تنظیم سوخت و ساز بدن

تنظیم سوخت و ساز بدن

مقدار غذايي كه مي خوريد تهديدي بيشتر از صرفا افزايش دور كمر برايتان در پي دارد. زياد خوردن همچنين بر روي اندام هاي داخلي بدنتان تاثير مي گذارد كه از پانكراس شروع مي شود. با هر لقمه اي كه مي خوريد، پانكراس شما بايد برايتان به ميزان كافي شيره گوارشي و هورمون ترشح كند تا بتوانيد از غذايي كه خورده ايد بهره ببريد. وارد كردن فشار بيش از اندازه بر پانكراس چه با خوردن بيش از اندازه غذا، نوشيدن الكل و يا سيگار كشيدن مي تواند سبب مشكلات جدي در سلامت شما شود.

پانكراس در قسمت پشت شكم قرار دارد و با روده كوچك، كبد و مثانه احاطه شده است. اين اندام هاي مجاور با يكديگر براي هضم غذا با يكديگر همكاري مي كنند.

پانكراس انواعي از آنزيم ها را در بدن شما توليد مي كند تا به تجزيه كربوهيدراتها، پروتيئن ها و چربي هاي موجود در رژيم غذايي شما كمك كرده و آنها را به عناصر كوچكتري تبديل نمايد كه به راحتي براي توليد انرژي قابل مصرف باشند. پانكراس همچنين هورمونهاي تخصصي توليد ميكند كه از طريق خون جا به جا شده و به تنظيم بسياري از عملكردهاي بدن كمك مي نمايد.

شناخته شده ترين هورمون پانكراس انسولين است. انسولين ميزان جذب قند و يا گلوكز توسط سلولهاي بدن را كنترل مي كند. اگر سلولهاي توليد كننده انسولين در پانكراس آسيب ببينند، ديابت ايجاد ميشود. ديابت نوع دو زماني اتفاق مي افتد كه پانكراس نمي تواند به ميزان كافي انسولين توليد كرده و ميزان قند در بدن را كنترل نمايد. چاقي ديابت نوع دو را بدتر مي كند.

چاقي مي تواند حساسيت بدن شما را نسبت به انسولين كاهش دهد و بنابراين براي دستيابي به عملكرد متابوليسمي مشابه بدن بايد ميزان بيشتري انسولين توليد نمايد. در اين صورت فشار بيشتري به پانكراس وارد مي آيد. صرفا كم كردن 5 تا 10 پوند (2.5 تا 4.5 كيلو) وزن مي تواند به پانكراس كمك كند كه خيلي بهتر عمل نمايد.

وجود مقادير بالاي چربي در خون همچنين مي تواند سبب التهاب پانكراس شود كه پانكراتيت ناميده ميشود كه مي تواند حاد و يا مزمن باشد. در پانكراتيت مزمن، التهاب التيام نيافته و با گذشت زمان بدتر ميشود و مي تواند نهايتا به آسيب دائمي منجر شود.

پانكراتيت حاد ناگهاني اتفاق افتاده و بسيار دردناك است. معمولا چندين روز به طول مي انجامد تا درمان شود. در موارد شديدتر، ممكن است خونريزي و آسيب ديدگي دائمي بافتها اتفاق بيافتد. رايج ترين علل پانكراتيت حاد سنگ هاي صفرا و استفاده يكباره و زياد الكل است. سنگهاي صفرا مواد كوچك ريگي شكلي هستند كه از صفراي سخت شده ساخته شده اند (صفرا مايعي است كه كبد براي هضم چربي ترشح مي كند). علل ديگر پانكراتيت حاد عبارتند از جراحت شكمي، برخي داروها و عفونتها.

اختلالات ژنتيكي پانكراس برخي اختلالات خود ايمني نيز مي توانند به پانكراتيت منجر شوند. اما تقريبا در نيمي از موارد، علت ناشناخته است كه با آن پانكراتيت با علت ناشناخته گفته ميشود.

رهگيري سابقه پزشكي خانوادگي تان مي تواند به شما كمك كند بفهميد آيا در معرض خطر مشكلات پانكراس هستيد يا خير. اين هميشه يك ايده خوب است كه پزشك خود را از سابقه بيماري پانكراس در خانواده تان آگاه سازيد. ممكن است به نظر شما مسئله مهمي نباشد اما براي يك پزشك اطلاعات مهمي محسوب ميشود.

دانستن تاريخچه سلامت خانوادگي مخصوصا براي تشخيص زودهنگام سرطان پانكراس كه اغلب در مراحل اوليه اش علائمي ندارد بسيار اهميت دارد. سرطان پانكراس اگر زود تشخيص داده شود با جراحي قابل درمان است. اما سرطان پانكراس در اغلب بيماران تا مراحل پيشرفته شناسايي نيشود كه ديگر شانس موفقيت از جراحي نيز كم است.

محققان به دنبال راههاي جديدي هستند تا بتوانند بيماريهاي پانكراس را در مراحل اوليه تشخيص داده و پيش بيني كنند كه چه افرادي بيشتر در معرض خطر هستند. اگر رژيم غذاي مناسب داشته باشيد و سعي كنيد كمتر در معرض مواد مضر مثل تنباكو و الكل قرار داشته باشيد، مي توانيد به پانكراس و كل سيستم گوارشي خود كمك كنيد كه درست كار كند.

مشكلات پانكراس

اگر هر يك از علائم زير را داشتيد حتما با پزشك خود تماس بگيريد چون مي تواند نشانه اي از پانكراتيت باشد:

درد شكمي

حالت تهوع

استفراغ

تب

تند شدن ضربان قلب

اسهال

مدفوع چرب

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

آلرژی و درمان آن

چ فوریه 28 , 2018
آلرژی یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در سراسر جهان است. علائم آلرژیک ناراحت کننده می باشد.واکنش آلرژیک سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل گوناگون را آلرژی گویند. در حقیقت سیستم ایمنی بدن ماده ای را به عنوان مهاجم شناسایی می کند و به آن واکنش نشان می دهد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع