Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0
یک صبحانه مفصل یا یک شام سنگین؟ | دوربه

یک صبحانه مفصل یا یک شام سنگین؟

یک صبحانه سنگین سر صبح بخورید تا سریع تر وزن کم کنید- در این صورت دو برابر کالری می سوزانید. خوردن صبحانه بیشتر به جای شام مدتهای مدیدی است که برای کسانی که تلاش در کاهش وزن دارند توصیه شده است. ایده پشت آن این است که احتمال سوزانده شدن کالری هایی که در اول روز دریافت میشوند بیشتر از کالری هایی است که عصرها مصرف می شوند.

سوزاندن یک صبحانه مفصل راحت تر از یک شام سنگین است؟

یک صبحانه سنگین سر صبح بخورید تا سریع تر وزن کم کنید- در این صورت دو برابر کالری می سوزانید. خوردن صبحانه بیشتر به جای شام مدتهای مدیدی است که برای کسانی که تلاش در کاهش وزن دارند توصیه شده است. ایده پشت آن این است که احتمال سوزانده شدن کالری هایی که در اول روز دریافت میشوند بیشتر از کالری هایی است که عصرها مصرف می شوند.

تحقیقات در آلمان نشان می دهد که کسانی که صبحانه سنگین تری می خورند بیشتر از کسانی که شام مفصل می خورند کالری می سوزانند. کسانی که صبحانه سنگین تری می خورند تا عصر کمتر گرسنه میشوند.

با این وجود تحقیقات آنها تنها شامل 16 نفر میشده که مردان سالم جوان  بوده اند. هیچ یک از شرکت گنندگان سعی در کم کردن وزن نداشته و در این تحقیق میزان کاهش وزن ارزیابی نشده است.

ما نمی دانیم که آیا خوردن صبحانه مفصل در هر روز در دنیای واقعی به کاهش وزن منجر میشود یا خیر و یا اینکه آیا می توان این نتایج را به زنان یا کسانی که به خاطر چاقی و اضافه وزن دچار عوارض شده اند هم قابل بسط دادن هست یا خیر. این تحقیق همچنین سه روزه و آزمایشگاهی بوده که در آن مردان تنها غذاهای ارائه شده را می خوردند و فعالیت فیزیکی و ورزش خاصی نداشتند.

با این وجود تحقیقات دیگر هم نشان داده اند که خوردن یک صبحانه سالم می تواند به افراد کمک کند در طول مابقی روز کمتر بخورند. در این صورت بهتر می توانند به رژیم کاهش وزن خود پایبند باشند به جای اینکه از صبحانه گذشته و بعدا در طول روز به خاطر گرسنگی در خوردن زیاده روی نمایند.

این داستان از کجا نشات می گیرد؟

در گزارشاتی بیان شده بود که ساعت خوردن در روز یعنی زمانی که غذا می خورید و تعداد دفعات غذا خوردن بیشتر از آنچه که می خورید اهمیت دارد.

اما این حقیقت ندارد- محققان تنها معتقدند که زمان خوردن غذا بر روی کالری هایی که سوزانده میشود و بر اشتها تاثیر می گذارد. آنها نمی گویند که مهمتر از چیزی که خورده یا میزانی که خورده میشود است.

گزارشات ارائه شده از تحقیقات دیگر متعادل تر بوده و در آنها مشخص شده است که یک صبحانه سنگین تنها زمانی می تواند کمک کننده باشد که با یک شام سبک به تعادل رسیده باشد. در عکسهای ارائه شده از این گزارشات یک صبحانه انگلیسی حاوی سیب زمین سرخ شده نشان داده شده است که حاوی چربی و نمک بسیار است و ظاهرا برای شروع روز خیلی سالم به نظر نمی رسد.

این گزارش چگونه گزارشی بوده است؟

این آزمایش یک تحقیق متقاطع آزمایشی است که در یک آزمایشگاه انجام شده است. این نوع تحقیقات می توانند برای نشان دادن چگونگی رفتار بدن در شرایط کنترل شده کمک کننده باشد. با این وجود، این تحقیقات را نمی توان به صورت آنی به دنیای واقعی نسبت داد.

این تحقیق شامل چه چیزهایی میشود؟

این تحقیقات بر روی 16 مرد در اوایل دهه 20 انجام شده است. این شرکت کنندگان همه:

 • در محدوده وزن سالم بودند
 • هیچ یک مبتلا به هیچ بیماری زمینه ای نبودند
 • سوء مصرف دارو و الکل نداشتند
 • از هیچ نوع دارویی استفاده نمی کردند
 • سیگاری نبودند
 • کار شیفتی نداشتند

محققان بیان داشته اند که در این تحقیقات از زنان استفاده نکرده اند تا از تاثیر هورمون های زنانه در سیگل قاعدگی بر متابولیسم انرژی اجتناب نمایند. اگر چنین تاثیری وجود داشته باشد این بدان معنا است که نتایج این تحقیق را نمی توان به زنان بسط داد.

مردان دو بار در این مرکز تحقیق ماندند، دو هفته جدا از هم، برای مدت سه روز در هر بار. در بعد از ظهری که به مرکز رسیدند یک وعده غذایی استاندارد داشتند. برای دو روز بعدی یکی از موارد زیر را دریافت کردند:

یک صبحانه کم کالری (11 درصد از کالری روزانه)، یک نهار استاندارد (20 درصد از کالری روزانه) و یک نهار پر کالری (69 درصد کالری روزانه)

یک صبحانه پر کالری، یک نهار استاندارد و یک شام کم کالری

محققان در وقفه های منظم در طول روز از جمله قبل و بعد از وعده های غذایی ارزیابی هایی خود را انجام دادند که عبارت بودند از:

 • میزان انرژی مصرفی در زمان استراحت- که با مقایسه انرژی مصرفی و تولید دی اکسید کرین در طول یک دوره تعیین شده با استفاده از یک هود برای دریافت گازهای دم و بازدم سنجیده میشود
 • گلوکز خون
 • انسولین خون
 • میزان احساس گرسنگی
 • میزان تمایل به خوردن شیرینی ها

مردان اجازه خواندن، نقاشی کردن، مشاهده تلویزیون، انجام بازی های فکری، گوش دادن به موسیقی و و وقت گذراندن با کامپیوتر را داشتند اما اجازه هیچ گونه ورزش کردن را نداشتند.

در دیدار دوم، به مردان رژیمی مخالف رژیم دوره قبل داده شد. به آنهایی که در دوره قبل صبحانه پرکالری و شام کم کالری دریافت کرده بودند این بار یک صبحانه کم کالری و یک شام پر کالری داده شد و برعکس.

محققان از تفاوت میان میزان مصرف انرژی در زمان استراحت قبل و بعد از غذا برای محاسبه گرمازایی رژیمی (DIT) یا میزان انرژی مورد استفاده در زمان هضم غذا استفاده کردند. آنها DIT را پس از وعده های غذایی پر و کم کالری در صبحانه و شام با هم مقایسه کردند.

نتایج اساسی چه بودند؟

تحقیقات دریافتند که DIT در این مردان، اندازه گیری میزان کالری که برای هضم یک غذا سوزانده میشود، در حدود 2.5 در زمان صبحانه بیشتر از شام بود. اما تفاوتی نداشت که وعده غذایی صبحانه پر کالری و یا کم کالری بوده است.

گلوکز خون آنها، میزان قند موجود در جریان خون بلافاصله پس از یک وعده غذایی، بعد از یک شام پر کالری در مقایسه با یک صبحانه پر کالری بالاتر بود که نشان می دهد که گلوکز بعد از وعده های غذایی عصر به نسبت صبح بیشتر اوج می گیرد. این تفاوت بعد از شام زمانی که هر دو وعده غذایی کم کالری بودند 17 درصد بیشتر بود.

میزان غلظت انسولن که بدن برای کمک به متابولیسم قند ترشح می نماید نیز بعد از شام پر کالری 40 درصد بالاتر از یک صبحانه پر کالری بود.

این مردان بیان داشتند که بعد از شام احساس گرسنگی کمتری داشتند تا پس از صبحانه بدون توجه به این که شام کم کالری یا پر کالری بوده است. در مقایسه گرسنگی قبل از صبحانه، گرسنگی 5 ساعت پس از یک صبحانه پر کالری کاهش یافت در حالی که 5 ساعت پس از صبحانه کم کالری افزایش می یافت.

این مردان بیان داشتند که زمانی که صبحانه کم کالری داشتند قبل از شام در مقایسه با کسانی که صبحانه پر کالری دریافت می داشتند بیشتر احساس گرسنگی می کردند. همچنین برای خوردن شیرینی ها در طول روز در صورت خوردن صبحانه کم کالری در مقایسه با صبحانه پر کالری تمایل بیشتری به خوردن شیرینی داشتند.

محققان چگونه نتایج را تفسیر کردند؟

محققان می گویند: نتایج ما نشان می دهد که یک الگوی تغذیه ای با یک صبحانه مفصل و کالری های کم در بعد از ظهرها تاثیری مطلوب بر انرژی و همچنین بر متابولیسم گلوکز دارد.

آنها افزودند: بنابراین یک صبحانه مفصل به یک نهار سنگین برای کاهش ریسک بیماریهای متابولیسم ارجحیت دارد.

نتایج

تحقیقات کوچک تجربی مثل این می تواند به دانشمندان در نشان دادن چگونگی عملکرد بدن تحت شرایط آزمایشی حداقل در مورد مردان جوان سالم که در این تحقیق هم از آنها استفاده شده بود کمک کننده باشد. مشخص نیست که آیا این تحقیقات برای جمعیت های گسترده در کاربرد دارد یا خیر.

این تحقیق ماهیتا محدود است. تنها شامل 16 مرد میشده است و انرژی مصرفی و انرژی آنها در زمان استراحت تنها در زمانی کوچک سنجیده شده است. ما نمی دانیم آنها دقیقا چه غذایی می خوردند- تنها از ارزش کالری و تعادل کربوهیدراتها، پروتئین و چربی ها آگاه بودیم.

این تحقیق نشان می دهد که این 16 مرد بعد از وعده غذایی صبح به نسبت وعده غذایی شب بدون توجه به چه تعداد کالری در وعده غذایی خود دریافت می کردند کالری بیشتری می سوزانند. به خاطر شرایط استاندارد شده این آزمایش، نمی دانیم که چگونه ورزش می تواند بر نتایج تاثیر بگذارد. تاثیری که رژیم های مختلف بر وزن مردان داشتند نیز ارزیابی نشده است.

در این صورت به سختی می توان فهمید که این نتایج چه تاثیری می تواند بر وزن کسانی که در دنیای واقعی نیاز به کم کردن وزن دارند می تواند داشته باشد. انتخابهای افراد در مورد زمان و چیزی که می خورند تحت تاثیر چیزهای بسیاری قرار می گیرد از جمله مسئولیتهایی که بر عهده دارند، زمان بندی کاری و ازجحیت های اعضای خانواده.

آن چه که در مورد رژیم گرفتن برای کاهش وزن مهم است یافتن یک رژیم سالم است که شما را مطمئن سازد همه مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت می دارید. همچنین باید به گونه ای باشد که بتوانید به آن پایبند باشید.

کلمات کلیدی: گرمازایی رژیمی (DIT)، انرژی مصرفی، انسولین، رژیم لاغری، گلوکز

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

کیست تخمدان

د مه 25 , 2020
يك كيست تخمدان يك كيسه پر از مايع است كه […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است


  Warning: file_put_contents(): Only 0 of 399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0