ته مانده سيگار ديگر هرگز

اگر سيگاري هستيد ممكن است بارها اقدام به ترك كرده باشيد. بنابراين از روي تجربه مي دانيد كه كار آساني نيست. برخي سيگاري هاي سابق بر اين باورند كه ترك سيگار يكي از سخت ترين كارهايي است كه تا به حال انجام داده اند. اما بسياري در پايان بالاخره موفق شده اند.

اگر سيگاري هستيد ممكن است بارها اقدام به ترك كرده باشيد. بنابراين از روي تجربه مي دانيد كه كار آساني نيست. برخي سيگاري هاي سابق بر اين باورند كه ترك سيگار يكي از سخت ترين كارهايي است كه تا به حال انجام داده اند. اما بسياري در پايان بالاخره موفق شده اند. و مزايايي كه براي سلامت خود بدست آورده اند ارزش اين تلاش را داشته است.

ترک سیگار

جاي شكي در مورد مضراتي كه سيگار مي تواند داشته باشد وجود ندارد. تنباكو عامل اصلي بسياري از مرگهاي قابل اجتناب است. اگر سيگار مي كشيد احتمال اينكه دچار حمله قلبي شويد 6 برابر غير سيگاري ها است و اين ريسك به تناسب تعداد سيگار كشده شده افزايش مي يابد. تنباكو همچنين يكي از قوي ترين عوامل ايجاد كننده سرطان است. تا 90 درصد مرگهاي حاصل از سرطان ريه به سيگار نسبت داده شده است.

خبر خوب اين است كه به محض اينكه سيگار را ترك مي كنيد وضعيت ريه ها، قلب و عروق بهتر ميشود. وقتي سيگار را ترك ميكنيد تا حد زيادي خطر سرطان، بيماري قلبي، سكته مغزي و مرگ زودهنگام را كاهش داده ايد. بعد از يك سال از ترك، ريسك ابتلا به بيماري قلبي در شما تا نصف كاهش مي يابد. پر انرژي تر شده و بهتر نفس مي كشيد. با ترك سيگار همچنين پول زيادي را پس انداز مي كنيد.

اگرچه مي دانيد كه ترك سيگار كار هوشمندانه اي است اما هنوز هم اين كار برايتان سخت است. اگر با ترك كردن مشكل داريد و يا در گذشته با اين كار مشكل داشته ايد، اغلب افراد همانند شما هستند. ولي هر چه افراد براي ترك سيگار تلاش بيشتري كنند شانس آنها در موفقيت در بلند مدت بيشتر خواهد بود. افراد مي توانند تلاشهاي قبلي خود براي ترك را به يك سرمايه تبديل كرده و از آن ها تجره هايي كسب كنند.

چرا ترك سيگار اين قدر سخت است؟ بعد از ماهها و سالها سيگار كشيدن، به بخشي از زندگي روزمره شما تبديل شده است. ممكن است الگوهاي خاصي براي سيگار كشيدن در شما ايجاد شده باشد مثلا سيگار كشيدن پس از نوشيدن يك فنجان قهوه و يا در زماني كه با تلفن صحبت مي كنيد. يا وقتي استرس داريد سيگار مي كشيد و يا در زماني كه در ماشين نشسته ايد و يا زماني كه در حال آرايش كردن هستيد. ممكن است حتي بدون اينكه فكر كنيد سيگار خود را روشن كنيد.

حتي در برخي زمانها يا مكانهايي كه اغلب سيگار مي كشيديد حالا اگر نكشيد احساس ناراحتي مي كنيد. اين زمانها و مكانها محركها ناميده ميشوند چون ولع براي سيگار را تحريك مي كنند. براي بسياري از سيگاري ها شكستن اين عادات سخت ترين بخش ترك است.

بيولوژي شما هم مي تواند نقش داشته باشد. ممكن است به نيكوتين معتاد شده باشيد. نيكوتين يك ماده شيميايي است كه در همه محصولات حاوي تنباكو يافت ميشود. نيكوتين مي تواند در شما احساس آرامش و رضايت مندي و يا هشياري و تمركز ايجاد كند.

با اين وجود، هر چه بيشتر سيگار بكشيد براي احساس خوب داشتن نياز به نيكوتين بيشتري خواهيد داشت. اگر به نيكوتين وابسته شويد، بدون آن ديگر احساس طبيعي نخواهيد داشت. و زماني كه تصميم به ترك سيگار مي كشيد، ممكن است احساس گرفتگي، تنش و اين حس كه خودتان نيستيد شويد در حالي كه بدنتان قبلا بدون نيكوتين طبيعي بود. اين احساس كه “توقف نيكوتين” ناميده ميشود معمولا فقط چند هفته به طول مي انجامد.

