الکل چگونه بر بدن تاثیر می گذارد

مستقیما بر روی سر

سی ثانیه پس از اولین جرعه الکل شروع به فعالیت در مغز می کند. سطح مواد شیمیایی را پایین آورده و فعالیت مسیرهایی که به سلولهای مغز پیام می فرستند را مختل می نماید. در این صورت شما حالت گوش به زنگ دارید واکنشهای شما کند میشود و تعادل خود را از دست می دهید. نمی توانید مستقیما فکر کنید بنابراین احتمالا هر اتفاقی که می افتد را بعدا به خاطر نمی آورید چرا که مغز شما دارد سعی می کند همه چیز را در حافظه بلند مدت ذخیره نماید.

مغز شما کوچک میشود

نوشیدن سنگین در طولانی مدت می تواند بر ظاهر و عملکرد مغز در بلند مدت تاثیر بگذارد. سلولهای آن شروع به تغییر کرده و حتی کوچکتر میشوند. در واقع خوردن زیاد الکل مغز شما را کوچک می کند.و همه اینها تاثیرات قابل توجهی بر توانایی شما در فکر کردن، یاد گرفتن و به خاطر آوردن وقایع دارند.. همچنین سبب میشود بدن نتواند دمای خود را ثابت نگه دارد و در طول مدت فرد کنترل خود بر روی حرکاتش را از دست می دهد.

آیا الکل می تواند به خوابیدن شما کمک کند

تاثیری که الکل بر کند کردن فعالیت مغز می گذارد ممکن است شما را خواب آلود نماید بنابراین راحت تر به خواب می روید اما خوب نخواهید خوابید و خواب کیفیت لازم را ندارد. بدن شما در طول شب الکل خورده شده را پردازش می کند. زمانی که تاثیرات الکل از بین رفتند باعث میشود مرتبا به این ور و آن ور غلت بزنید. در این صورت به خواب عمیق که بدن برای احیای مجدد به آن نیاز دارد نمی روید. و احتمالا در شب دچار کاووس میشوید و رویاهای آشکاری خواهید داشت. احتمالا به دفعات بیشتری هم برای رفتن به دستشویی بیدار خواهید شد.

اسید بیشتر در معده

مشروب جداره معده را تحریک کرده و سبب ترشح شیره معده میشود. زمانی که سطح اسید و الکل زیادی بالا می رود بالا می آورید. سالها نوشیدن سنگین الکل می تواند سبب زخم های دردناکی شود که زخم معده نامیده می شوند. و سطوح بالای شیره معده به این معنا است که شما احساس گرسنگی نمی کنید. به همین دلیل کسانی که مدت مدیدی است مشروب می نوشند معمولا مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت نمی دارند.

اسهال و سوزش معده

روده کوچک و روده بزرگ شما نیز با خوردن الکل تحریک میشود. الکل با سرعت بیشتری از سرعت طبیعی بدن غذاها را از روده ها عبور می دهد. به همین دلیل است که نوشیدن سنگین الکل می تواند به اسهال منجر گردیده و در بلند مدت تولید مشکل نماید. در ضمن احتمال سوزش معده را نیز افزایش می دهد.

چرا باید دوباره و دوباره ادرار کنید

مغز شما هورمونی را ترشح می کند که مانع از ایجاد بیش از اندازه ادرار در کلیه ها می گردد. اما زمانی که الکل وارد عمل میشود به مغز شما امر می کند که این کار را متوقف نماید. این یعنی باید بیشتر به دستشویی بروید که آب بدن شما بیش از اندازه دفع می گردد. زمانی که سالها فراوان الکل نوشیده باشید تاثیرات بار اضافه و سمی الکل می تواند کلیه های شما را فرسوده نماید.

گامهایی به سمت بیماری کبدی

کبدها تقریبا همه الکلی را که شما می نوشید را تجزیه می کنند. در این فرآِند, باید مقادیر زیادی مواد سمی را کنترل نماید. در طول زمان، نوشیدن سنگین این اندام را چرب کرده و بافت فیبری ضخیم تری در آن شکل می گیرد. در این صورت خون کمتری عرضه میشود و بنابراین سلولهای کبد خونی را که برای ادامه حیات نیاز دارند دریافت نمی نمایند. در این صورت می میرند و کبد زخم میشود و نمی تواند به خوبی کار کند بیماری که سیروز نامیده میشود.

آسیب به پانکراس و دیابت

در حالت طبیعی، این اندام انسولین و مواد شیمیایی دیگر را می سازد که به روده کوچک در تجزیه غذاها کمک می نماید. اما الکل این فرآیند را تحت فشار قرار می د هد. مواد شیمیایی در داخل پانکراس باقی می مانند. علاوه بر اینکه الکل مواد سمی تولید می کند سبب التهاب در این اندام شده و به آسیب جدی منجر می گردد. بعد از سالها، این بدان معنا است که قادر نخواهید بود انسولین مورد نیاز خود را بسازید و در نتیجه به دیابت مبتلا می گردید. همچنین احتمال سرطان پانکراس در شما افزایش می یابد.

خماری چیست؟

چشمان خواب آلود، دهان کج در صبح روز بعد پس از مشروب خواری تصادفی نیست. الکل آب بدن شما را می گیرد و رگهای خونی در بدن و مغز شما را متسع می نماید. در این صورت دچار سردرد میشوید. معده شما می خواهد مواد سمی و اسید حاصل از خوردن الکل را دفع نماید که سبب تهوع و استفراغ میشود. و از آنجایی که کبد به سختی مشغول پردازش الکل بوده است قند کافی به خون رها نکرده است و همین امر باعث ضعف و لرز شما میشود.

بر هم خوردن ریتم تپش قلب

یک شب زیاده روی در نوشیدن الکل می تواند در سیگنالهای الکرتیکی که ریتم قلب را ثابت نگه می دارند را بر هم زند. اگر سالهاست که این کار را انجام می دهید این تغییرات ممکن است دائمی شوند. و الکل به معنای واقعی می تواند قلب را فرسوده نماید. در طول زمان ماهیچه های قلب را شل و افتاده می کند همانند یک کش لاستیکی قدیمی. قلب نمی تواند به خوبی خون را پمپ کند و این امر بر همه قسمتهای بدن تاثیر می گذارد.

تغییر در دمای بدن

الکل رگهای خونی را گشاد می کند و سبب میشود خون بیشتری به پوست جریان یابد. در این صورت برافروخته می شوید و احساس گرما می کنید. اما نه برای طولانی مدت. گرمای حاصل از جریان خون اضافه از بدنتان سریعا خارج میشود و سبب افت دما در بدن میشود. از طرف دیگر، نوشیدن بلند مدت و سنگین فشار خون شما را بالا می برد. در این صورت بدن هورمون های مربوط به استرس را ترشح می کند که رگهای خون را تنگ می نماید و بنابراین باید قلب با سرعت و شدت بیشتری بزند تا خون را به سرتاسر بدن پمپ کند.

ضعیف شدن سیستم ایمنی

ممکن است رابطه ای میان نوشیدن شبانه الکل و سرماخوردگی نبینید اما ارتباطی می تواند وجود داشته باشد. الکل سیستم ایمنی را ضعیف می کند. بدن شما نمی تواند تعداد گلوبولهای لازم برای مبارزه با میکروبها را بسازد. بنابراین برای ۲۴ ساعت پس از نوشیدن الکل احتمال مریض شدن در شما بیشتر است. کسانی که بلند مدت و سنگین مشروب می نوشند احتمال ابتلا به ذات الریه و سل در آنها بیشتر است.

نوسان هورمونی

این مواد شیمیایی قدرتمند همه چیز را در بدن از رابطه جنسی گرفته تا سرعت هضم غذا را تنظیم می کنند. برای اینکه همه چیز به خوبی پیش برود باید تعادل هورمون ها حفظ گردد. اما الکل تعادل آنها را بر هم می زند. در زنان می توانند سبب بر هم زدن چرخه قاعدگی و یا مشکلاتی در بارداری شود. در مردان می تواند در نعظ مشکل ایجاد کرده سبب کمتر شدن تعداد اسپرم ها، کوچک تر شدن بیضه ها و رشد سینه ها شود.

ضعف شنوایی

الکل بر شنوایی تاثیر می گذارد اما هیچ کس نمی داند چگونه. شاید در قسمتی از مغز که صداها را پردازش می نماید اختلال ایجاد می کند. یا شاید هم به اعصاب و موهای نازکی که در گوش داخلی وجود داشته و به شنوایی کمک می کنند آسیب می رساند. با این وجود، این اتفاق می افتد، نوشیدن یعنی شما برای شنیدن نیاز به صداهای بلندتری دارید. و این آسیب می تواند دائمی شود. کسانی که مدت مدیدی است که الکل می نوشند اغلب دچار افت شنوایی میشوند.

استخوانهای نازک و ماهیچه های کمتر

نوشیدن سنگین می تواند سطح کلسیم بدن شما را پایین بیاورد. الکل علاوه بر تغییرات هورمونی می تواند مانع از تولید استخوانهای جدید در بدن شما گردد. استخوانها باریک تر و شکننده تر میشوند بیماری که پوکی استخوان نامیده میشود. نوشیدن بیش از اندازه الکل همچنین جریان خون به ماهیچه ها را محدودی می نماید و مانع از تامین پروتئین که سبب ساخته شدن آن می شوند می گردد. در طول زمان، توده ماهیچه ای در شما کاهش یافته و توانایی کمتری خواهید داشت.

همان طور که بسیاری از دانشجویان در زمان امتحانات برای خلاص شدن از موقعیت های پرچالش به نوشیدن الکل روی می آورند بسیاری از انسانها در سراسر جهان نیز در این موقعیتهای چالش بر انگیز کرونا به آن روی آورده اند. در گزارشی بیان شده است که فروش نوشیدنی های الکلی در جهان در ۵۵ درصد در طی روزهای اولیه قرنطینه بالا رفته ات. و نوشیدن الکل باعث افزایش وزن شما هم میشود. اولا کلی کالری بی مصرف دریافت می کنید سپس انگیزه های بازدارنده را در شما سست می کند از جمله هر آنچه را که به خوردن مربوط میشود. بعد از خوردن دو جام همراه با شام، خوردن سالم از دست در می رود. در نهایت الکل موجب اختلال در خواب شده و تند تند از خواب می پرید و احتمالا خواب سالمی نیز نخواهید داشت. بسیاری از افراد نوشیدن الکل را مقصر اصلی اضافه وزن خود می دانند.

کم کم ممکن است الکل جای غذا را بگیرد. نوشیدن الکل هر چه پیش می رود نگرانی بیشتری با خود به همراه دارد و در هیچ یک از آنها احساس رضایت وجود ندارد. حتی بهتر است یک بسته شکلات بخورید تا یک پیک مشروب. این ها همه در اختیار شما هستند و این شما هستید که باید انتخابی آگاهانه داشته باشید.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اجازه ندهيد ترس از انگلها مانع شما از خوردن ميوه ها و سبزيجات شود

پ ژوئن 11 , 2020
تحقیقات نشان می دهند که میزان انگلهای یافت شده در محصولات امروزه بسیار کمتر از گذشته است و در تحقیقی ۹۴ درصد متخصصان تغذیه می گویند که ترس از انگلها در محصولات می تواند مانعی برای خوردن میوه و سبزیجات کافی باشد. انگلهای موجود هم در محصولات ارگانیک و هم […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع