احساس سوزش معده

احتمالا آن را احساس كرده باشيد. بعد از غذا يك حس سوزش در سينه يا بالاي گلويتان مي پيچد. اين احساس مي تواند از رفلاكس باشد يعني زماني كه اسيد و غذا از معده به سمت مري بالا مي آيند. مري لوله اي است كه معده تان را به گلو متصل مي كند. رفلكس گهگاهي طبيعي است. اغلب افراد حتي آن را احساس نمي كنند.

احتمالا آن را احساس كرده باشيد. بعد از غذا يك حس سوزش در سينه يا بالاي گلويتان مي پيچد. اين احساس مي تواند از رفلاكس باشد يعني زماني كه اسيد و غذا از معده به سمت مري بالا مي آيند. مري لوله اي است كه معده تان را به گلو متصل مي كند. رفلكس گهگاهي طبيعي است. اغلب افراد حتي آن را احساس نمي كنند.

احساس سوزش معده

گاهي بسيار خفيف با سوزش بعد از يك وعده غذاي سنگين همراه است. رفلاكس همچنين مي تواند سرفه، خس خس سينه و سا مشكلاتي در بلع ايجاد نمايد. هر كسي ممكن است رفلكس را تجربه كند. اما رفكس دو يا چند بار در يك هفته براي چند هفته متوالي مي تواند ﺑﻴﻤـﺎري رﻓﻼﻛـﺲ ﻣﻌـﺪه ﺑـﻪ ﻣـﺮي (GERD) باشد.

در حدود بيست درصد افراد در كشورهاي پيشرفته نظير آمريكا در برهه اي از زندگي خود به GERD دچار شده اند. زماني كه علائم رفلاكس كم كم بر كيفيت زندگي يك فرد تاثير منفي بگذارد يعني دارد تبديل به GERD ميشود. GERD معمولا خطرناك نيست. اما مي تواند سبب ناراحتي، درد و ترس از خوردن شود.

GERD شديد مي تواند به جداره مري آسيب برساند كه خطر ابتلا به سرطان مري را افزايش مي دهد. اگرچه ريسك آن كم است اما اگر رفلاكس داريد بهتر است در مورد علائم آن با پزشك خود مشورت نماييد. خوشبختانه، گزينه هاي بسياري براي درمان رفلكس و GERD وجود دارد.

برخي از انتخابها در سبك زندگي مي تواند به سادگي مانع از آن شود. براي مثال، غذاهاي خاصي مي تواند رفلكس را در برخي از افراد تحريك نمايد. يكي از موثرترين درمانها براي GERD كم كردن وزن است. در برخي از كلينيكها در كشورهاي توسعه يافته مبتلايان به GERD به صورت خودكار به يك مربي بهداشتي سپرده ميشوند كه به آنها در تغيير در رژيم غذايي و سبك زندگي كمك مي نمايد.

اين مربيان به آنها كمك مي كنند 4 تا 7 كيلو وزن كمك كنند و سپس بررسي ميشود كه آيا باز هم نياز به دارو دارند يا خير. نرخ موفقيت در اين باره بسيار خوب بوده است. تقريبا يك سوم از مبتلايان پس از كم كردن كمي از وزن خود ديگر نيازي به استفاده از دارو ندارند. در حدود 50 درصد بهبود قابل توجهي در علائم خود را تجربه مي كنند. با اين حال دارو باز هم مي تواند براي بسياري از مبتلايان به GERD كمك كننده باشد. اين داروها به شيوه هاي مختلفي عمل مي كنند و ممكن است براي كنترل علائم نياز به تركيب از داروها داشت باشيد. در ابتلا پزشك ممكن است داروهاي آنتي اسيد براي تسكين سوزش معده و ديگر علائم خفيف پيشنهاد دهند. داروهايي كه بلوكر H2 ناميده ميشوند اگر آنتي اسيد به تنهايي كافي نباشد مي تواند تسكين ايجاد نمايد. اين داروها مي توانند در كوتاه مدت مانع از ايجاد اسيد در معده شوند. اگر رفلاكس با داروهاي فوق كنترل نشد نوعي دارو كه مهارکننده‌های پروتون پمپ (PPIs) ناميده ميشوند تجويز مي گردد. PPIs ميزان اسيد توليدي در معده را كاهش مي دهد. اين داروها بسيار موثر هستند. اما افرادي كه از PPIs در بلند مدت و يا با دوز بالا استفاده مي كنند ممكن است دچار عوارض جانبي شوند. گاهي مزاياي اين داروها بر عوارض جانبي شان مي چربد. در مورد استفاده بلند مدت از داروها براي درمان GERD با پزشك خود مشورت نماييد. اگر علارغم تغيير در سبك زندگي و استفاده از دارو GERD باز هم ادامه داشت، جراحي براي تقويت ورودي ميان معده و مري مي تواند يك گزينه باشد. اين كار مخصوصا زماني كه علت رفلاكس فيزيكي باشد مثل فتق مي تواند كمك كننده باشد. فتق زماني اتفاق مي افتد كه اندامي به ماهيچه اي ضعيف در بدنتان فشار وارد مي آورد. محققان به دنبال ايجاد راههايي كم تهاجمي تر براي افرادي هستند كه نياز به جراحي دارند. همچنين از آزمايشهاي موجود براي انتخاب بهترين درمانها استفاده مي گردد. رفلاكس مجموعه اي از علائم و عوارض است و محققان در تلاش هستند درمانهاي بهتري بر اساس مطالعات خود براي اين مشكل ايجاد نمايند. انتخابهاي آگاهانه راههاي براي كاهش رفلاكس وزن خود را در محدوده سالم حفظ نماييد. حتي مقدار كمي وزن كم كردن مي تواند به كاهش رفلاكس كمك نمايد. از غذاهايي كه مي دانيد معده تان را تحريك مي كنند اجتناب نماييد. برخي غذاها در برخي افراد سبب بدتر شدن رفلاكس ميشود. اين غذاها مي تواند شامل غذاهاي اسيدي، شكلات و يا الكل باشد. سيگار نكشيد. سيگار كشيدن سبب ميشود اسيد بيشتري وارد مري شود. استرس خود را مديريت كنيد. استرس و اضطراب مي توانند احساس رفلاكس را بدتر نمايند. قوز نكنيد. تا 2 تا 3 ساعت پس از غذا هم دراز نكشيد. زير سرتان را در موقع خواب بلندتر كنيد. اگر در شب هم رفلاكس داريد چند سانت زير سر خود را بلندتر كنيد. اگر بيش از دوبار در هر هفته رفلاكس داريد با پزشك خود در اين باره صحبت كنيد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تاثیر فناوری بر پیش آگهی سرطان پستان

شنبه 22 تیر 1398
پیش آگهی ابتلا و درمان سرطان پستان به طور چشم گیری بهبود یافته و آن طور که مشخص است در مسیر ادامه ی بهبود خود می باشد . پیش آگهی سرطان پستان در حال تغییر است ، و به لطف پیشرفت روش های درمان ، مانند تشخیص های زود هنگام از طریق غربالگری و افزایش آگاهی عمومی ، نرخ مرگ و میر از سال 1989 کاهش یافته است .
تاثیر فناوری بر پیش آگهی سرطان پستان

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است