آیا قرص‌های افزایش دهنده توان جنسی مردان تاثیری دارند؟ نظر کارشناسان در این باره چیست؟

اگر به دنبال راههایی برای افزایش اندازه آلت یا میل جنسی خود هستید شاید تمایل به استفاده از قرصهای افزایش دهنده توان جنسی استفاده نمایید. اما اگرچه در تبلیغات این قرصها گفته می‌شود که بزرگ کننده آلت هستند و عملکرد را ارتقاء می دهند اما تحقیقات زیادی در این باره انجام نشده است.

در تحقیقی در سال 2017 مشخص شده است که آلت در حالت طبیعی در زمان نعوظ 5.5 اینچ یا به عبارتی 14.15 سانتی متر طول دارد. نوعا، تنها زمانی آلتی به صورت غیرطبیعی کوچک تلقی مشود که در زمان نعوظ کمتر از 3 اینچ طول داشته باشد. که با نام میکروپنیس شناخته میشود.

اگر تمایل به استفاده از قرصهای افزایش توان جنسی دارید چون نمی توانید به نعوظ برسید یا این حالت را حفظ کنید و به نظرتان این قرصها رضایت بخش می رسند بهتر است در ابتدا با پزشک خود یا یک ارولوژیست صحبت کنید شاید دچار اختلال نعوظ باشید.

اگرچه اختلال نعوظ بیشتر در مردان مسن مشاهده میشود اما در تحقیقی در سال 2013 مشخص شد که 26 درصد مردان زیر 40 سال متوجه این اختلال می شوند و به دنبال درمان بر می آیند.

قرص‌های افزایش دهنده توان جنسی مردان چه هستند؟

قرص‌های افزایش دهنده توان جنسی مردان که امروزه در بازار رایج هستند اغلب با برچسب مکمل های غذایی فروخته میشوند. آنها ادعا می کنند جریان خون به پنیس را افزایش داده و طول مدت نعوظ را بیشتر می کنند. آنها همچنین مدعی هستند برانگیختگی کلی، توان و عملکرد جنسی را بهبود می دهند.

بیشتر قرص‌های افزایش دهنده توان جنسی مردان ترکیبی هستند از مواد طبیعی که می تواند شامل موارد زیر باشد:
  • آشواگاندا، بوته ای که معمولا در طب آیورودا (طب سنتی هند) استفاده میشود
  • ریشه ماکا، که یک گیاه بومی پرو می باشد.
  • عصاره یوهمبه، یک مکمل گیاهی آفریقای جنوبی
  • عصاره زنجبیل سیاه، ریشه گیاه تای که Kaempferia parviflora نامیده میشود.

ادعاهای فردی رایج مدعی اثربخشی این اجزای ترکیب کننده هستند.

باورهای فردی و رایج این گونه است که این ترکیبات کارایی دارند. برای نمونه در تحقیقی در سال 2016 مشخص شد که  عصاره زنجبیل تناسب فیزیکی و عملکرد و مقاومت عضلات را افزایش می دهد اگرچه این آزمایش بر روی موشها انجام شده است.  بنابراین این گونه نیست که ده ها تحقیق برای اثبات اثربخشی حقیقی آنها وجود داشته باشد.

اما شواهدی مبنی بر حمایت مستقیم اثربخشی قرصهای افزایش توان جنسی آقایان وجود ندارد.
این داروها همیشه باید با احتیاط تجویز شوند، زیرا بسیاری از آنها به صورت کنترل شده مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

قرص های افزایش دهنده توان جنسی در مردان کارساز هستند.
قرص های افزایش دهنده توان جنسی در مردان کارساز هستند.

آیا قرص‌های افزایش دهنده توان جنسی مردان تاثیر گذار هستند؟

از آنجایی که بیشتر قرصها افزایش دهنده توان جنسی توسط سازمان های شناخته شده از جمله سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده اند هیچ شواهد علمی برای حمایت از ادعاهای آنها وجود ندارد. اگرچه بر روی اجزای سازنده که در همه آنها مشابه است و تاثیری گذاری آنها تحقیقاتی انجام شده است اما تحقیقات از اثربخشی که قرصهای افزایش دهنده توان جنسی مدعی آن هستند حمایت نمی کند.

یک تحقیق قدیمی تر در سال 2011 در مورد اثربخشی آشواگاندا در درمان اختلال نعوظ ذهنی نشان داد که این گیاه دارویی تاثیری بر این مشکل ندارد.

اختلال نعوظ ذهنی به زمانی گفته میشود که بافتهای قابل نعوظ به درستی کار می کنند اما دلایل دیگری وجود دارد که فرد نمی تواند به نعوظ برسد که می تواند ریشه در اضطراب در شرایط زمان نزدیکی، یا استرس به دلایل دیگری باشد.

حتی در مورد اختلال نعوظ ذهنی نیز بهتر است برای برداشتن بهترین گامها در جهت درمان اول با پزشک مشورت شود.

ریسکها و عوارض جانبی قرص‌های افزایش دهنده توان جنسی مردان

سازمان غذا و داروی آمریکا اخیرا در مورد تقریبا 50 قرص افزایش دهنده قوی جنسی و محصولات کاهنده وزن (که به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نرسیده اند) و به صورت آنلاین فروخته میشوند و حاوی اجزای پنهان هستند هشدار داده است. از این محصولات 80 درصد حاوی مواد تشکیل دهنده فعال دارویی هستند.

ریسک های مصرف قرصهای افزایش توان جنسی مردان بالاست. بسیاری از قرصهای افزایش دهنده توان جنسی در مورد مواد تشکیل دهنده شان شفافیت کافی را ندارندو خوردن قرصهایی که اجزای آنها به صورت دقیق مشخص نیست می تواند عنوارض جانبی خطرناکی داشته باشید مخصوصا اگر با داروها یا مکملهای دیگری که می خورید تقابل داشته باشد.

قبل از اینکه خوردن هر گونه مکمل یا داروی گیاهی جدید را شروع کنید باید با یک پزشک مشورت کنید تا مشخص شود حاوی چه اجزایی هستند و به صورت بالقوه چه تاثیری میتواند بر شما داشته باشند مخصوصا اگر همزمان از داروی دیگری نیز استفاده می نمایید.

روشهای جایگزین ارتقاء دهنده توان جنسی مردان

داروهای درمان کننده اختلال نعوظ

اگر در رسیدن به نعوظ یا حفظ این حالت مشکل دارید با یک پزشک مشورت کنید تا داروهایی را که مختص به این مشکل هستند همانند ویاگرا، سیالیس یا لویترا را برایتان تجویز نماید. این داروها در درمان اختلال نعوظ تایید شده هستند.

در تحقیقی قدیمی تر که بسیار به آن استناد میشود در سال 2002، بر روی اثربخشی سیلدنافیل (ماده فعال در ویاگرا) مشخص شد که در 95 درصد بیماران سبب افزایش توانایی آنها در فعالیت جنسی شده است.

دستگاههای پوشیدنی

پمپهای خلاء (وکیوم)

پمپهای خلاء که با نام پمپ های آلت تناسلی نیز شناخته شده اند لوله هایی هستند که بر روی آلت قرار می گرند و هوا را خارج می کنند که جریان خون را برای رسیدن به نعوظ افزایش میدهند. این ابزارهای می توانند پنیس را به صورت موقتی بزرگتر نشان دهند چرا که سبب التهاب میشوند.

اما اگر از آن به درستی استفاده نشود با به صورت مکرر از این پمپ های خلاء استفاده شود امکان دارد به بافت کشسانی آسیب برساند و می تواند بر رسیدن به نعوظ در بلند مدت تاثیر بگذارد.

دستگاه اکستندر

یک اکستندر یا دستگاه کشش آلت یک روش غیر تهاجمی بوده و برای کشیدن آلت طراحی شده است. در تحقیقی در سال 2011  مشاهده 1.3 سانتی متر افزایش طول بعد از 3 ماه استفاده از دستگاه اکستندر گزارش شده است.

اما در مورد ایمن بودن این ابزارها هنوز تحقیقات کافی انجام نشده است. استفاده بلند مدت از آن می تواند به صورت بالقوه سبب کبودی و آسیب به اعصاب به خاطر کشیده شدن بیش از اندازه شود.

 لوسیون ها

لوسیون ها و کرم های افزایش دهنده توان جنسی اغلب حاوی مواد تشکیل دهنده مشابهی با قرصها مثل گیاهان دارویی و ویتامین ها هستند. هیچ مدکی دال بر کارآمد بودن این لوسیون ها وجود ندارد. بسته به مواد تسکیل دهنده شان حتی م یتوانند مضر هم باشند و می توانند به صورت بالقوه به عوارض جانبی شدید یا واکنشهای پوستی منجر گردند.

جراحی

جراحی پنیس برای دلایل عملایتی مثل اطلاح نقص یا درمان یک جراحت توصیه میشود. جراحی برای ازایش طول یا اهداف زیبایی توصیه نمی گردد. در واقع هیچ راحی برای بلند کردن پنیس از طرق جراحی وجود ندارد. جرایح هست که در آن رباط آویزان کننده پنیس بریده میشود. با این کار ظاهرا طول پنیس افزایش می یابد اما بدون این رباط پنیس دیگری به استخوان شرمگاهی متصل نیست و  هیچ تکیه گاهی ندارد.

جراحی پروتز آلت تناسلی گاهی برای موارد شدید اختلال نعوظ به کار گرفته می‌شود اما با این کار طول آلت تناسلی افزایش پیدا نمی کند و نوک آلت سست و شل میشود. در بسیاری موارد، یک پروتز آلت می تواند حتی به کوتاه تر شدن آن منجر گردد اگرچه در مدلهای جدیدتر تلاش شده است که این مشکل برطرف شود. جراحی آلت تناسلی برای اصلاح انحنای شدید نیز می تواند به کوتاه شدن آلت منجر گردد.

آیا لازم است از قرص‌های افزایش دهنده توان جنسی مرداناستفاده نمایید؟

از آنجایی که مصرف قرصهای افزایش توان جنسی می تواند عوارض جانبی شدیدی داشته باشد. ما افزودن یک مکمل جدید را بدون مشورت با پزشک توصیه نمی کنیم. جایگزین های بهتری برای قرصهای افزایش دهنده توان مردان وجود دارد وثل داروهای برطرف کننده اختلال نعوظ و دستگاههای پوشیدنی.

حرف آخر

هیچ مدرکی دال بر اثربخشی قرصهای افزایش دهنده توان جنسی در افزایش اندازه یا بهبود عملکرد وجود ندارد. در واقع بسیاری از قرصها می توانند مضر باشند زیرا بسیاری از برندها در مورد اجزای تشکیل دهنده محصولات خود شفاف نیستند.

اگر در رسیدن به نعوظ یا حفظ این حالت مشکل دارید ممکن است دچار مشکل اختلال نعوظ شده باشید. بهتر است برای درمان یا گزینه های درمانی مناسب با یک پزشک متخصص مشورت کنید. داروهای متعددی برای درمان اختلال نعوظ موجود هستند اما نیاز به تجویز پزشک دارند.

اگر احساس می کنید مبتلا به اختلال نعوظ هستید، صحبت کردن با پزشک عمومی تان یا یک اورولوژیست قبل از استفاده از یک داروی جدید همیشه ایده خوبی می تواند باشد. اختلال نعوظ می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

درک استرس مالی و ابزارهایی که به شما در سازگاری با آن کمک می کنند

د دسامبر 6 , 2021
درک استرس مالی و ابزارهایی که به شما در سازگاری با آن کمک می کنند.
استرس مالی و نگرانی آن

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است