Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0
جوش شيرين (موارد استفاده بهداشتی و درمانی) | دوربه (تله هلث - سلامتی برای همه)

جوش شيرين

جوش شيرين، نه فقط براي آشپزخانه

اكثر خانم هاي خانه دار مقداري جوش شيرين را در يك كيسه در انتهاي يخچال قرار مي دهند تا از گرفتن بوي بد در يخچال اجتناب نمايند. يا به عنوان پودري در كيكها براي پف كردن استفاده مي كنند. اما جوش شيرين اين شايستگي را داريد كه جايي در كابينت داروهايتان نيز داشته باشد. در اينجا توضيح داده شده است كه چگونه جوش شيرين مي تواند به سلامت و تميز نگه داشتن بدن كمك نمايد.

جوش شیرین- استفاده درمانی

تميز كننده دندان

جوش شيرين در از بين بردن پلاكها و لايه هاي چسبيده از باكتري در دهان بسيار موثر عمل مي كند. در طول زمان پلاكها سخت تر شده و به جرم تبديل ميشوند و حتي مي توانند به بيماري لثه منجر گردند. مسواك را مرطوب كرده و در پودر جوش شيرين فرو ببريد و همانند معمول مسواك بزنيد. جوش شيرين فلورايد لازم براي جلوگيري از پوسيدگي دندانها را ندارند. در بسياري از كشورها به آب شرب فلورايد افزوده شده است. اما اگر اين گونه نيست براي ايمني بيشتر با خمير دندان معمولي هم علاوه بر جوش شيرين دندانهايتان را مسواك بزنيد.

يك دهان شويه ارزان

پاستا با سس سير بسيار خوشمزه است. اما با خوردن آن حتي سگها نيز از شما دور ميشوند. يك قاشق چايخوري از جوش شيرين را در نصف ليوان آب بريزيد و دهان خود را بشوييد. جوش شيرين مثل بقيه دهان شويه ها يك لايه از بو مثل بوي نعنا را به دهان اضافه نمي كند بلكه در واقع كلا بو را از بين مي برد.

خوشبو كننده بدن

اغلب چيزهايي كه بوي بد مي دهند اسيدي بوده يا حاوي مولكولهاي بو هستند. جوش شيرين آنها را خنثي كرده و به حالت بي بو مي رساند. جاي تعجبي نيست كه در تصفيه خانه هاي فاضلاب و دامداري ها از اين ماده استفاده ميشود بنابراين مي تواند بوي بد بدن شما را نيز از بين ببرد. كمي از اين پودر را صبحها به زيربغل خود بماليد. اگر نگران چسبيدن آن به لباسهاي خود هستيد از خوش بو كننده هايي استفاده كنيد كه جاوي جوش شيرين هستند. به دنبال محصولاتي باشيد كه در آنها از بي كربنات سديم در مواد تشكيل دهنده استفاده شده باشد.

كمك به كليه ها

كليه ها آب اضافه را از بدن خارج مي نمايند. اگر مبتلا به بيماري هاي مزمن كليه نظير ديابت، فشار خون بالا يا مشكلات ديگر هستيد، ممكن است در بدن شما اسيد توليد شود. بي كربنات سديم مي تواند سطح اسيد را پايين آورده و مي تواند روند پوكي استخوان را كند كرده و ماهيچه سازي نمايد. اگر مي خواهيد اين كار را امتحان كنيد حتما با پزشك خود مشورت نماييد. پزشكان هنوز در حال بررسي هستند كه جوش شيرين در اين رابطه چگونه عمل مي كند.   

كمك به مبارزه با سرطان

بيمارستان ها و اورژانس ها از بيكرينات سديم به عنوان يك درمان براي مسموميت، ايست قلبي يا موارد ديگر استفاده مي كنند. مي تواند همچنين به خنثي كردن قابليتهاي اسيدي داروهاي شيمي درماني كه براي درمان سرطان استفاده ميشوند كمك نمايد. برخي از مطالعات نشان مي دهند كه پايين بودن سطح اسيد مي تواند مانع از رشد و انتشار برخي از تورموها شوند.

تسكين پوست

پشه گزيده شده ايد؟ پوستتان به پيچك كشيده شده و مي خارد؟ جوش شيرين مي تواند شما را نجات دهد. جوش شيرين مي تواند خارشها، دردها و قرمزي هاي خفيف را تسكين دهد. سه قسمت از پودر بيكينگ پودر را با يك قسمت آب مخلوط كنيد تا خميري شود. آن را به پوست خود بماليد و 20 دقيقه صبر كرده و سپس آن را بشوييد. يا در وان حمام نصف ليوان جوش شيرين اضافه كرده و در آن غوطه ور شويد.

تسكين درد

بي كربنات سديم مي تواند قدرت ليدوكائين را كه در اپيدورالها استفاده ميشود افزايش دهد. محققان در حال بررسي هستند تا ببينند آيا جوش شيرين مي تواند درد حاصل از سرطان را نيز كاهش دهد. اگر دچار آفتاب سوختگي شده ايد، ليف حمام خود را در محلولي از 4 قاشق چاي خوري جوش شيرين در يك چهارم ليوان آب فرو ببريد. به آرامي آن را بر قسمت آفتاب سوخته بكشيد تا پوسستان تسكين يابد.  از اين كار مي توانيد براي سوختگي هاي حفيف مثل بادزدگي نيز استفاده كنيد.

از بين بردن رفلكس اسيدي

بي كربنات سديم مي تواند به جنكيدن با اسيد اضافه كه از معده به سمت گلو و حتي دهان بعد از خوردن غذا بالا مي آيد كمك نمايد. مي توانيد آن را به صورت قرص جويدني از داروخانه ها تهيه نماييد يا اينكه نصف قاشق چاي خوري جوش شيرين را با نصف فنجان آب تركيب كرده و بنوشيد. قبل از اينكه اين محلول را به كودكان زير 6 سال بدهيد يا آن را به عنوان يك درمان در كنار داروهاي ديگر استفاده نماييد با پزشك مشورت نماييد.

اسكراب صورت

جوش شيرين يك لايه بردار ملايم است. از آن به عنوان يك تميز كننده صورت استفاده ميشود. در ابتدا، صورت خود را با يك تميز كننده ملايم غيرلايه بردار و آب بشوييد. سپس خميري از سه قسمت جوش شيرين با يك قسمت آب درست كنيد. آن را به صورت دوراني با احتياط براي تميزي عميق تر بماليد. با آب آبكشي كنيد.

شفاف كردن مو

يك قاشق چايخوري جوش شيرين را با شامپويي كه استفاده مي كنيد تركيب كنيد تا به راحتي ژل، نرم كننده ها، اسپري ها يا ديگر محصولات ديگري كه بر روي موهايتان استفاده كرده ايد پاك شود.

نرم كردن پوست

نصف فنجان جوش شيرين را به آب وان حمام خود اضافه كنيد. جوش شيرين اسيدها را خنثي كرده عرق و چربي را از بين مي برد و پوست شما را نرم و لطيف مي نمايد.

تميز كردن اسباب بازي بچه ها

مي توانيد ار جوش شيرين به جاي شوينده هاي شيميايي براي براي تميز كردن اسباب بازي ها و صندلي غذاي بچه استفاده كنيد. توجه داشته باشيد كه جوش شيرين ميكروبها را از بين نمي برد. مي توانيد آن را با سركه تركيب كنيد كه به عنوان ضدعفوني كننده عمل مي كند. حتما آنها را خوب آبكشي كنيد.

تميز كردن دندانهاي مصنوعي

دو قاشق چايخوري جوش شيرين را در يك فنجان آب گرم حل كنيد. دندانهاي مصنوعي خود را در آن قرار دهيد تا غذاهاي چسبده به آن جدا شده، بوي بد آنها از بين رفته و هر گونه مزه بد از بين برود. براي گاردهاي دهان نيز مي توان از آن استفاده كرد. براي نتيجه بهتر آنها را با مخلوط كمي جوش شرين و خمير دندان بشوييد.

ندا جعفریان مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

فناوری ویرایش ژن چیست؟ کریسپر چیست؟+کاربردهای ویرایش ژن

پ سپتامبر 22 , 2022
ویرایش ژن یا اصلاح ژن عبارتی است که شاید در […]
فناوری ویرایش ژن به روش کریسپر

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است


    Warning: file_put_contents(): Only 0 of 399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0