رژیم روزه داری یا فستینگ

آن چه را که می خورید اهمیت دارد. بسیاری از تحقیقات نشان داده اند نوع غذایی که می خورید بر سلامت شما تاثیر دارد.

آیا زمان غذا خوردن هم اهمیت دارد؟

آن چه را که می خورید اهمیت دارد. بسیاری از تحقیقات نشان داده اند نوع غذایی که می خورید بر سلامت شما تاثیر دارد. اما در مورد زمان غذا خوردن چه؟ محققان جدیدا متوجه شده اند که زمان خوردن نیز در سلامت تفاوت ایجاد می کند.

در طول تاریخ، انسانها زمانهایی را تجربه کرده اند که غذا بسیار نادر بوده و یا حتی اصلا نبوده است. بنابراین آنها مجبور به روزه گرفتن بوده اند.

اما وجود فن آوری های کنونی نظیر یخچال، حمل و نقل و الکتریسته، سبب شده است که غذا بیشتر در دسترس باشد. این سبب شده است که الگوهای غذا خوردن ما تغییر نماید. امروزه مردم به صورت میانگین در یک دوره ۱۴ ساعته چیزی می خورند. تحقیقات نشان می دهد این جذب مداوم غذا به مشکلاتی در سلامت منجر می گردد. محققان دارند تحقیق می کنند ببینند آیا روزه می تواند مزایی بر سلامت داشته باشد.

رژیم
رژیم

گذراندن بدون غذا

رژیم های روزه داری عمدتا بر زمان خوردن غذای شما تمرکز دارند. رژیم های روزه داری بسیاری وجود دارند که گاها “روزه داری متناوب” نامیده میشوند.

در غذا خوردن در زمان محدود، شما می توانید هر چه را که می خواهید بخورید اما در طول ساعات محدودی در روز. بنابراین ممکن است تنها اجازه داشته باشید بین یک بازه ۶ تا ۸ ساعته در روز چیزی بخورید. برای مثال صبحانه و نهار می خورید ولی دیگر شام نمی خورید. یا مثلا در یک شیوه دیگر روز در میان چیزی می خورید یعنی یک روز می خورید و در روز بعد یا چیزی نمی خورید یا کالری بسیار کمی دریافت می دارید. در یک نوع دیگر کالری در طول روزهای هفته محدود میشود اما در روزهای تعطیل به هر میزان کالری مجاز است.

اما دانشمندان خیلی نمی دانند وقتی روزه می گیرید چه اتفاقی در بدن شما می افتد. اغلب تحقیقات بر روی سلولها و حیوانات در آزمایشگاهها انجام شده اند. تحقیقات کنونی می توانند سرنخی بدست دهند از اینکه چگونه دوزهای بدون غذا می توانند بر بدن تاثیر بگذارند.

در برخی از حیوانات، رژیم های روزه داری خاصی به نظر مانع از دیابت، بیماری قلبی و زوال شناختی میشوند. حتی نشان داده شده است که روزه داری مانع از فرآیند پیری شده و در برخی آزمایشات مانع از ایجاد سرطان شده است.

در موشها محققان شاهد بوده اند که یکی از اثرات روزه داری کشته شدن سلولهای آسیب دیده و ساخته شدن سلولهای جدید از سلولهای بنیادی بوده است. سلولهای آسیب دیده می توانند روند پیری را سرعت بخشیده و اگر تخریب نشوند به سرطان منجر می گردند. زمانی که سلولهای بنیادی فعال باشند، سلولهای جدید سالم می توانند جایگزین سلولهای آسیب دیده شوند.

در حال حاضر دانشمندان در تلاشند بفهمند در زمان روزه داری چه اتفاقی می افتد که این سلولها فعال میشوند. در نتایج اولیه مشخص شده است که برخی از انواع روزه داری می توانند تاثیر مثبتی بر جنبه های سلامت نظیر کنترل قند خون، فشار خون و التهاب داشته باشند. اما روزه داری همچنین می تواند سبب کاهش وزن شود. بنابراین محققان سعی دارند بفهمند آیا تغییرات سودمندی که در بدن دیده میشوند از تاثیرات جانبی کاهش وزن هستند یا در نتیجه خود فرآیند روزه داری.

تغییرات در بدن

برای بسیاری از افراد مهمترین اصل تلاش برای روزه داری کاهش وزن است. در حال حاضر بسیاری از افراد سعی دارند با محدود کردن تعداد کالری هایی که در روز می خورند وزن کم کنند. این کار برای همه جواب نمی دهد. نیاز به تمرکز بالایی دارد. نیاز به حساب و کتاب زیاد و قدرت اراده بالا دارد.

در یکی از تحقیقات نشان داده شده است که در طول یک دوره دو ماهه، بزرگسالانی که اضافه وزن داشتند یا چاق بودند چه روز در میان روزه گرفته بودند یا روز در میان کالری خود را محدود کرده بودند هر دو به اندازه ۶.۸ کیلوگرم وزن کم کردند.

برای برخی از افراد کم کردن کالری در هر روز بهترین شیوه است. برای برخی دیگر، راحت تر هستند که هر روز کالری شماری نکنند و از شیوه روزه داری متناوب برای کم کردن وزن استفاده نمایند. بهترین رژیم برای هر شخصی شیوه ای است که بتواند به آن پایبند باشد. به نظرم تنها یک شیوه نمی تواند برای کم کردن وزن در همه به یک اندازه مناسب باشد.

در حال حاضر محققان در حال انجام تحقیقات مشابه برای مقایسه میزان وزنی است که در نتیجه روزه داری در مقابل کالری شماری کم میشود البته در طول یک سال. آنها همچنین بررسی می کنند آیا افزودن مقدار کمی غذا در روزهای روزه داری پایبندی به این رژیم ها را در طولانی مدت به عنوان یک راهکار کاهش وزن بیشتر می کند یا خیر.

اما آیا همه مزایای روزه داری به خاطر کاهش وزن است یا چیز دیگری در آن است؟ بحث های زیادی در مورد اینکه آیا مزایای روزه داری متناوب به خاطر خود دوره روزه داری است یا خیر وجود دارد.

برای درک بهتر این مطلب، تحقیقی بر روی دو مرد که پیش دیابت داشتند انجام شد. این تحقیق به گونه ای طراحی شده بود که داوطلبان وزنی کم نمی کردند و این دو مرد رژیم غذا خوردن با زمان محدود شده را در مدت ۵ هفته رعایت کردند. آنها تنها ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر می توانستند چیزی بخورند. سپس برای ۱۸ ساعت بعدی چیزی نمی خوردند. سپس به آنها همان مقدار غذا اما تنها در طول یک دوره ۱۲ ساعته برای مدت پنج روز داده شد. هیچ یک از آنها وزنی کم نکردند.

تنها تفاوت در طول مدت روزه داری بود. رژیم محدود شده در زمان، کنترل خون را بهبود داد. و ما متوجه شدیم تاثیر آن بر فشار خون به همان اندازه داروهای ضد فشار بوده است. این یافته ها نشان می دهد که روزه داری یا زمانی که غذا می خورید- حتی اگر بر وزن شما تاثیری نگذارد- می تواند برای برخی از افراد مزایایی برای سلامت داشته باشد.

آیا باید روزه بگیرید؟

روزه داری می تواند مزایایی داشته باشد اما باید محتاطانه عمل کرد زیرا هنوز چیزهای ناشناخته زیادی در این رابطه وجود دارد. برای برخی، روزه داری میتواند سبب مشکلاتی شود. برای مثال، در تحقیقاتی مشخص شده است کسانی که مرتبا ۱۶ تا ۱۸ ساعت در روز روزه می گیرند بیشتر در معرض سنگ صفرا قرار دارند. و احتمالا برای برداشتن این سنگها نیاز به جراحی خواهند داشت.

خوردن برای ۱۲ ساعت و سپس روزه داری برای ۱۲ ساعت دیگر احتمالا برای اغلب افراد ایمن است. این الگوی خوردن در میان کسانی که طول عمر بالایی داشته اند بسیار رایج است. به نطر می رسد این الگو هم با علم و هم با سنت هماهنگی دارد.

همچنین در تحقیقات نگاهی به رژیم های تقلید شده از روزه داری شده است که امید می رود ایمن تر و پیروی از ْنسبت به روزه داری کامل آسان تر باشد. محققان یک رژیم تقلیدی روزه داری پنج روز در ماه طراحی کرده اند که در روزهای روزه داری برخی از غذاها مجاز هستند اما کالری بسیار کمی دارند. آنها در تحقیقی که اخیرا انجام شد این رژیم را آزمایش کردند. کسانی که به رژیم پایبند بودند وزن کم کرده و کاهشی در فاکتورهای خطر بیماریهای مربوط به افزایش سن نشان دادند.

اما محققان هشدار می دهند افراد از گرفتن رژیم های تحقیق نشده روزه داری اجتناب نمایند. اگر به رژیم روزه داری فکر می کنید اول با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید. افرادی که مشکلات خاصی در سلامت خود دارند یا کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند نباید اصلا روزه داری را امتحان کنند.

حتی اگر گاهی روزه می گیرید باز هم یابد غذاهای سالم انتخاب کنید. به نظر می رسد که زمان غذا خوردن بسیار اهمیت دارد اما احتمالا هنوز هم آنچه که م یخورید از اهمیت بیشتری برخوردار است.

قبل از امتحان کردن روزه داری:

روزه درای می تواند مزایایی برای سلامت داشته باشد اما نخوردن هم می تواند برای برخی از افراد مضر باشد. اول با متخصص تغذیه خود صحبت کنید مخصوصا اگر:

  • زیر ۲۵ سال سن دراید
  • باردار هستید یا شیر می دهید
  • از انسولین یا داروهای دیگر کنترل کننده دیابت استفاده می کنید
  • هر گونه دارویی که باید با غذا خورده شود برایتان تجویز شده است
  • اختلال صرع دارید
  • در شیفت شب کار می کنید
  • در کار با ماشین آلات سنگین سر و کار دارید

کلمات کلیدی: رژیم روزه داری متناوب (فستینگ)، کاهش وزن، کنترل دیابت

مهشید دولتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دستها در سالخوردگي چه تغييري مي كنند

ش ژانویه 11 , 2020
انجام بسياري از كارها بدون دستها غير ممكن هستند. اما با افزايش سن، آنها ممكن است ضعيف تر شده و انعطاف پذيري خود را تا حدودي از دست بدهند.
دستها در سالخوردگي

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع