خوردن خود را مديريت كنيد

آيا تا به حال برايتان پيش آمده است كه سعي كنيد فقط يك عدد چيپس و يا يك گاز از يك كيك شكلاتي را بخوريد؟ اين كار غير ممكن به نظر مي رسد. يك گاز كوچك تحريك به خوردن بيشتر مي كند. برخي تصور مي كنند بايد آن قدر بخورند كه ديگر غذا برايشان جذابيت نداشته باشد. همان طور كه مي دانيد نتيجه اين كار كه افزايش وزن است مي تواند مضر باشد. بنابراين وقتي اين قدر برايتان ضرر دارد چرا مي خوريد؟

خوردن خود را مدیریت کنید

رفتارهاي خارج از كنترل در مورد غذا تا حد زيادي شبيه به اعتياد به مواد مخدر و مواد ديگر است. در واقع مطالعات نشان مي دهند كه مواد مخدر مي توانند به همان مسيرهايي در مغز حمله كنند كه كنترل خوردن و واكنش هاي لذت بخش به غذاها را بر عهده دارند. محققان در حال بررسي بيولوژي خوردن بيش از اندازه هستند تا راههاي جديدي براي كمك به مديريت اين رفتارهاي خارج از كنترل در افراد بيابند.

در غذاها يك عنصر اعتياد آور وجود دارد مخصوصا در غذاهاي شيرين و چرب كه ما را به سمت خوردن بيش از اندازه سوق مي دهد. محققاني نقش مغز را در اعتياد به مواد و چاقي براي مدت بيش از 20 سال بررسي كردند. دانشمندان دريافتند كه غذاهاي پر كالري همانند مواد مخدر مي توانند سيستم پاداش مغز را تحريك نموده و مواد شيميايي مثل دپامين در مغز ترشح ميشود كه در شما احساس فوق العاده اي ايجاد مي كند.

مغز ما طوري طراحي شده است كه به غذاهايي كه محتواي بالاي شكر و چربي دارند پاسخ مثبت مي دهد چون همين غذاها بودند كه به اجداد ما امكان ادامه حيات در محيطي كه غذا ناياب بود را دادند. با اين وجود، در جامعه امروزي غذاهايي كه مغز به آنها پاداش مي دهد در هر جايي فراوان ديده ميشوند.

ديدن، بوييدن، چشيدن و يا حتي شنيدن اشارتهاي خاصي از غذا در تبليغات راديويي تا شنيدن بوي كلوچه دارچيني در يك مركز خريد مي تواند ما را تحريك به خوردن غذاهاي چاق كننده كنند در حالي كه خيلي هم گرسنه نيستيم. تحقيقات بر روي مغز نشان مي دهد كه وسوسه غذا مخصوصا مي تواند در افرادي كه چاق بوده و يا در خطر اضافه وزن هستند بيشتر باشد. در تحقيقي داوطلباني كه نسبت به يك جرعه ميلك شيك در زماني كه گرسنه نبودند واكنش مغزي شديتري داشتند تا يك سال بعد احتمال افزايش وزن در آنها بيشتر بود.

در حالي كه برخي از قسمتهاي مغز ما را تحريك به خوردن غذاهاي چرب و شيرين مي كنند، قسمتهاي ديگري در جلوي مغز انگيزش هاي ما را كنترل مي كنند. ما مي توانيم به قسمتهاي منطق مغزمان كمك كنيم با اجتناب از وسوسه هاي خو شمزه و ايجاد عادات سالم كنترل را در دست بگيرد.

هر يك از ما بايد نسبت به غذاهايي كه ما را وسوسه كرده و به محض شروع ديگر نمي توانيم آنها را رها كنيم آگاهي داشته باشيم. سعي كنيد آنها را در خانه موجود نداشته باشيد. آنها را نخريد و يا شروع به خوردن آنها نكنيد چون ممكن است تحريك به خوردن بيشتر شويد.

با جايگزين كردن عادات ناسالم با سالم خوردن سالم را به جزئي از زندگي روزمره خود تبديل كنيد. به جاي يك كلوچه به عنوان دسر ميوه بخوريد و يا به جاي چيپس به عنوان ميان وعده يك هويج ترد بخوريد. به جاي اينكه بعد از كار مستقيما به سراغ يخچال برويد به پياده روي در اطراف خانه برويد. در طول زمان عادات سالم مي توانند در مغزتان جايگزين شوند و پس از آن حتي بدون فكر كردن اين كارها را انجام مي دهيد.

سالهاي كودكي و نوجواني زمان ايده آلي براي ايجاد عادات سالم هستند. عادات غذايي سالم به آنها در مقابله با انواع بيماريهاي مربوط به چاقي كمك مي كند.

انتخابهاي آگاهانه

خوردن خود را كنترل كنيد

در هنگام خريد يك فهرست تهيه كنيد. اين كار به شما كمك ميكند در زماني كه گرسنه نيستيد خريد كنيد.

هر چيز وسوسه انگيز را دور كنيد. غذاهاي چرب و شيرين را به خانه وارد نكنيد.

براي اجتناب از خوردن بيش از اندازه تغييراتي در محيط اطراف خود بدهيد. براي مثال، در هنگام ديدن تلويزيون چيزي نخوريد. در جاهايي غير از مكانهاي سرو غذا با دوستان خود قرار ملاقات بگذاريد.

از بشقابهاي كوچكتر استفاده كنيد. ما تمايل داريم هر آنچه را كه در بشقاب داريم بخوريم و مهم هم نيست كه چه مقدار است.

به موفقيت خود با غذا پاداش ندهيد. چيزهاي ديگري را براي پاداش به خود انتخاب كنيد مثلا يك ماساژ، رفتن به سينما يا يك تايم شخصي.

كمك بخواهيد. از دوستان و افراد خانواده كمك بخواهيد. سعي كنيد در يك كلاس يا يك برنامه مرتبط ثبت نام كنيد.

اگر در خوردن زياده روي كرديد خود را ببخشيد. همه ما گاهي دچار شكست ميشويم.

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

HIV و ايدز (حقايق را بدانيد درمان جواب مي دهد اما پيشگيري امري كليدي است)

چ ژانویه 30 , 2019
افراد مبتلا به ايدز ممكن است طيف متفاوتي از علائم داشته باشند چون سيستم ايمني آنها ضعيف شده و در معرض خطر عفونتهاي تهديد كننده حيات و سرطانها هستند.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع