آلرژی و درمان آن

آلرژی یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در سراسر جهان است. علائم آلرژیک ناراحت کننده می باشد.واکنش آلرژیک سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل گوناگون را آلرژی گویند. در حقیقت سیستم ایمنی بدن ماده ای را به عنوان مهاجم شناسایی می کند و به آن واکنش نشان می دهد.

آلرژی یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در سراسر جهان است. علائم آلرژیک ناراحت کننده می باشد.واکنش آلرژیک سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل گوناگون را آلرژی گویند. در حقیقت سیستم ایمنی بدن ماده ای را به عنوان مهاجم شناسایی می کند و به آن واکنش نشان می دهد. آن ماده آلرژن نامیده می شود. سیستم ایمنی بدن با ایجاد آنتی بادی به آلرژن ها واکنش نشان می دهند. موادی که اغلب باعث واکنش می شوند عبارتند از : گرده گل ، گرد و غبار، حیوانات خانگی، غذاها، داروها و…

آلرژی و درمان آن

آلرژی می تواند علائم مختلف مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش، بثورات، تورم یا آسم را ایجاد کند. واکنش آلرژیک می تواند از کم یا شدید باشد. شوک آنافیلاکسی یک واکنش شدید است که می تواند حتی تهدید کننده برای زندگی فرد باشد. پزشکان برای تشخیص آلرژی از آزمایشات پوست و خون استفاده می کنند.

علائم آلرژی :

 • آبریزش بینی، بینی، عطسه
 • سردرد و ضعف در تنفس
 • سرفه کردن ، سرفه خشک و ماندگار
 • بثورات جلدی
 • خستگی
 • تهوع و استفراغ
 • تب

درمان آلرژی : 

 • مشاوره

گام اول در درمان آلرژی این است که به ایمونولوژیست مراجعه نمایید. با این کار شما می توانید دستور های مراقبت اولیه خود را دریافت کنید.

 • آزمایش

پس از مراجعه به متخصص آلرژی، سابقه پزشکی دقیقی از شما بدست خواهد آمد و علائم شما به طور کامل ارزیابی می گردد. متخصص آلرژی ممکن است آزمایشات پوستی یا خون انجام دهد تا نوع بیماری آلرژیک شما و علل و  علائم آن به طور دقیق مشخص شود.

 • درمان

در این مرحله، آلرژی شما تحت کنترل می باشد و شما از علائم آلرژیک خود راضی هستید. معمولا دو نوع درمان آلرژی وجود دارد: دارویی و ایمونوتراپی

اگر شما قادر به اجتناب کامل از آلرژن ها نیستید، می توانید از درمان دارویی زیرنظر پزشک استفاده کنید. داروهای بسیاری همچون آنتی هیستامین ها وجود دارند که به کنترل علائم آلرژی کمک شایان توجهی می کنند. آنها قادر به کاهش علائمی نظیر خارش بینی، عطسه، سرفه و … هستند. سایر داروها با جلوگیری از آزاد شدن مواد شیمیایی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند، کار می کنند. کورتیکواستروئیدها در درمان التهاب در بینی مؤثر هستند. همانطور که گفته شده این روش درمانی باید توسط پزشک کنترل شود در حقیقت متخصص آلرژی برای شما داروی مناسب و نحوه استفاده از آن را تعیین خواهد کرد کار خواهد کرد.

بسته به نوع حساسیت شما، شما می توانید در معرض آلرژن ها قرار گیرید. در واقع ایمونوتراپی یک درمان پیشگیرانه برای واکنش های آلرژیک به موادی نظیر گرده ی گل است. ایمونوتراپی شامل افزایش دوزهای ماده یا آلرژن است که فرد آلرژی دارد. افزایش آلرژن باعث می شود سیستم ایمنی بدن به این مواد حساسیت نشان دهد و با تولید آنتی بادی باعث کاهش علائم آلرژی در آینده شود. قبل از شروع درمان، متخصص، با کمک بیمار عوامل آلرژی زا را شناسایی می کنند. گاهی اوقات آزمایشات پوستی برای تایید آلرژن ها صورت می گیرد.

انواع  تست آلرژی

تست های آلرژی بهترین و مطمئن ترین راه برای تشخیص دقیق علائم شما می باشد.

 • آزمایش پوست : این تست شایع ترین نوع آزمایش آلرژی می باشد. در این آزمایش مقدار کمی آلرژن بر روی پوست شما قرار می گیرد، اگر حساسیت داشتید، تورم کوچکی را در محل تست احساس خواهید کرد. نتایج این آزمون معمولا طی 15 دقیقه مشخص می گردد.
 • آزمایش های داخل عضلانی : در این آزمایش، آلرژیست از یک سرنگ برای تزریق برخی از انواع آلرژن زیر پوست استفاده می کند.
 • تست چالش : گاهی اوقات پزشک به نوع آلرژی مشکوک است به عنوان مثال بین آلرژی مواد غذایی یا مواد مخدر شک دارد. در این آزمایش، بیماران تحت نظارت دقیق آلرژیست، در معرض مقدار بسیار کمی از آلرژن قرار می دهند.
 • آزمایش خون : برای این آزمایش، خون کشیده شده و سپس برای آلرژی ها آزمایش می شود. هزینه این آزمایش نسبتا بیشتر از سایر آزمایش ها می باشد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

بیماری روزهای سرد

ج مارس 2 , 2018
سرمازدگي آسيبي است كه به خاطر قرار گرفتن قسمتهايي از بدن درمعرض سرما ايجاد ميشود. سرما سبب يخ زدن پوست و بافتهاي زير آن ميشود. انگشتان دست و پا و خود پاها بيشتر تحت تاثير قرار مي گيرند.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است