تابستان فرصتي براي شنا كردن

تابستان زمان خوبی است براي بيرون رفتن و تفريح در كنار دريا. اما مكانهاي آبي تفريحي از جمله استخرهاي شنا، درياچه ها و درياها گاهي ممكن است به باكتري ها و ويروس ها آلوده شده باشد. شنا كردن در آب آلوده مي تواند شما و خانواده تان را بيمار سازد.

تابستان فرصتي براي شنا كردن

در درياچه ها و كنار ساحل ايمن بمانيد

تابستان زمان خوبی است براي بيرون رفتن و تفريح در كنار دريا. اما مكانهاي آبي تفريحي از جمله استخرهاي شنا، درياچه ها و درياها گاهي ممكن است به باكتري ها و ويروس ها آلوده شده باشد. شنا كردن در آب آلوده مي تواند شما و خانواده تان را بيمار سازد.

متداولترين بيماري كه آّب آلوده ايجاد ميكند درد معده و روده است كه اغلب با اسهال و استفراغ همراه است. ممكن است اين بيماريها را در زمان شنا كردن در ساحل يا حتي در استخرهاي شنا كه آب خوب تصفيه ميشود هم بگيريد چون كلرين نمي تواند به درستي ميكروبها را بكشد. گاهي حتي برخي نمي فهمند كه به خاطر شنا كردن بيمار شده اند چون يك تا سه روز طول مي كشد تا علائم بروز يابند. اغلب اين بيماري ها خطرناك نيستند و در عرض چند هفته از بين مي روند اما مي تواند سبب بهم خوردن برنامه هاي تابستان شما شوند.

منابع طبيعي آب از جمله درياچه ها، رودخانه ها و درياها اغلب به خاطر ريزش هاي جوي طوفاني آلوده ميشوند. در زماني كه آب باران در مكانهايي مثل پاركها، چمن ها و زمين هاي كشاورزي جريان مي يابد ممكن است باكتري ها و ويروسها را از مدفوع حيوانات جذب كند. سپس آب در كالها جمع شده و ممكن است با آبهاي فاضلاب نيز آلوده شود. نهايتا اين آبها به ساحل جريان مي يابند.

سيلابي كه به مناطق ساحلي مي ريزد بسيار آلوده است. بياييد منابع آلودگي را پيدا كنيم و اين منابع را از بين ببريم در اين صورت است كه ساحلي تميز خواهيم داشت.

آب درياچه و اقيانوسهايي كه در نزديكي آنها لوله هاي تخليه سيلاب وجود دارد و مكانهايي كه محتويات لوله هاي فاضلاب در آنجاها تخليه ميشوند اغلب گرم، كم عمق و ساكن هستند. اين شرايط به نظر براي شناي كودكان عالي به نظر مي رسد ولي همچنين خانه اي ايده آل براي باكتريها و ويروسها نيز هستند. در نزديكي لوله هاي تخليه سيلابها بازي نكنيد. و اگر حداقل در 24 ساعت قبل باران باريده است علائم را در ساحل كنترل كنيد و ببينيد آيا رفتن به ساحل ايمن است يا خير.

بسياري از سواحل عمومي مشهور از لحاظ آلودگي مرتبا بررسي ميشوند. سازمانهاي بهداشتي انواع مشخصي از باكتريها را كه از فاضلاب وارد ميشوند را چك مي كنند. اگر تعداد اين باكتريها بالاتر از محدوده پيشنهادي باشد اين بدان معنا است كه حداقل 1 نفر از هر 50 شناگر ممكن است كه بيمار شوند. معمولا سازمانهاي بهداشتي ساحل را تا زماني كه دوباره تميز شود مي بندند.

برخي از اين باكتر ها از جمله برخي از گونه هاي باكتري وبا مخصوصا براي كساني كه شرايط پزشكي خاص دارند مثل كساني كه مبتلا به ديابت و يا بيماري كبد هستند خطرناك است. اگر سيستم ايمني شما دچار مشكل است و مبتلا به عفونت وبا شويد مي تواند برايتان بسيار خطرناك باشد. اين عفونتها حتي مي توانند مرگ آور باشند. اگر مشكلي پزشكي داريد كه سيستم ايمني شما را تحت تاثير قرار داده است، قبل از ورود به آب با پزشك خود مشورت كنيد.

درياچه ها و درياهاي مشترك مكانهايي فوق العاده براي تفريح و آرامش هستند. اما عادات ما و زمين بر كيفيت اين منابع با ارزش تاثير مي گذارند. انجام كارهايي كوچك مثل جمع كردن مدفوع سگهاي خانگي تان و بازيافت روغن ماشين تان واقعا مي تواند تفاوت ايجاد نمايد. مكانهايي را كه در حوزه شما سيلابها به آنها مي ريزند را شناسايي كنيد. با كمي دانش، مي توانيد اين تابستان از آب لذت ببريد و سالم نيز بمانيد.

انتخابهاي عاقلانه

ايمني آب

قبل و بعد از رفتن به استخر حتما دوش بگيريد.

تا دو هفته بعد از ابتلا به اسهال به استحز نرويد تا ديگران دچار ميكروبهاي عفوني نشوند.

سعي كنيد آبها را قورت ندهيد.

سعي كنيد در نزديكي مكانهايي كه سيلابها به درياها مي ريزند بازي يا شنا نكنيد.

تا 24 ساعت بعد از طوفان از آب دريا اجتناب كنيد.

هميشه قبل از خوردن و آشاميدن دستهاي خود را بشوئيد.

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

پسوريازيس

د آوریل 16 , 2018
پسوريازيس يك مشكل رايج است كه در آن پوست ملتهب ميشود. به صورت تكه هاي (پلاكها) قرمز و پوسته پوسته ظاهر ميشود. اگر مبتلا به پسوريازيس شديد اين بيماري مي آيد و مي رود. شعله ور شدن مجدد آن در هر زماني ممكن است.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع