اختلالات قاعدگی

اختلالات قاعدگی چیست ؟

اختلالات قاعدگی علائمی مخرب فیزیکی و یا احساسی ، قبل و در طول قاعدگی میباشد ، از جمله خونریزی شدید، پریود نشدن و نوسانات خلقی غیرقابل کنترل.

برخی از زنان به راحتی و بدون نگرانی، دوره های ماهانه خود را پشت سر می گذارند. قاعدگی‌های آن‌ها مانند ساعت است، تقریباً در یک زمان هر ماه شروع و متوقف می‌شود، که باعث ناراحتی جزئی می‌شود.

با این حال، زنان دیگر مجموعه ای از علائم فیزیکی و یا احساسی را درست قبل و در طول قاعدگی تجربه می کنند. از خونریزی شدید و پریود نشدن گرفته تا نوسانات خلقی غیرقابل کنترل، این علائم ممکن است زندگی یک زن را به طور عمده مختل کند.

بیشتر مشکلات چرخه قاعدگی توضیح ساده ای دارند و طیف وسیعی از گزینه های درمانی برای تسکین علائم شما وجود دارد. اگر قاعدگی شما طاقت فرسا است، علائم خود را با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید. هنگامی که علائم شما به طور دقیق تشخیص داده شد، او می تواند به شما کمک کند تا بهترین درمان را انتخاب کنید تا چرخه قاعدگی شما قابل تحمل باشد.

چرخه قاعدگی چگونه کار می کند

دوره قاعدگی شما بخشی از چرخه قاعدگی شما است، مجموعه ای از تغییرات که به طور متوسط هر 28 روز در قسمت هایی از بدن شما (تخمدان، رحم، واژن و سینه ها) رخ می دهد. برخی از چرخه های قاعدگی طبیعی کمی طولانی تر هستند. برخی کوتاهتر هستند اولین روز قاعدگی روز اول سیکل قاعدگی شماست. متوسط دوره قاعدگی حدود پنج تا هفت روز طول می کشد. یک دوره قاعدگی “طبیعی” برای شما ممکن است با آنچه برای شخص دیگری “طبیعی” است متفاوت باشد.

انواع اختلالات قاعدگی

اگر یک یا چند مورد از علائمی که قبل یا در طول قاعدگی تجربه می کنید باعث ایجاد مشکل شود، ممکن است دچار «اختلال» چرخه قاعدگی شده باشید. این شامل: 

 • خونریزی غیر طبیعی رحم، که ممکن است شامل خونریزی شدید قاعدگی، عدم خونریزی قاعدگی (آمنوره) یا خونریزی بین دوره ها (خونریزی نامنظم قاعدگی) باشد.
 • دیسمنوره (قاعدگی های دردناک)
 • سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
 • اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD)

خونریزی شدید قاعدگی

از هر پنج زن، یک زن در طول دوره قاعدگی خود به قدری خونریزی می کند که مجبور است زندگی عادی خود را فقط برای مقابله با جریان خون سنگین متوقف کند.

اگر خونریزی با فعالیت های عادی تداخل داشته باشد، سنگین تلقی می شود. از دست دادن خون در طول یک دوره قاعدگی طبیعی حدود 5 قاشق غذاخوری است، اما اگر خونریزی قاعدگی شدید داشته باشید، ممکن است هر ماه 10 تا 25 برابر این مقدار خونریزی کنید. ممکن است مجبور شوید به جای سه یا چهار بار در روز، هر ساعت یک تامپون یا پد را عوض کنید.

خونریزی شدید قاعدگی می تواند در مراحل مختلف زندگی شما شایع باشد . در طول سال های نوجوانی که برای اولین بار شروع به قاعدگی می کنید و در اواخر دهه 40 یا اوایل 50 سالگی، زمانی که به یائسگی نزدیک می شوید.

اگر یائسگی را پشت سر گذاشته اید و خونریزی واژینال را تجربه می کنید، فوراً علائم خود را با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید. هر گونه خونریزی واژینال پس از یائسگی طبیعی نیست و باید بلافاصله توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی ارزیابی شود.

خونریزی شدید قاعدگی می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • عدم تعادل هورمونی
 • ناهنجاری های ساختاری در رحم، مانند پولیپ یا فیبروم
 • شرایط پزشکی

بسیاری از زنان مبتلا به خونریزی شدید قاعدگی می توانند علت وضعیت خود را هورمون ها بدانند. بدن شما ممکن است استروژن یا پروژسترون ، معروف به هورمون های تولید مثل که برای منظم نگه داشتن چرخه قاعدگی شما ضروری است، بیش از حد یا کافی تولید نکند.

به عنوان مثال، بسیاری از زنان با خونریزی شدید قاعدگی به طور منظم تخمک گذاری نمی کنند. تخمک گذاری، زمانی که یکی از تخمدان ها تخمک آزاد می کند، در حدود روز 14 در یک چرخه قاعدگی طبیعی اتفاق می افتد. تغییرات در سطح هورمون به تحریک تخمک گذاری کمک می کند.

برخی از شرایط پزشکی می توانند باعث خونریزی شدید قاعدگی شوند. این شامل:

 • مشکلات تیروئید
 • اختلالات لخته شدن خون مانند بیماری فون ویلبراند، یک اختلال خونریزی دهنده خفیف تا متوسط
 • (ITP): یک اختلال خونریزی دهنده که با تعداد بسیار کمی پلاکت در خون مشخص می شود.
 • بیماری کبد یا کلیه
 • سرطان خون
 • داروها، مانند داروهای ضد انعقاد مانند پلاویکس (کلوپیدوگرل) یا هپارین و برخی از هورمون های مصنوعی.

سایر شرایط ژنیکولوژیک که ممکن است مسئول خونریزی شدید باشد عبارتند از:

 • عوارض ناشی از IUD
 • فیبروم ها
 • سقط جنین
 • حاملگی خارج رحمی، زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شده در خارج از رحم شما، به طور معمول در لوله های فالوپ شروع به رشد می کند.

سایر علل خونریزی بیش از حد عبارتند از:

 • عفونت ها
 • شرایط پیش سرطانی سلول های پوششی رحم

آمنوره

شما همچنین ممکن است مشکل مخالف خونریزی شدید قاعدگی را تجربه کرده باشید ، اصلاً دوره های قاعدگی ای وجود ندارد. این وضعیت که آمنوره یا عدم قاعدگی نامیده می شود، قبل از بلوغ، بعد از یائسگی و در دوران بارداری طبیعی است. اگر دوره ماهیانه ندارید و در یکی از این دسته بندی ها قرار نمی گیرید، باید وضعیت خود را با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

دو نوع آمنوره وجود دارد: اولیه و ثانویه.

 • آمنوره اولیه در صورتی که 16سالتان است و قاعدگی ندارید ، معمولاً به دلیل مشکلاتی در سیستم غدد درون ریز شما است که هورمون های را تنظیم می کند. گاهی اوقات به دلیل وزن کم بدن همراه با اختلالات خوردن، ورزش بیش از حد یا داروها است. این وضعیت پزشکی می تواند ناشی از موارد دیگر باشد، مانند مشکل در تخمدان ها یا ناحیه ای از مغز به نام هیپوتالاموس یا ناهنجاری های ژنتیکی. تاخیر در بلوغ غده هیپوفیز شایع ترین دلیل است، اما باید برای هر دلیل احتمالی دیگری معاینه شوید.
 • آمنوره ثانویه در صورت داشتن قاعدگی منظم تشخیص داده می شود، اما به طور ناگهانی برای سه ماه یا بیشتر قطع می شود. این می تواند ناشی از مشکلاتی باشد که بر سطح استروژن تأثیر می گذارد، از جمله استرس، کاهش وزن، ورزش یا بیماری.

علاوه بر این، مشکلاتی که بر غده هیپوفیز (مانند افزایش سطح هورمون پرولاکتین) یا تیروئید (از جمله پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید) تأثیر می گذارد، ممکن است باعث آمنوره ثانویه شود. اگر کیست تخمدان داشته باشید یا تخمدان های خود را با جراحی برداشته باشید، این وضعیت ممکن است رخ دهد.

