آشنایی با علل درد گوش

اغلب عفونتهاي گوش در گوش مياني اتفاق مي افتد، بخشي از گوش كه پشت پرده گوش قرار دارد. گوش مياني با شيپور استاش به گلو راه دارد كه در حالت طبيعي به هواي تازه امكان ورود به گوش مياني و تخليه ترشحات از آن را مي دهد.

آشنایی با علل درد گوش

بيدار ماندن تمام شب به خاطر گريه بچه كه از عفونت گوش مي نالد مي تواند يك كابوس باشد. اما غير متداول نيست. اغلب كودكان در كشورهاي توسعه يافته حداقل يك بار تا سن پنج سالگي به عقونت گوش مبتلا ميشوند.

اغلب عفونتهاي گوش در گوش مياني اتفاق مي افتد، بخشي از گوش كه پشت پرده گوش قرار دارد. گوش مياني با شيپور استاش به گلو راه دارد كه در حالت طبيعي به هواي تازه امكان ورود به گوش مياني و تخليه ترشحات از آن را مي دهد.

بعد از يك سرماخوردگي يا هر عفونت ديگر، ويروس يا باكتري كه عامل بيماري بوده مي تواند به گوش مياني سرايت يابد. در اين صورت، شيپور استاش ملتهب شده و با مخاط مسدود مي گردد. در اين صورت ميكروبها به دام افتاده و سبب عفونت گوش مي گردد. ميكروبهاي به دام افتاده مي توانند سبب التهاب و ايجاد مايع شوند. همين باعث درد و عفونت گوش ميشود.

چرا بسياري از كودكان به عفونت مبتلا ميشوند؟ در كودكان كم سن تر، شيپور استاش و سيستم ايمني هنوز در حال رشد است. در برخي از كودكان همچنين سيستم ايمني هنوز به صورت كامل فعال نشده تا بتواند با عفونت مبارزه نمايد.

در كودكان بزرگتر و بزرگسالان، شيپور استاش پهن بوده و شيبي دارد كه مي تواند ترشحات را از گوش مياني تخليه نمايد. در كودكان كم سن تر اين مجرا باريك بوده و مسطح تر است بنابراين امكان انسداد آن بيشتر است.

اگر درد از بين نرفت يا از گوش كودك ترشح بيرون مي آمد بايد به پزشك مراجعه نماييد. عفونتهاي گوش سبب ميشوند كودكان نق نق كرده سبب تب يا مشكل شنيداري ميشود. بسياري از عفونتهاي گوش نيازي به درمان ندارند و به خودي خود از بين مي روند.

چالش بزرگي براي عدم تجويز آنتي بيوتيكها وجود دارد. باكتري ها مي توانند در برابر تاثير اين داروها مقاوم شوند. بنابراين پزشكان تلاش مي كنند به غير از موارد جدي در موارد ديگر آنتي بيوتيك تجويز ننمايند.

زماني كه دارو لازم باشد، مهم است كه دارو براي مدت تجويز شده توسط پزشك به طور كامل مصرف گردد. اما هميشه وادار كردن كودكان به خوردن دارو كار ساده اي هم نيست.

تحقيق شده است كه تجويز آنتي بيوتيكها در درمان كمتر از استاندارد 10 روز  مي تواند موثر باشد يا خير. متاسفانه مشخص شد كه استفاده از آنتي بيوتيكها كمتر از اين مدت زمان نمي تواند موثر بوده و مزيتي ندارد.

امروزه محققان به دنبال راههاي بهتري براي درمان عفونت گوش هستند. برخي از محققان ژلهايي تزريقي براي ارائه دارو به محل دقيق در كانال گوش را امتحان كرده اند. يكي از علل اصلي عفونتهاي گوش نوعي باكتري است كه هموفیلوس آنفلوانزا نام دارد.  اين باكتري ها مي توانند به صورت خوشه اي به هم چسبيده و يك زيست لايه تشكيل دهند، لايه نازك و لزجي كه بدن به سختي مي تواند از شر آن خلاص شود. حتي آنتي بيوتيكها ممكن است در مقابل آنها موثر نباشند. عفونتهاي گوش كه از هر چند وقت عود مي كنند احتمالا لابد به خاطر همين زيست لايه ها باشند.

واكسني كه در سال 1987 معرفي شد در حال حاضر از عفونتهاي گوش حاصل از اين باكتري جلوگيري ميكند. محققان در تلاش براي توسعه واكسن هايي براي مقابله با گونه هاي ديگر هستند. آنها همچنين به دنبال اين هستند كه بفهمند باكتري هموفیلوس آنفلوانزا از چه مواد مغذي براي رشد زيست لايه ها استفاده مي كنند. محدود كردن اين مواد مغذي مي تواند راه جديدي براي مبارزه با اين باكتري ها باشد.

اگر عفونتهاي گوش در كودك تكرار شد يا مشكل در شنوايي داشت، ممكن است پزشك تخليه و شستشوي گوش را پيشنهاد دهد تا محيط داخل گوش سالم بماند. عفونتهاي گوش مسري نيستند. اما اقداماتي هستند كه مي توانند شانس ابتلا به آن را در شما كاهش دهند. 

انتخابهاي آگاهانه

راههاي براي كمك به پيشگيري از عفونتهاي گوش

  • واكسن هاي خود را به روز كنيد از جمله واكسن سالانه آنفولانزا را.
  • مرتبا دستهاي خود را بشوريد.
  • از تماس نزديك با كساني كه مبتلا به سرماخوردگي يا بيماريهاي ديگر هستند اجتناب نماييد.
  • در معرض دود سيگار ديگران قرار نگيريد.
  • هيچ گاه اجازه ندهيد كودكتان با شيشه بخوابد. مايع ممكن است اتفاقي وارد گوش شود.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تاثیر واقعیت افزوده بر سلامت

دوشنبه 7 مرداد 1398
واقعیت افزوده ، با استفاده از نماها ، دوربین ها ، و حس گرها آوردن سراسر اطلاعات دیجیتال به دنیای واقعی را ممکن می کند . در مقایسه با دنیای مجازی ، که خود یک دنیای کاملا جدید را شامل می شود ، واقعیت افزوده به ما اجازه می دهد که مفیدترین اطلاعات را از ناحیه ای دیجیتال به ادراکی از محیط اطرافمان پیوند دهیم . واقعیت افزوده یک مفهوم جدید نمی باشد ، اما در چند سال اخیر ، پیشرفت هایی که در دوربین ها و تکنولوژی حسگرها و واقعیت افزوده وجود داشته و پژوهش های متمرکز نرم افزاری ، این واقعیت را عملی کرده است – ما هنوز در آغاز عصر واقعیت افزوده هستیم . اما در حال حاضر و در آینده ، ما می توانیم انتظار انفجاری حاصل از ورود ابزارها و نرم افزار های واقعیت افزوده به بازار را داشته باشیم .
تاثیر واقعیت افزوده بر سلامت

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع