واریس: مشکل آنها که نمی نشینند

تا سن 50 سالگي تقريبا 40 درصد زنان و 20 درصد مردان دچار مشكلات جدي در سياهرگهاي پا خواهند شد. واريس به خاطر انباشته شدن خون در سياهرگها ايجاد ميشود و اين امر سبب ميشود سياهرگها ورم كنند.

واریس: مشکل آنها که نمی نشینند

تا سن 50 سالگي تقريبا 40 درصد زنان و 20 درصد مردان دچار مشكلات جدي در سياهرگهاي پا خواهند شد. واريس به خاطر انباشته شدن خون در سياهرگها ايجاد ميشود و اين امر سبب ميشود سياهرگها ورم كنند. واريس در اغلب موارد در پاها اتفاق مي افتد اما ممكن است در قسمتهاي ديگر بدن نيز ظاهر شوند. هر چه سياهرگي از قلب دورتر باشد وظيفه سنگين تري بر عهده دارد چون بايد خون را از فاصله دورتري به قلب برگرداند و بر خلاف جاذبه زمين عمل كند.

آيا خطوط قرمز يا آبي مايل به بنفشي بر روي پاهايتان داريد؟ اين ها مي توانند واريس باشند. واريس سياهرگهاي ملتهب و در هم تنيده شده اي هستند كه درست زير سطح پوست قرار دارند. آنها تنها يك مشكل در زيبايي نيستند. اگر درمان نشوند مي توانند به مشكلاتي در سلامتي منجر گردند.

تا سن 50 سالگي تقريبا 40 درصد زنان و 20 درصد مردان دچار مشكلات جدي در سياهرگهاي پا خواهند شد. واريس به خاطر انباشته شدن خون در سياهرگها ايجاد ميشود و اين امر سبب ميشود سياهرگها ورم كنند. واريس در اغلب موارد در پاها اتفاق مي افتد اما ممكن است در قسمتهاي ديگر بدن نيز ظاهر شوند. هر چه سياهرگي از قلب دورتر باشد وظيفه سنگين تري بر عهده دارد چون بايد خون را از فاصله دورتري به قلب برگرداند و بر خلاف جاذبه زمين عمل كند.

قلب شما خون اكسيژن دار را از سرخرگها به اندامها و بافتهاي ديگر پمپ مي كند. زماني كه بدن شما از اكسيژن استفاده كرد خون از طريق سياهرگها به قلب باز گردانده ميشود. سپس به سمت ريه ها پمپ ميشود تا قبل از ارسال شدن دوباره به بدنتان اكسيژن دريافت نمايد.

سياهرگها دريچه هاي يك طرفه اي دارند كه اجازه مي دهند خون به سمت جلو جريان يابد. سپس دريچه ها بسته ميشوند تا از بازگشتن خون به عقب جلوگيري شود. زماني كه دريچه اي بدرستي عمل نكند، خون مي تواند به درون سياهرگ باز گردد. در اين صورت خون در سياهرگ انباشته شده و نمي تواند به قلب باز گردد. جمع شدن خون در سياهرگها سبب گشاد شدن آنها شده، سياهرگهاي ملتهب و در هم تنيده را ايجاد مي كند كه مي توان آنها را از روي پوست ديد و احساس كرد.

خون مي تواند هم در سياهرگهاي كوچك و هم بزرگ انباشته شود. زماني كه اين اتفاق در رگهاي كوچك يا مويرگها مي افتد، رگهاي تار عنكبوتي ناميده ميشوند. رگهاي تار عنكبوتي اغلب بر روي صورت يا پاها ديده ميشوند. آنها بسيار ظريف هستند- همانند تارهاي يك عنكبوت- و مي توانند قرمز يا آبي باشند. رگهاي تار عنكبوتي مثل واريس هاي بزرگتر برجسته نيستند. آنها مي توانند يك مشكل زيبايي تلقي شوند اما در حالت طبعي نمی توانند منجر به مشكلات بزرگتري مثل واريس شوند.

واريس هاي بزرگتر اگر درمان نشوند گاهي مي توانند مشكل ساز شوند. آنها مي توانند سبب علائمي نظير خارش، درد، سنگيني و التهاب در  پاها شوند. اگر درمان نشوند، فشار داخل سیاهرگ می تواند عمکلرد دریچه را ضعیف تر نماید. واریس می تواند به تغیییرات مزمن در پوست و بافتها از جمله زخم های باز و یا ضخیم و سخت شدن پوست شود.

واریس یک مشکل پزشکی قابل درمان است. پزشکتان می تواند آنها را با یک معاینه فیزیکی تشخیص دهد. همچنین ممکن است پزشکتان به شما پیشنهاد سونوگرافی برای ارزیابی کامل تر مشکل را بدهد. طیف درمان به شدت مشکلات وریدی بستگی دارد. این طیف از صرفا تغییراتی در سبک زندگی تا جراحی های پزشکی متفاوت است. کم کردن وزن می تواند به مبارزه با واریس کمک نماید. اضافه وزن یا چاقی فشار را بر سیاهرگها افزوده و بازگشت خون با قلب را باز هم مشکل تر می نماید. فعالیت داشتن و حرکت دادن عضلات می تواند با هل دادن خون به قلب کمک نماید.

اگر تغییرات در سبک زندگی کافی نبود، روشهای جراحی ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی تان مشورت کنید.

تغییرات در سبک زندگی برای واریس

  • فعالیت فیزیکی داشته باشید. حرکت دادن پاها سبب بیشتر شدن حجم ماهیچه ها میشود. هر روز حداقل حدودا 30 دقیقه پیاده روی کنید. زمانی که نشسته اید، از انداختن پاهایتان روی هم اجتناب کنید.
  • پاهایتان را بالا بگیرید. زمانی که نشسته اید، استراحت می کنید و یا خوابیده اید اگر می توانید پاها را بالاتر از سطح قلبتان قرار دهید.
  • اگر اضافه وزن دارید و یا چاق هستید سعی کنید وزن خود را کاهش دهید. کم کردن وزن می تواند جریان خون را بهبود داده و فشار را در سیاهرگ هایتان کاهش دهد.
  • از پوشیدن لباسهای جذب و چسب خودداری کنید مخصوصا در اطراف کمر، بالای ران ها و پاها. تنهای استثناء زمانی است که پزشکتان جورابهای واریس را پیشنهاد داده است.
  • اگر پزشکتان توصیه کرده است جورابهای واریس بپوشید. این جورابهای فشار ملایمی به بالای پاها وارد کرده و به کاهش التهاب کمک می کنند.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بيماري پيروني

پ ژوئن 13 , 2019
بيماري پيروني به علت وجود پلاكي در زير پوست آلت تناسلي مرد ايجاد شده و سبب خم شدگي يا انحناي پنيس در زمان نعوظ ميشود. پلاك پيروني ممكن است در نتيجه يك جراحت در پنيس يا به خاطر عوامل ژنتيكي ايجاد شده باشد با اين وجود علت دقيق بيماري پيروني هنوز ناشناخته است.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع