بازگشت به مدرسه با ديابت: براي شروع هوشمندانه مدرسه از قبل برنامه ريزي كنيد

دفترها، پاك كن ها، جامدادي ها و كوله پشتي مهمترين فهرست براي اغلب بچه ها براي بازگشت به مدرسه است. اما اگر كودك شما مبتلا به ديابت است، بايد چند وظيفه ديگر را هم به اين فهرست اضافه نمائيد. در ابتدا، “ارتباطات خوب” با كودك و مدرسه را در راس اين فهرست قرار دهيد. از قبل برنامه ريزي كنيد و از ديگران كمك بگيريد تا بتوانيد راه را براي يك سال تحصيلي موفق هر چه بهتر هموار نمائيد.

ديابت يك بيماري جدي است كه براي تمام طول عمر فرد باقي مي ماند و در ميان كودكان و نوجوانان در حال افزايش است. در كشوري توسعه يافته نظير آمريكا 186 هزار آمريكايي زير 20 سال مبتلا به ديابت هستند. بيشتر كودكان دچار ديابت نوع 1 هستند كه اغلب در كودكي شروع مي شود. اما در سالهاي اخير كودكان بيشتري با ديابت نوع 2 تشخيص داده شده اند، ديابتي كه سابقا فقط بزرگسالان بالاي 45 سال به آن مبتلا ميشدند. اضافه وزن و عدم فعاليت كودكان و نوجوانان را در خطر ابتلا به ديابت نوع دو قرار مي دهد.

زماني كه فرد مبتلا به ديابت ميشود ميزان گلوكز در خون بالا مي رود. با گذشت زمان، اين گلوكز اضافه مي تواند به رگهاي كوچك و بزرگ آسيب رسانده و به بيماري قلبي، سكته مغزي، آسيب رسيدن به اعصاب، نابينايي و بيماري كليه منجر شود. به همين دليل است كه گلوكز افراد مبتلا به ديابت بايد مرتبا بررسي شود. آنها بايد با استفاده از روشهايي مثل خوردن خوراكي هاي كوچك و سرپايي مانع از افت قند خون خود شوند. زماني كه گلوكز بيش از اندازه بالا مي رود، انسولين مي تواند به پايين آوردن آن كمك نمايد. اين افراد الزاما بايد سطح گلوكز خون خود را 24 ساعت در روز و 7 روز هفته در كنترل داشته باشند.

اين مديريت سخت گيرانه ممكن است سبب ترسيدن كودكان در طول مدرسه شود. ممكن است آنها با خود فكر كنند كه اگر در طول كلاس احساس سرگيجه نموده و يا نياز به خوردن يك ميان وعده داشته باشد چه بايد بكند؟ آيا در كلاس ورزش مشكلي برايش پيش نمي آيد؟ چه زماني بايد به مركز بهداشت مدرسه مراجعه نمايد؟

اين ها مسائلي هستند كه بايد از قبل در مورد آنها با مسئولين مدرسه و كودكتان صحبت نمائيد. با تيم پزشكي كودك خود مشورت كنيد تا بتوانيد با كمك آنها يك برنامه كتبي مديريت ديابت تنظيم كنيد كه در آن نيازهاي دارويي خاص كودكتان فهرست شده باشد. حتما يك كپي از آن به مسئولين مدرسه از جمله معلم كودكان بدهيد.

بازگشت به مدرسه با ديابت مي تواند يك چالش باشد. اما با خوردن غذا در وعده هاي مرتب، انتخاب غذاهاي سالم، فعاليت داشتن و خوردن داروها، كودكان ديابتي مي توانند هر كاري را كه دوستانشان انجام مي دهند انجام دهند. با برنامه ريزي و ارتباطات مناسب، مي توانيد به كودك خود كمك كنيد كه سال تحصيلي شاد و سالمي داشته باشد.

انتخابهاي آگاهانه

فهرست كارهاي مدرسه براي ديابت

  • به مدير مدرسه بگوييد كه فرزند شما مبتلا به ديابت است. ملاقاتي با مربي بهداشت مدرسه داشته باشيد.
  • يك برنامه مديريت ديابت با كمك تيم پزشكي كودكتان تنظيم كنيد. يك كپي امضا شده از آن برنامه را به مدرسه بدهيد و بگوييد كه چگونه بايد اين برنامه اجرا شود.
  • هر آنچه را كه براي مديريت ديابت كودك لازم سات از جمله دستگاه كنترل قند خون، ميان وعده، انسولين و داروهاي ديگر را دي اختيار مسئولين مدرسه قرار دهيد.
  • هر گونه تغيير در موقعيت سلامت كودك را به مسئولين مدرسه اطلاع داده و تلفن هاي اضطراري براي تماس با شما را در اختيار آنها قرار دهيد.
  • به كودك خود كمك كنيد كنترل بيماري را در دست بگيرد. در مورد برنامه مديريت ديابت با كودك خود صحبت كنيد. او را به انتخاب غذاهاي سالم و فعاليت فيزيكي تشويق نمائيد.
  • مطمئن شويد كه دستبند هشدار دهنده را هميشه در دست داشته و يك منبع عمل كننده سريع گلوكز مثل آب ميوه و يا قرص گلوكز بر اساس تجويز پزشك هميشه همراه داشته باشد.

تعارف

ديابت: بيماري كه در آن سطح گلوكز خون بسيار بالا ايت و مي تواند به مشكلات جدي از جمله نابينايي، بيناري قلبي و از كار افتادگي كليه منجر شود.

گلوكز: نوعي قند كه بدن از آن براي تامين انرژي استفاده مي نمايد. زماني كه سطح گلوكز در خون زياد بالا مي رود، ممكن است به بافتها و اندامها آسيب برسد.

انسولين: هورموني كه براي تبديل شكر، نشاسته و ديگر غذاها به انرژي مورد نياز است. ديابت زماني ايجاد ميشود كه بدن نتواند انسولين را توليد و يا به درستي از آن استفاده نمايد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

صداي خود را سالم نگه داريد: چگونه از مشكلات صوتي پيشگيري و اجتناب نمائيم

چ نوامبر 6 , 2019
به گونه هاي مختلفي صداي شما هم همانند اثر انگشتتان منحصر به خودتان است. صدا در گلويتان به وسيله دو رشته بافت ماهيچه اي كه پرده هاي صوتي ناميده ميشوند ايجاد مي شوند كه در بالاي ناي قرار گرفته اند.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است