دردهای شدید قاعدگی (دیسمنوره)

اکثر زنان در مقطعی از زندگی خود قبل یا در طول دوره قاعدگی دردهای قاعدگی را تجربه کرده اند. برای برخی، این بخشی از روال منظم ماهانه است. اما اگر گرفتگی عضلات شما به خصوص دردناک و مداوم است، به این حالت دیسمنوره می گویند و باید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

PMS اصطلاحی است که معمولاً برای توصیف طیف گسترده ای از علائم فیزیکی و روانی مرتبط با چرخه قاعدگی استفاده می شود. حدودا در 30 تا 40 درصد از زنان علائم آنقدر شدید هستند که سبک زندگی آنها را مختل کند. علائم سندرم پیش از قاعدگی شدیدتر و مخرب تر از علائم خفیف معمولی قبل از قاعدگی است که 75 درصد از زنان تجربه می کنند.

بیش از 150 علامت ثبت شده PMS وجود دارد که شایع ترین آنها افسردگی است. علائم معمولاً حدود 5 تا 7 روز قبل از پریود ظاهر می شوند و پس از شروع قاعدگی یا بلافاصله پس از آن ناپدید می شوند.

علائم فیزیکی مرتبط با PMS عبارتند از:

 • نفخ
 • سینه های متورم و دردناک
 • خستگی
 • یبوست
 • سردرد

علائم عاطفی مرتبط با PMS عبارتند از:

 • خشم
 • اضطراب یا سردرگمی
 • نوسانات خلقی و تنش
 • گریه و افسردگی
 • ناتوانی در تمرکز

به نظر می رسد PMS ناشی از افزایش و کاهش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون است که ممکن است بر مواد شیمیایی مغز از جمله سروتونین تأثیر بگذارد، ماده ای که تأثیر زیادی بر خلق و خو دارد. مشخص نیست که چرا برخی از زنان به PMS یا PMDD مبتلا می شوند و برخی دیگر نه، اما محققان گمان می کنند که برخی از زنان نسبت به سایرین نسبت به تغییرات سطح هورمون حساس تر هستند.

PMS با سایر علائم چرخه قاعدگی متفاوت است زیرا علائم:

 • با پیشرفت چرخه، شدت آن افزایش می یابد
 • با شروع قاعدگی یا مدت کوتاهی پس از آن تسکین می یابند
 • حداقل برای سه دوره قاعدگی متوالی وجود داشته باشد

علائم سندرم پیش از قاعدگی ممکن است پس از هر بارداری شدت بیشتری پیدا کند و ممکن است با افزایش سن بدتر شود تا زمانی که در یائسگی متوقف شود. اگر PMS را تجربه می کنید، ممکن است در زمان های خاصی در طول چرخه خود حساسیت بیشتری به الکل داشته باشید. زنان مبتلا به این بیماری اغلب خواهر یا مادری دارند که از PMS نیز رنج می برد، که نشان می دهد یک جزء ژنتیکی برای این اختلال وجود دارد.

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD)

اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی بسیار شدیدتر از PMS معمولی است. زنانی که PMDD را تجربه می کنند (حدود 3 تا 8 درصد از کل زنان) می گویند که به طور قابل توجهی در زندگی آنها اختلال ایجاد می کند. کارشناسان تفاوت بین PMS و PMDD را با تفاوت بین سردرد تنشی خفیف و میگرن برابر می دانند.

شایع ترین علائم PMDD افزایش تحریک پذیری، اضطراب و نوسانات خلقی است. زنانی که سابقه افسردگی اساسی، افسردگی پس از زایمان یا اختلالات خلقی دارند، نسبت به زنان دیگر در معرض خطر ابتلا به PMDD هستند. اگرچه برخی از علائم PMDD و افسردگی اساسی همپوشانی دارند، اما متفاوت هستند:

علائم مرتبط با (PMDD) اعم از احساسی و جسمی دوره ای هستند. هنگامی که یک زن پریود می شود، علائم در عرض چند روز فروکش می کند.

با این حال، علائم مرتبط با افسردگی با چرخه قاعدگی مرتبط نیست. بدون درمان، اختلالات خلقی افسردگی می تواند برای هفته ها، ماه ها یا سال ها ادامه یابد. اگر افسردگی ادامه پیدا کرد، باید از یک درمانگر آموزش دیده کمک بگیرید.

پرسش و پاسخ کلیدی

 • خونریزی غیر طبیعی رحمی (AUB) چگونه تعریف می شود؟ آیا وضعیت من به اندازه ای جدی است که AUB در نظر گرفته شود؟

    خونریزی غیرطبیعی رحم به دوره های قاعدگی اطلاق می شود که به طور غیر طبیعی سنگین، طولانی یا هر دو باشد. این اصطلاح ممکن است به خونریزی بین پریودها یا عدم حضور پریود نیز اشاره داشته باشد.

  2)  من عادت ماهانه منظمی داشتم و در چند ماه گذشته ناگهان ناپدید شدند. آیا این موضوع جای نگرانی دارد؟

    این بیماری که آمنوره ثانویه نامیده می شود، می تواند ناشی از مشکلاتی باشد که بر سطح استروژن تأثیر می گذارد، از جمله استرس، کاهش وزن، ورزش یا بیماری. همچنین ممکن است به دلیل مشکلاتی که بر هیپوفیز، تیروئید یا غده فوق کلیوی تأثیر می گذارد، آمنوره ثانویه را تجربه کنید. اگر کیست تخمدان داشته باشید یا تخمدان های خود را با جراحی برداشته باشید، این وضعیت ممکن است رخ دهد. شما باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا مشخص شود چه چیزی باعث پریود شدن شما می شود.

   3) آیا گروه سنی خاصی از زنان وجود دارند که بیشتر در معرض مشکلات AUB هستند؟

    خونریزی غیرطبیعی رحم در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما احتمال وقوع آن در زمان های خاصی از زندگی زنان بیشتر است. برای مثال، چند سال قبل از یائسگی، قاعدگی‌های شما ممکن است ناگهان سبک‌تر یا سنگین‌تر شوند، زیرا تخمک‌گذاری کمتری دارید. اگر به تازگی قاعدگی شروع شده است، ممکن است AUB را نیز تجربه کنید.

 4)   اگر قبلاً یائسگی را پشت سر گذاشته ام، آیا AUB می تواند برای من مشکل ایجاد کند؟

    اگر بعد از یائسگی هستید، هر گونه خونریزی رحمی غیر طبیعی تلقی می شود و باید در اسرع وقت توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی ارزیابی شود.

5)    به غیر از خونریزی زیاد یا طولانی، چه مشکلات دیگری را می توان به عنوان AUB توصیف کرد؟

    انواع دیگر AUB می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عدم وجود پریود (بدون خونریزی)
 • خونریزی بین دوره های منظم
 • لکه بینی

6)    گزینه های درمانی من برای AUB چیست؟

    به طور کلی، داروها و جراحی هر دو گزینه هستند. به طور معمول، ابتدا باید درمان های کمتر تهاجمی در نظر گرفته شود. انتخاب های درمانی به سن شما، تمایل شما به حفظ باروری و علت خونریزی (ناکارآمد یا ساختاری) بستگی دارد.

 7)   آیا (PMS) سندرم پیش از قاعدگی مشکلی است که باید هر ماه یاد بگیرم با آن زندگی کنم یا کاری وجود دارد که بتوانم برای تسکین علائمم انجام دهم؟

    PMS یک بیماری نیست بلکه مجموعه ای از علائم است. با این حال، چیزهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش درد، ناراحتی و ناراحتی عاطفی خود تلاش کنید. آنها شامل تغییرات رژیم غذایی، ورزش و گزینه های دارویی هستند. برای اطلاعات بیشتر از متخصص مراقبت های بهداشتی خود بخواهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به دوره بیماری زنان برای عموم مراجعه کنید

ندا جعفریان مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

گرفتگی عروق قلب

د جولای 11 , 2022
ایسکمی قلبی ایسکمی قلبی زمانی رخ می دهد که جریان […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است