دانشمندان همچنين دريافتند كه ژنها بر سختي يا سهولت ترك فرد تاثير مي گذارند. گزارش شده است كه تنوعاتي در ژنها وجود دارد كه به نظر بر شانس بهتر افراد سيگاري براي ترك با استفاده از درمانهاي جايگزين كردن نيكوتين يا دارويي كه بپروپيون و يا زيبان ناميده ميشود تاثير مي گذارد. اما اين تحقيقات هنوز در مراحل اوليه خود هستند. با اين وجود، قبل از اينكه بتوان يافته ها را به يك آزمون ژنتيكي تبديل كرد كه بتواند به افراد سيگاري در ترك از طريق درمان شخصي سازي شده مطابق با نيازهاي فردي انها كمك نمايد هنوز به مطالعات بيشتري نياز است.

برخي معتقد هستند تركيب دارو درماني و حمايت از جانب دوستان يا مشاوران مي تواند به ترك سيگار در افراد كمك كند اما برخي نيز بدون استفاده از دارو هم موفق بوده اند. ما مي دانيم كه راههاي موثر بسياري براي ترك سيگار وجود دارد. نمي توان گفت كه صرفا يك راه خاص راه درست است. نكته كليدي اين است كه بايد انگيزه داشته باشيد و خود را آماده كرده باشيد. بايد يك برنامه داشته و آن برنامه را به اجرا در آوريد.

به توصيه بسياري از كارشناسان اولين گام تعيين يك روز مقرر است. يك روز خاص را انتخاب كنيد كه مي تواند روز تولد يا سالگرد ازدواجتان باشد.

سپس برنامه خود را به ديگران اطلاع دهيد. اگر از حمايت دوستان، خانواده و يا همكاران خود برخوردار باشيد راحت تر مي توانيد ترك كنيد. دانشمندان دريافته اند كه تغييرات در رفتار سيگار كشيدن مي تواند با قرار گرفتن در يك گروه اجتماعي سرعت يابد.در بسياري از موارد، همسر، دوستان، خواهر و برادرها و همكاران مي توانند تصميم بگيرند كه در يك زمان همراه هم سيگار را ترك نمايند. از همسر يا دوستان خود بپرسيد شايد آنها هم بخواهند با شما ترك كنند و يا حداقل در اطراف شما سيگار نكشند.

همچنين بايد آماده مواجه با لحظاتي سخت باشيد. اغلب افرادي كه ترك مي كنند در سه ماه اول دوباره به سيگار رجوع مي كنند. قبل از اينكه از اين جنبه آسيب ببينيد براي برخورد با اين مسئله برنامه ريزي كنيد. همه سيگارها و كبريتهاي خود را دور برزيد. از شر هر آنچه كه شما را به ياد سيگار در خانه، ماشين و يا سر كارتان مي اندازد خلاص شويد.

براي كمك اضافه مي توانيد از داروهايي كه بدون نياز به نسخه در سوپرماركتها و يا داروخانه ها فروخته ميشوند استفاده نماييد مثل چسب نيكوتين، آدامس و يا قرص نيكوتين. براي داروهاي ديگر نياز به تجويز يك پزشك داريد. براي دريافت داروهايي كه مورد تاييد وزارت بهداشت بوده و به شما در ترك كمك مي كنند با پزشك خود و يا يك داروساز مشورت كنيد.

به عنوان مثال جديد ترين دارو در اين زمينه در بازار وارنيكلين و يا چنتيكس است كه ولع و اشتها به نيكوتين و عوارض عدم استفاده از آن را كاهش مي دهد.

ترك عادت سيگار كشيدن مدتي زمان مي برد. زود منصرف نشويد. ممكن است براي ترك نياز به بيش از يك بار تلاش داشته باشيد. اما ديگران موفق شده اند پس شما هم مي توانيد.

انتخابهاي عاقلانه

با پنج گام زير تلاش براي ترك سيگار را آغاز كنيد:

يك موعد مقرر براي ترك تعيين كنيد.

افراد خانواده، دوستان و همكاران خود در جريان برنامه ترك خود قرار دهيد.

چالشهايي كه در زمان ترك با آن مواجه خواهيد شد را پيش بيني و براي آن برنامه ريزي نماييد.

سيگار و همه فرآورده هاي تنباكو را از خانه، ماشين و محل كار خود دور كنيد.

براي ترك سيگار با پزشك خود مشورت نماييد.

تعارف

ژن ها: نوارهاي DNA، ماده اي كه از والدين به ارث برده ميشود كه مشخصه هايي مثل قد، رنگ چشم و احتمال اينكه ترك سيگار برايتان چقدر مشكل است را تعيين مي كند.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

شناخت اسکیزوفرنی

دوشنبه 13 اسفند 1397
اگر صداهايي را بشنويد يا چيزها و كساني را ببينيد كه واقعا وجود ندارند چه حسي خواهيد داشت؟

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است