داروها را طبق دستور پزشک مصرف كنيد

اگر داروها را بر اساس همان چيزي كه تجويز شده اند مصرف نكنيد، يا داروهاي كس ديگري را مصرف كنيد، نتيجه مي تواند مرگ آور باشد.

داروهاي تجويزي به ميليون ها نفر كمك ميكنند كه زندگي بلندتر و سالم تري داشته باشند. اما اگر داروها را بر اساس همان چيزي كه تجويز شده اند مصرف نكنيد، يا داروهاي كس ديگري را مصرف كنيد، نتيجه مي تواند مرگ آور باشد. متاسفانه، سوء استفاده از داروهاي تجويزي در همه جاي جهان رواج دارد.

داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید

سوء استفاده از داروهاي تجويزي بر همه افراد در هر سن و نژادي مي تواند تاثير داشته باشد. مرگ مايكل جكسون و هيث لجر به خاطر تركيب نادرست دارهاي تجويزي بود. اما سوء مصرف دارو همان طو ركه بر افراد مشهور و ستاره ها تاثير مي گذارد مي تواند بر انسانهاي طبيعي و حتي كساني كه ميشناسيد هم تاثير بگذارد. در تحقيقي گزارش شده است كه از هر 5 فرد 12 سال به بالا يك نفر حداقل يكبار در طول عمر خود از داروهاي تجويزي براي اهداف غيردرماني استفاده كرده است..

افراد ممكن است از داروهاي تجويزي به دلايل مختلفي سوء استفاده كنند مثلا براي افزايش قد، كم كردن وزن و يا ساختن ماهيچه. اما اين سوء استفاده ميتواند خطر اعتياد را به همراه داشته باشد و مي تواند به مشكلات ديگري در سلامت از جمله نامنظم شدن ضربانهاي قلب، تشنج ها، مشكلات تنفسي و تغييرات شخصيتي منجر شود. تصادفات ماشين و آسيبهاي فيزيكي از ديگر نگراني ها هستند.

اين تصور نادرست وجود دارد كه داروهاي تجويزي چون از داروخانه گرفته ميشوند پس ايمن هستند. اما اگر همين داروها بدون نظارت پزشك مصرف شوند نمي توان الزاما گفت تا چه حد مي توانند خطرناك باشند. و وقتي شما داروها را با مواد ديگر مثل الكل تركيب مي كنيد، ريسك بزرگي كرده ايد.

سه طبقه دارويي كه بيشتر مورد سوء استفاده قرار مي گيرند عبارتند از: محركها، تسكين دهنده هاي درد و داروهاي ضد افسردگي. داروهاي محرك عبارتند از آدرال، دکسدرین و ريتالين كه اغلب براي درمان اختلال بيش فعالي استفاده ميشود. داروهاي ضد افسردگي نظير: آتيوان، واليوم و زنكاس كه برا يدرمان اضطراب، اختلال ترس و اختلالات خواب مورد استفاده قرار مي گيرد.

داروهاي مُسكن مثل مخدر ها وقتي دقيقا آن طور كه تجويز ميشوند مصرف ميشوند مي توانند درد را مديريت كرده و به ندرت سبب اعتياد ميشوند. اما در نتيجه سوء مصرف وقتي داروهاي مخدر و ديگر داروهاي آرام بخش به همراه داروهاي ديگر مصرف ميشوند تقريبا منجر به نيمي از مرگهاي اوردوز ميشوند. مخدرها عبارتند از مورفين، كدئين، هيدروكدئين (ويكدئين) و اكسي كودئين _مثل اكسي كونتين، پركودان يا پركوست.

محققان در تلاشند بيشتر در مورد سوء مصرف داروهاي تجويزي و اينكه چه كساني در خطر اعتياد هستند بدانند. آنها همچنين به دنبال درمانهاي بهتري براي درد هستند كه كمتر اعتياد آور بوده و كمتر احتمال سوء استفاده داشته باشند..

اگر داروي براي شما تجويز شده است دقيقا بر همان اساس آن را مصرف كنيد. و اگر برايتان داروهايي تجويز شده است كه عموما مورد سوء ستفاده قرار مي گيرد، كنترل آنها را در دست خودتان باشد تا ديگران به استفاده از آنها وسوسه نشوند. به نظر مي رسد اغلب كساني كه از داروها سوء استفاده مي كنند مستقيما انها را از داروخانه نمي گيرند. در اغلب موارد داروهها را از دوستان يا افراد خانواده مي گيرند كه اين داروها برايشان تجويز شده است.

حتما از داروهاي تجويز شده درست استفاده كنيد، دقيقا بر طبق دستور العمل پزشك.

انتخابهاي آگاهانه

داروهايتان را درست مصرف كنيد

هميشه بر طيق دستورالعمل داروها را مصرف كنيد. اطلاعات ارائه شده توسط داروساز را بخوانيد. هيچ گاه بدون مشورت با پزشك دوز دارويي را تغيير ندهيد يا مصرف آن را متوقف نكنيد.

از تقابلات بالقوه يك دارو با داروهاي ديگر آگاه باشيد. در مورد همه داروهايي كه مصرف مي كنيد و رژيم غذايي و مكملهاي گياهي كه مي خوريد به پزشك خود اطلاعات بدهيد.

هيچ گاه از داروهايي كه براي كس ديگري تجويز شده اند استفاده نكنيد.

داروهايي را كه ديگر لازم نداريد دور بريزيد و هميشه مقدار داروهايي را كه داريد كنترل كنيد تا ايمن باشيد.

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

5 نكته در مواجه با شوره هاي پسوریازیس پوست سر

دوشنبه 7 آبان 1397
براي كساني كه پوست خشك دارند شامپوهاي ضدشوره كه بدون نياز به نسخه در داروخانه ها فروخته ميشوند مي تواند موثر باشد. اما براي افرادي كه مبتلا به پسوريازيس پوست سر هستند، حتي يك شامپوي خفيف و يا نرم كننده هم مي تواند سبب بدتر شدن و يا عود كردن بيماري شود.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع