دهد که فرمالدئید و ترکیبات مربوطه در درمانهای کراتینه می توانند سبب موارد زیر شوند:

 • خارش چشم
 • سردرد
 • خواب آلودگی
 • گلو درد
 • سرفه
 • درد سینه
 • استفراغ
 • راش

این عوارض جانبی هم توسط مشتریانی که درمانهای کراتینه را دریافت کرده اند و هم توسط آرایشگرانی که این خدمات را ارائه می دهند گزارش شده است.

این تاثیرات در طول انجام کار یا مدت کوتاهی بعد از درمان کراتین به خاطر استفاده از محصولات حاوی فرمالدئید ایجاد میشوند. هنوز مشخص نیست که آیا استفاده از درمانهای کراتینه حاوی فرمالدئید اثرات بلند مدتی بر سلامت دارند یا خیر و اصلا چه عوارضی می توانند باشند.

مزایا

مزایای خاصی که می توانید از درمان کراتینه دریافت کنید به نوع مو و محصولاتی که مورد استفاده قرار می گیرد بستگی دارد. عموما، می توانید مزایای زیر را از یک درمان کراتینه انتظار داشته باشید:

موهای ابریشمین

قرار گیری در معرض نور خورشید، رنگ مو و دیگر درمانهای شیمیایی می تواند  موهایتان را تهی از کراتینی که به صورت طبیعی وجود دارد کرده آنها را مستعد شکستگی و دیگر آسیبها بنماید. درمانهای کراتینه سعی دارند این نواحی را که کراتین خود را از دست داده اند دوباره پر نمایند. در نتیجه ساقه موی نرم تر و تبدیل به مویی درخشان تر و ابریشمی تر می‌شود.

موهای صاف تر

بسته به محصولی که مورد استفاده قرار می گیرد، یک درمان کراتینه می تواند موهای مجعد و فر را صاف نماید.

فرهای نرم تر

درست است- یک درمان کرانیه نباید الزاما به موی کاملا صاف منجر شود. فرمولهای مشخصی هستند که صرفا وزی مو را کاهش می دهند و موج ها و فرهای نرم تری ایجاد می کنند.

موی قوی تر

درمانهای کراتینه با دوباره جایگزین کردن کراتین از دست رفته در ریشه موها می تواند موها را قوی تر کرده و کمتر مستعد شکنندگی خواهد بود. برای برخی از افراد، این امر می تواند سبب شود مو بیشتر بلند شده احتمالا شکستن ساقه های مو کمتر می‌شود.

موهایی ظاهرا ضخیم تر

جبران کرانین از طریق یک درمان کراتینه علاوه بر اینکه مو را صاف تر می کند موها را ضخیم تر نیز نشان می دهد.

اگر شما تصمیم گرفتید که از یک درمان کراتینه استفاده کنید مطمئن شوید که به آرایشگر خود فهمانده اید که چه انتظاری از این درمان دارید. آنها می توانند محصول مورد استفاده را بر اساس نیاز شما انتخاب کرده و به شما در رسیدن به آنچه که انتظارش را دارید کمک نماید.

ریسک فرمالدئید چقدر جدی است؟

بخشی از مساله فرمالدئید در درمانهای کراتین این است که این محصولات می توانند حاوی مقدار فرمالدئیدی بیشتر از آنچه که تبلیغ می‌شوند باشند.

برای نمونه، در تحقیقی در سال 2014، بر روی برندهایی که در بازار آفریقای جنوبی وجود دارند مشخص شد که از هر 7 محصول 6 تا حاوی 0.96 درصد تا 1.4 درصد سطح فرمالدئیدی هستند که پنج برابر بیشتر از سطح ایمن پیشنهاد شده 0.2 درصد می‌باشد.

در تحقیقی پیشتر در سال 2011 به طریق مشابه مشخص شد که سطح فرمالدئید در 4 برند از درمانهای کراتینه بالاتر از میزان تبلیغ شده می‌باشد.

باید به این نکته توجه داشت که درمانهای کراتینه عموما در یک سالن انجام میشوند که در آنجا شاید خودتان نه ولی دیگران در حال استفاده از درمانهای کراتینه باشند که همین نیز خطرناک است.

آژانش مواد سمی و ثبت بیماری ها متذکر شده است که مواجهه با فرمالدئید در سطح 0.1 تا 0.5 قسمت در هر میلیون (ppm) می تواند سبب خارش چشم و بینی، تاثیرات عصب شناحتی و افزایش ریسک آسم و آلرژی ها شود. در سطوح 0.6  تا  1.9 ppm افراد ممکن است اگزما یا تغییرات در عملکرد ریه را تجربه کنند.

در تحقیقی که در سال 2011 انجام شد و در بالا به آن اشاره شد غلظت های فرمالدئید در سالن در طول زمان خشک کردن با سشوار در درمان کراتینه از 0.08 تا 3.47 ppm متفاوت است. در طول اتو زدن مو از 0.08 تا 1.05 ppm متفاوت است. حد بالای هر دو طیف کاملا بالاتر از حدی است که برای اغلب مردم قابل تحمل باشد.

اگر تنها برای یکبار درمان مراجعه می کنید شاید خیلی عوارض جانبی برایتان نداشته باشد. اما اگر یک آرایشگر هستید که در سالن کار می کنید این نوع مواجهه تاثیرات مضری بر سلامت شما خواهد داشت.

گزینه های بدون فرمالدئید

انواعی از درمان های کراتینه بدون فرمالدئید در سالهای اخیر دیده شده اند اما آنها تنها مشکل در برچسب دارند. برای نمونه، در تحقیق انجام شده در سال 2012 که در بالا به آن اشاره شد پنج تا از برندها برچسب فاقد فرمالدئید داشتند.

در برخی موارد سازنده ها ممکن است فرمالدئید را با نامهای دیگری مثل موارد زیر فهرست کنند:

 • آلدئید
 • فرمالین
 • متان‌دی‌ال
 • متانال
 • متیل آلدهید
 • گلیکول اتیلین
 • اکسید متیلن
 • موربیسید اسید

در برخی دیگر، محصول ممکن است به جای فرمالدئید حاوی مواد نگهدارنده دیگری باشد که خیلی تفاوتی با فرمالدئید ندارند و آنها نیز سمی هستند

مواد غیر فرمالدئید

 • بنزیل همی فورمال
 • دی‌آزولیدینیل اوره
 • دی‌آزولیدینیل اوره
 • کوآترنیوم-15

بخشی از آنچه که درمانهای کراتینه را به این حد موثر ساخته است همین فرمالدئید است. در نتیجه، یافتن محصولی که صد درصد فاقد فرمالدئید باشد و کار کند سخت است. اگر به دنبال کراتینه کردن موهای خود هستید اول در مورد برندهای موجود خوب تحقیق کنید و نگاهی به مواد تشکیل دهنده هر یک داشته باشید. همچنین می توانید در این مورد با آرایشگر خود که متخصص در درمانهای کراتینه است مشورت نمایید. آنها به شما کمک خواهند کرد که ایمن ترین گزینه را بیابید.

موارد جایگزین

اگر نگران ریسک عوارض جانبی مواجهه با فرمالدئید هستید چند راه برای رسیدن به تاثیرات شماره همان چیزی که از درمان کراتینه حاصل میشود وجود دارد.

استفاده از سشوار یا اتوی مو موقتا می تواند موهایتان را صاف و نرم کند. همچنین بهتر است تغذیه درستی داشته باشید تا موهایتان قوی باقی مانده و رطوبت خود را حفظ نمیاند (مخصوصا اگر از سشوار یا ابزارهای مشابه زیاد استفاده می کنید). سعی کنید تا حد ممکن کم موهایتان را بشویید چرا که شامپو چربی طبیعی مو را از بین می برد.  همچنین می توانید از مواد طبیعی استفاده کنید که حاوی مرطوب کننده طبیعی هستند

مواد طبیعی
 • روغن زیتون
 • ورغن آرگان
 • روغن نارگیل
 • شی باتر
 • روغن آفتاب گردان

حرف آخر

درمانهای کراتینه مو می توانند راهی موثر برای داشتن موهایی صاف تر و درخشان تر باشند اما در آنها معمولا از  فرمالدئید استفاده میشود که می تواند به طیفی از عوارض جانبی منجر گردد.

برخی از سازنده ها این گونه تبلغ می کنند که محصولاتشان فاقد فرمالدئید است اما در همه آنها به نوعی از فرمالدئید استفاده میشود.

مشخص نیست که آیا کراتینه کردن گهگاهی در بلند مدت عوارضی بر سلامت دارد یا نه اما اگر شما زیادی حساس هستید یا آسم و یا آلرژی دارید بهتر است از آن صرف نظر کنید.

اگر باردار یا شیرده هستید بهتر است از کراتینه کردن اجتناب کنید.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

ریزش مو در زنان

ش فوریه 19 , 2022
زنان درد قاعدگی، زایمان و یائسگی را تحمل می کنند. […]
ریزش مو در زنان

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است


  Warning: file_put_contents(): Only 0 of 399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0