درمانهای خانگی طب هندی برای یبوست

یبوست مشکلی رایج است که ناراحتی زیادی ایجاد می کند. زمانی که مدفوع از روده خارج تمی شود فشار زیادی وارد می آورد و نیاز به آسوده شدن می تواند سبب شود شما احساس درماندگی نمایید.

برای قرن ها، افراد در سرتاسر جهان به طب سنتی و درمانهای خانگی هندو برای تسکین یبوست بدون ایجاد درد اضافه استفاده می کرده اند. در حقیقیت مطالعات بالینی بررسی درک فرهنگ هندی در مورد داروای گیاهی و دیگر درمانهایشان برای یبوست را شروع کرده اند.

تا جایی که ما میدانیم، درمانهای خانگی هندی برای درمان یبوست موثرتر از درمانهای دیگر هستند. بیایید نگاهی داشته باشیم به چند درمان خانگی رایج فوری برای تسکین یبوست و نحوه استفاده از این درمانها در خانه و آنچه که علم در این باره می گوید.

یبوست یک مشکل قدیمی سلامتی است که طب هندی برای آن درمان هایی پیشنهاد شده است.
یبوست یک مشکل قدیمی سلامتی است که طب هندی برای آن درمان هایی پیشنهاد شده است.

زنجبیل

در تحقیقی در سال 2018 نشان داده شده است که زنجبیل تاریخچه ای طولانی به عنوان کمک هاضمه داشته است. زنجبیل فشار بر روی قسمتهای پایین روده را کاهش می دهد که سبب میشود زمانی که یبوست هستید راحت تر مدفوع نمایید.

در یک تحقیق بالینی در سال 2015 بر روی افرادی که 100 میلی گرم عصاره زنجبیل دریافت کرده بودند نشان داده شد که آنهایی که زنجبیل مصرف کرده بودند در مقایسه با گروه کنترل که دارونما مصرف کرده بودند دفع مدفوع بیشتری داشته اند. به علاوه، زنجبیل می تواند در مدیریت علائم دیگر همراه با یبوست مثل حالت تهوع، دل پیچه و نفخ موثر باشد.

زنجبیل معمولا برای کودکان و زنان باردار و شیرده هم ایمن تلقی میشود. در واقع، زنجفیل حتی بریا افرادی که در طول بارداری حالت تهوع و یبوست را تجربه می کنند نیز پیشنهاد میشود.

نحوه استفاده

برای استفاده از زنجبیل برای یبوست می توانید ریشه تازه زنجبیل را به قطعات کوچک بریده و به آرامی بجوید. اگر مزه آن با سلیقه شما سازگار نیست سعی کنید مقداری چای زنجبیل دم کنید یا صرفا مقداری زجفیل را در آب داغ خیسانده و آب را مصرف نمایید.

تریفالا

تریفالا یک درمان گیاهی است که ترکیبی است از هلیله، بلیله و آمله. تریفالا علاوه بر قابلیتهای ضد التهابی و آنتی اکسیدانی اش به عنوان یک داروی ملین خفیف عمل می کند. تریفالا را می توان در دوزهای کوچک به صورت خوراکی برای کاهش و وزن و پیشگیری از سرطان های دستگاه گوارش استفاده کرد.

در یک بررسی پژوهشهای پیشین در سال 2017 نشان داده شده است که تحقیقات بالینی از صرف تریفیلا برای تسکین یبوست گهگاهی پشتیبانی می کند. با این وجود، کودکان و مادران باردار و شیرده بهتر است از خوردن تریفالا اجتناب نمایند.

نحوه استفاده

نیازی نیست تریفالا را در خانه آماده نمایید شما می توانید این ترکیب گیاهی را به شکل مایع، پودر یا قرص از عطاریها تهیه نمایید.

روغن زرد و شیر

روغن زرد که با نام کره صاف شده نیز شناحته شده است در آشپزی و درمانهای خانگی هندی بسیار استفاده میشود. بسیاری از هندیان باور دارند که افزودن روغن زرد به شیر یا آب گرم و نوشیدن آن قبل از خواب می تواند علائم یبوست را تسکین دهد.

تحقیقات زیادی برای تایید استفاده از روغن حیوانی گاو و شیر برای درمان یبوست انجام نشده است. لبنیات معلمولا انسداد روده و علائم فشار معده و روده مثل دل پیچه را بدتر می کنند. شواهد ما مبنی بر استفاده از روغن حیوانی در شیر برای یبوست بیشتر روایتی است.

نحوه استفاده

اگر به لبنیات حساسیت ندارید می توانید این روش را امتحان کنید. یک قاشق مرباخوری روغن زرد را در یک فنجان شیر گرم حل نموده و قبل از خواب میل نمایید. اگر واقعا نیاز دارید شکمتان سریعا کار کند  شاید بهتر باشد اول چیز دیگری را امتحان کنید.

چای سنا

چای سنا یک ترکیب گیاهی است که از گلهای گیاهان تیره باقلاسانان تهیه میشود. گیاه سنا در سرتاسر جهان رشد می کند و نوع خاصی از سنا مخصوصا برای قابلیت های درمانی که دارد در هند کشت میشود.

برگهای سنا حاوی ترکیباتی است که سنوزید نامیده میشود که می توانند دستگاه گوارش را برای دفع مدفوع تحریک نماید.

اگر باردار، شیرده هستید یا در حال حاضر از داروهای رقیق کننده خون یا استروئیدها استفاده می کنید بهتر است از مصرف سنا اجتناب کنید. سنا باید تنها برای مدت کوتاه به صورت مقطعی استفاده شود چرا که استفاده طولانی مدت از آن می تواند به دستگاه گوارش آسیب برساند.

نحوه استفاده

سنا را می تواند به صورت چای کیسه ای خریداری کرد یا اینکه  برگهایش را خریداری کرده و در قوری دم کرد.

آب لیمو

لیمو (و دیگر میوه های حاوی سیترات) حاوی دوزهای بالای ویتامین C و همچنین فیبر محلول در آب است. سیترات نیز گاهی می تواند روده بزرگ را تحریک نماید. شاید به همین دلیل باشد که برخی از مردم از آب گرم و لیمو به عنوان راهی برای درمان یبوست استفاده می کنند.

در تحقیقی در سال 2021 بر روی موشها نشان داده شد که پودر پوست لیمو به تسکین کولیت کمک می کند. خبر خوب این است که این درمان خانگی برای کودکان که آن قدر بزرگ شده باشند که نوشیدن آب لیموی رقیق شدن برایشان مشکلی نداشته باشد و هم چنین برای زنان باردار و شیرده ایمن می باشد.

نحوه استفاده

تنها کافی است مقداری آب لیمو را در آب ولرم مخلوط کنید. صبحها آن را آرام آرام و جرعه جرعه بنوشید. به علاوه سعی کنید در طول روز آب کافی به بدن خود برسانید تا مبتلا به یبوست نشوید.

دیگر درمانهای خانگی برای یبوست

درمانهای خانگی دیگری نیز وجود دارند که می توانید برای درمان یبوست امتحان کنید. شما می توانید این درمانها را با درمانهای سنتی هندی ترکیب کنید. اما این کار را به تدریج امتحان کنید تا ببینید کدام درمان برایتان مناسب تر است. در زیر چند پیشنهاد داده شده است:

  • آب زیاد بنوشید
  • از ملین هایی که بدون نیاز به نسخه فروخته میشوند استفاده کنید.
  • در جلسات یوگا که به صورت خاص برای تسکین علائم یبوست برگزار میشوند شرکت کنید.
  • پیاده روی کرده یا ورزش سبک را امتحان کنید.
  • از یک ملین اسمزی برای نرم تر کردن مدفوع استفاده کنید.
  • خوردن غذاهایی غنی از فیبر از جمله سیب، انجیر یا اسفناج می توانند یبوست را تسکین دهند.

حرف آخر

درمانهای خانگی طب هندی واقعا برای درمان یبوست خوب جواب می دهند. اما نمی توان مقدار مشخصی که برای همه مناسب باشد برای این درمانها توصیه کرد. درمانهای طبیعی می توانند تاثیر خارق العاده ای داشته باشند اما این بدان معنا نیست که بدون احتیاط و ملاحظه می توان از آنها استفاده کرد. برای استفاده از هر دارویی باید احتیاط لازم انجام شود.
اگر مداوما دچار یبوست میشوید حتما با یک پزشک مشورت کنید.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

عوارض کلسترول بالا و نحوه اجتناب از آنها

سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کلسترول برای انواعی از عملکردها مهم است. برخی از این […]
عوارض کلسترول بالا

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است