تاثير آلودگي هوا بر سلامت

تاثير آلودگي هوا بر سلامت

تاثير آلودگي هوا بر سلامت
تاثير آلودگي هوا بر سلامت

زماني كه لطيفه در سال 2012 به سن 62 سالگي رسيد او و همسرش تصميم گرفتند از شهرستان كوچك خود به يك كلان شهر كه يك قلب تجاري محسوب مي شد نقل مكان كنند.”اين خانه روياهاي من بود چون به خانواده دخترم نزديك بودم.”

او بسيار خوشحال بود كه وقت بيشتري را با نوه هايش مي گذارند و زندگي اش در اين شهر پرازدحام فعالانه تر است. اما در همان سال اول در خانه جديدشان، گلويش شروع به خس خس كرد و به سختي مي توانست نفس بكشد. در ابتدا، قرصهاي ضد حساسيت را امتحان كرد و فكر مي كرد اين تنها يك حساسيت فصلي است.

در طول پنج سال بعد، بيشتر و بيشتر خس خس مي كرد و تنفسش هم خيلي سخت تر شده بود و و نياز به داروهاي بيشتر و بيشتري داشت. ابتدا اسپري هاي استنشاقي كم اثر و سپس اسپري هاي طولاي اثر را امتحان كرد و عاقبت به مصرف استروئيدها رسيد تا بتواند كمي مسير هوايش را باز كند.

در زمستان اوضاع بدتر بود. لطيفه مي گويد:” ماه ها پشت ماه ها انرژي نداشتم … به سختي مي توانستم نفس بكشم.” پزشك ريه اش حدس و گمان ها و بيماريهاي متداول را رد كرده بود. او هيچ سابقه اي از بيماري ريوي نداشت. سيگار هم نمي كشيد. هيچ كس هم در اطرافش سيگار نمي كشيد.

رژيم غذايي اش را تغيير نداده بود يا به تازگي شروع به استفاده از محصول جديدي كه باعث آلرژي شده باشد نكرده بود.تنها زماني كه چنين مشكلات مشابهي را تجربه كرده بود زمانهاي نادري بود كه به هند سفر كرده بود كه يكي از كشورهايي است كه بالاترين سطح آلودگي را در جهان دارد.

در شهر محل سكونت آنها نيز ماشينها از صبح تا شب ازدحام داشتند. تنها بعد از ظهر ها كمي هوا نميز تر بود. و پزشكش شك كرد كه شايد آلودگي هوا در طي سالها باعث از بين رفتن سلامت او شده است.

براي بسياري از مردم دنيا همانند لطيفه هر تنفسي به معناي فرستادن هواي سمي به ريه ها است. سپس اين آلودگي ها ميتواند وارد جريان خون شده و به سرتاسر بدن آسيب برسانند. گزارشات انجمن ريه آمريكا نشان مي دهند كه بيش از 141 ميليون نفر در كشورهايي با هواي ناسالم زندگي مي كنند كه اين تعداد از گزارش سال 2018 به ميزان 7 ميليون نفر افزايش يافته است.

علم آشكارا نشان مي دهد كه هواي ناسالم خطرناك است. آلودگي هوا، مخصوصا ذرات نامشهود آلودگي كه با نام PM2.5 شناخته ميشوند ريسك ابتلا به مشكلات جدي در سلامت را افزايش مي ده ند و حتي مي تواند كشنده بانشد. حتي سطح پاييني از آنها مي تواند در مرگ حاصل از بيماري هاي قلبي و ريوي نقش داشته باشد.

رابطه ميان آلودگي هوا و خطرات حاصل از آن براي سلامت آن قدر قوي است كه مدير عامل سازمان بهداشت جهاني، دكتر تدروس آدخانوم گبریسوس، آلودگي هوا را “تنباكوي جديد” مي خواند. برآوردهاي اخير نشان مي دهد كه صرفا نفس كشيدن در هواي آلوده در مرگ بيش از 8 ميليون نفر در سرتاسر جهان نقش ايفا مي كند كه بيشتر از تعداد مرگ حاصل از مصرف تنباكو است.

در تحقيقي محققان در مقايسه تنباكو با مواد آلاينده يك قدم پيشتر رفته اند. بر اساس اين تحقيق در سال 2018 ميانگين خطر مواد آلاينده براي سلامت هر فرد مثل اين است كه يك سوم يك سيگار را در روز مصرف كرده باشد. در حالي كه يك سوم  سيگار در روز ممكن است زياد به نظر نرسد اما اين ميزان در يك سال به بيش از صد سيگار و در طي 10 سال به بيش از هزار سيگار بالغ مي گردد.

ريسكهاي حاصل از استنشاق مواد آلاينده افزايش يافته و نه تنها مردان بلكه زنان و كودكان را نيز در بر گرفته است. آلودگي هوا بزرگترين بلاياي طبيعي در جهان امروز است. و اگر به اندازه كافي هم اكنون به آن توجه نشود بعدها سبب رسوايي مي گردد.

همه ما به نوعي سيگاري هستيم

تحقيقات نشان مي دهند كه ريسك حاصل از سيگار براي سلامت و آلودگي هوا مشابه هستند. در تحقيقي اخيرا مشخص شده است كه تنفس هواي آلوده در طول ده سال همان تاثيري را مي تواند بر سلامت داشته باشد كه پس از 29 سال سيگار كشيدن يك بسته در روز ظاهر ميشود.

آلودگي هوا همچنين بسياري از خطرات ديگري را كه سيگار كشيدن به همراه دارد را به وجود مي آورد از سرطان ريه و آمفيزم گرفته تا بيماري قلبي و سكته مغزي. هواي آلوده هم همانند سيگار حتي مقدار كمي از آن هم ايمن نيست. هر چه هواي آلوده بيشتري استنشاق كنيم بيشتر در خطر قرار داريم.

محققان دريافته اند كه حتي كمي افزايش در ذرات آلاينده ريسك مرگ و مير حاصل از بيماريهاي قلبي و ريوي و سرطان ريه را افزايش مي دهد. با افزايش سطح آلاينده ها حتي كساني كه سيگاري هم نيستند بيشتر در معرض سرطان ريه و مردن در نتيجه آن هستند.

تقريبا همه كس در همه جا هواي آلوده استنشاق مي كنند وخودشان خبر ندارند به همين دليل است كه آلودگي هوا اين همه مشكلات براي سلامت براي جمع كثيري از مردم ايجاد كرده است. در واقع استنشاق هواي آلوده مثل تنفس دود سيگار افراد ديگر است نه خود سيگار كشيدن. زندگي كردن در مكاني كه آلودگي هوا در آن بالا است همانند زندگي كردن با كساني است كه روزي دو تا سه بسته سيگار مي كشند.

يك تفاوت بزرگ ديگر نيز وجود دارد. آلودگي هوا بر خلاف سيگار هيچ برچسب هشدار دهنده يا بوي نامطبوعي ندارد. اغلب ماها، حتي نمي دانيم داريم چنين هوايي استنشاق مي كنيم تا زماني كه مورد آسيب قرار مي گيريم. و همچنين كنترلي هم بر هوايي كه تنفس مي كنيم نداريم.

چه چيزي را تنفس مي كنيم

كساني كه سيگار مي كشند بيش از 7 هزار ماده شيميايي را در زماني كه نخ سيگار را روشن مي كنند وارد بدن خود مي كنند كه مشخص شده است كه حداقل 69 تا از  آنها ايجاد سرطان مي كنند.

تركيبات هواي آلوده بسيار متفاوت بوده و به محلي كه زندگي مي كنيم بستگي دارد. در كشورهاي پيشرفته آلودگي حاصل از سوختهاي فسيلي بزرگترين قاتل است كه تقريبا جان دويست هزار نفر را در سال مي گيرد. سوختن سوختهاي فسيلي مثل گاز و بنزين، از ماشين ها گرفته تا كارخانه ها آلاينده هاي بسياري را به هوا منتشر مي كنند.

هر بار كه موتوري شروع به كار مي كند، مواد سمي ايجاد كننده سرطان مثل بنزن به علاوه گازها و ذرات خطرناك هوا را پر مي كنند. هر بار كه بنزين مي سوزد ذرات ريز خطرناك، جيوه، سرب و ديگر فلزات سنگين در آسمان پخش مي شوند. حتي رخدادهاي طبيعي مثل آتش گرفتن جنگلها نيز مي توانند با فرستادن ذرات و گازهاي خطرناك با فواصل دور در هوا خطرناك باشد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

مشكلات قاعدگي

ی اکتبر 27 , 2019
پريود شدن يك حقيقت زندگي براي اغلب زنان است. اما پريود در هر زني متفاوت است. بنابراين از كجا بايد بفهميد كه پريودي در شما سبب مشكلاتي ميشود كه نبايد بشود؟ برخي از زنان صحبت كردن در مورد مشکلات قاعدگي را شرم آور می دانند. بسياري از دختران و زنان […]
پریود

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع