خوردني هاي خوشمزه اي كه نبايد مصرف كنيم

گاهگاهي اشكالي ندارد پيتزا بخوريد اما اين بدان معنا نيست كه يك ظرف بزرگ پيتزا با نان قطور (كه پر است از كربوهيدرات)، پنير اضافه و چهار نوع گوشت (صدها كالري و چربي اشباع) را ببلعيد.

پيتزا

گاهگاهي اشكالي ندارد پيتزا بخوريد اما اين بدان معنا نيست كه يك ظرف بزرگ پيتزا با نان قطور (كه پر است از كربوهيدرات)، پنير اضافه و چهار نوع گوشت (صدها كالري و چربي اشباع) را ببلعيد. سعي كنيد از نمونه هاي گياهي با نان نازك و پنير كم استفاده كنيد. يك سالاد سفارش دهيد تا شكم خود را سير كنيد و بدون اضافه كردن كالري مواد مغذي به خوراك خود اضافه كرده باشيد.

خوردني هاي خوشمزه

چيپس

هيچ وقت نمي توانيد تنها يك چيپس بخوريد و دست از خوردن برداريد. چربي، نمك و كربوهيدرات با وسوسه خوردن چيپس همچنان بالا مي رود. براي ارضاي خوردن يك چيز ترد با چربي خوب و سالم تر بهتر است دانه ها را امتحان كنيد. مواد مغذي آنها به عملكرد بهتر سلولهاي شما كمك مي كنند و چربي خوبي دارند كه شما را سير و اشباع نگه مي دارند. تنها مواظب ميزان استفاده از آنها باشيد چرا كه آنها نيز چربي دارند. همچنين مي توانيد پاپ كوردن را امتحان نماييد. پاپ كورن فيبر و كربوهيدرات پاييني دارد كه البته بايد مراقب كره استفاده شده در آنها نيز باشيد. ولي در عين حال هر دو اينها بهتر از چيپس گرسنگي را بر طرف مي نمايند.

پاستا

اگر اين غذا را بسيار دوست داريد اما مي خواهيد در عين حال كربوهيدرات كمتري مصرف نماييد از نودلهايي كه بر پايه آرد هستند اجتناب كنيد و به جاي آن از اسپاگتي كدو استفاده كنيد كه با يك سس گوجه فرنگي ساده مي تواند فوق العاده باشد. با اين كار هم كالري كمتري مصرف كرده ايد و هم مصرف كربوهيدرات را به نصف يا حتي بيشتر كاهش داده ايد. اگر مي خواهيد چيزي كه بيشتر به دل بچسبد درست كنيد در كنار آن كمي گوشت سينه بوقلمون يا گوشت گاو سرو نماييد.

ديپ

چه از خامه ترش، پنير خامه اي يا هر چيزي كه شبيه به پنير است درست شده باشد گفتن نه به اين خوراكي كه در پارتي ها تهيه ميشود كار مشكلي است. بار ديگري كه به يك ميهاماني دعوت شديد سعي كنيد به جاي آن از حمس استفاده كنيد. با اين كار چربي را حذف كرده و به جاي آن پروتئين نخود را اضافه كرده ايد. در هنگام استفاده از ديپ به جاي استفاده از چيپس هاي ناسالم سعي كنيد از بروكلي، هويج، خيار يا كرفس استفاده نماييد.

سريالها

بسياري از آنها پر است از كربوهيدراتها و شكر . به جاي آن ات ميل (جوي دوسر) را امتحان كنيد. فيبر موجود در جو شما را سير كرده و جذب كالري به جريان خون شما را كند مي نمايد. در اين صورت سطح انرژي در بدن شما ثابت باقي مي ماند. حتي مي تواند به شما كمك كند در طول روز كالري كمتري مصرف نماييد.

شكلات

يك تكه شكلات پر است از شكر، چربي هاي ناسالم و مواد نگه دارنده. اگر دلتان يك چيز شيرين مي خواهد، بهتر است از شكلات تلخ استفاده كنيد. با اين كار فشار خون خود را پايين آورده، جريان خون به مغزتان و قلبتان را بهبود داده و از آسيب رسيدن به سلولهايتان جلوگيري مي كنيد. به دنبال شكلاتهايي با محتواي كاكائوي 70 تا 85 درصد باشيد. سعي كنيد در آنها از پر كننده هايي مثل دانه هاي يا ميوه ها استفاده شده باشد و بيشتر از يك انس (28 گرم) در روز مصرف نكنيد.

سيب زميني سرخ كرده

سيب زميني را سرخ نكنيد و به جاي آن آنها را كبابي كنيد. در اين صورت كالري كمتري مصرف مي نماييد. سفارش يك ظرف كوچك سيب زميني سرخ شده 230 كالري دارد اما يك ظرف متوسط سيب زميني كبابي فقط 130 تا 140 كالري دارد. در فروشگاههاي مواد غذايي به دنبال سيب زميني هاي منجمدي باشيد كه بتوانيد آنها را در فر قرار دهيد. فقط مواظب باشيد چيزهايي مثل خامه ترش، كره با سس زيادي به آنها نيافزاييد.

دنات ها

معمولا به صورت بسته هاي چند تايي هستند. اين بمبهاي پر از قند مي توانند چندين كيلو وزن به شما اضافه كنيد در حالي كه باز هم احساس گرسنگي مي كنيد. اگر به دنبال صبحانه اي هستيد كه بتواند تمام روز شما را سرپا نگه دارد تخم مرغ و پنير را امتحان نماييد. هر دوي انها مقوي، رضايت بخش و مملو از پروتئين هستند و مي توانند منبع خوبي از انرژي براي مدت زمان طولاني تري باشند.

نان سفيد

فيبر كمي دارد و بنابراين نمي تواند مانع از رها شدن قند به جريان خون شده و سبب سيري طولاني مدت شما گردد. به دنبال نان هايي باشيد كه در فهرست مواد تشكيل دهنده غلات كامل به عنوان  ماده اصلي ذكر شده است.

بستني

اول با خود مي گوييد فقط يك قاشق مي خورم اما ناگهان مي بينيد كه كل آن را خورده ايد. بستني مملو است از چربي، قند و كالري. اگر هوس چيزي سرد و  خامه اي كرده ايد، ماست يخ زده كم چرب را امتحان كنيد. مي توانيد حتي يك فنجان ماست يوناني يخ زده با توت فرنگي و تمشك و دانه ها را امتحان كنيد. با اين كار علاوه بر كلسيم، پروتئين هم دريافت مي كنيد همچنين فيبر و مواد مغذي ديگر را.

اسموتي ها

هر از چند گاهي به عنوان تنقلات بد نيستند اما بهتر از خود ميوه ها و سبزيجات را به صورت كامل مصرف كنيد. به علاوه، خوردن حجم زيادي از آن به راحتي و با سرعت انجام ميشود. كالري ها و كربوهيدراتهاي حاصل مخصوصا از ميوه مي تواند سريعا شما را چاق نمايد.

سس كچاپ

بيشتر آن گوجه فرنگي است مگر نه ؟ بله و البته شكر. مقادير بسيار زياد شكر. در هر قاشق چاي خوري 4 گرم. اگر چيزي مثل گوجه فرنگي مي خوايد سعي كنيد در خانه سالساي گوجه فرنگي درست كنيد. مي توانيد براي طعم دار شدن آن كمي فلفل به آن بيافزاييد.

مافين ها

اگر مي خواهيد براي صبحانه كيك داشته باشيد، همين كار را انجام دهيد اما نه مافين هاي رايج را.  خوردن يك مافين هيچ نفعي برايتان ندارد. پر است از آراد سفيد تصفيه شده، شكر و چربي و كالري فراوان اما كمكي به رفع گرسنگي شما نمي نمايد. سعي كنيد مافين هاي ساخته شده با غلات كامل و كره بادام زميني را به جاي آن امتحان كنيد. در اين صورت از كربوهيدراتها كامل استفاده كرده ايد كه به آهستگي جذب ميشوند… شكر كمتر و پروتئين بسيار دارند.

برنج سفيد

برنج سفيد به قند تجزيه شده و سريعا وارد جريان خون ميشود. اما كارهايي مي توانيد براي اجتناب از اين امر انجام دهسد. اولا نوع درست برنج را انتخاب كنيد. براي مثال برنج باسمتي شاخص گليسمي (GI) كمتري داشته و با سرعت كمتري به قند تجزيه ميشود. دوما، آن را زياد نپزيد كه سبب افزايش شاخص گليسمي در آن ميشود. كساني كه در پختن برنج متخصص هستند مي توانند به شما كمك نمايند. و همانند سيب زميني نشاسته هاي مقاوم كه براي روده و هضم آهسته مفيد هستند زماني شكل مي گيرند كه برنج سرد باشد. پس برنج را سرد مصرف كنيد. برنج قهوه اي نيز جايگزين خوبي است مخصوصا براي فيبر بيشتر به آن سبزيجات اضافه نماييد.

كلوچه ها

كلوچه ها را در كابينت در دسترس خود قرار ندهيد. كربوهيدراتها، شكر و چربي اشباع و مواد افوزدني ديگر كه به اين خوردني فرآوري شده اضافه شده اند بسيار براي شما مضر هستند. براي يك ميان وعده كه هم حس نياز به شيريني را در شما ارضا نمايند و هم پروتئين لازم را به شما برساند. كراكر هاي ساده ساخته شده با آرد سبوس دار را با كره بادام زميني امتحان نماييد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مقايسه مانیتورینگ مداوم الکترونیکی قلب جنین در حین زایمان با گوش دادن متناوب به صداي قلب

پ ژانویه 16 , 2020
مانيتورينگ ضربان قلب نوزاد يك راه براي كنترل سلامت نوزاد در حين زايمان است.
مقايسه مانیتورینگ مداوم الکترونیکی قلب جنین در حین زایمان با گوش دادن متناوب به صداي قلب

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است