به متابوليسم خود توجه داشته باشيد( آيا مي توان از چاقي در ميانسالي اجتناب كرد؟)

با افزايش سن ممكن است متوجه شويد كه ماهيچه و انرژي كمتر و چربي بيشتري داريد. حمل اين چند كيلو اضافه ممكن است به سلامت شما آسيب برساند.

با افزايش سن ممكن است متوجه شويد كه ماهيچه و انرژي كمتر و چربي بيشتري داريد. حمل اين چند كيلو اضافه ممكن است به سلامت شما آسيب برساند. توصيه هاي ارائه شده در مورد رژيم و ورزش مي توانند گيج كننده باشند اما براي اجتناب از افزايش وزن با افزايش سن كليدي هستند. وقتي از دهه هاي 30، 40، 50 و بعد از آن مي گذريد مي توانيد گامهايي براي جنگيدن با اين گوشتهاي شل با افزايش سن برداريد.

چاقی در میانسالی

با افزايش سن متابوليسم هم تغيير مي كند. كالري كمتري سوزانده و غذاها به شيوه متفاوتي در بدن شما تجزيه ميشوند. همچنين ممكن است مقداري از ماهيچه هاي خود را از دست دهيد. اگر بيشتر ورزش نكنيد و رژيم غذايي خود را تنظيم نكنيد، ممكن است چند كيلو به وزن شما اضافه شود. چاقي دورشكم در سن ميانسالي خيلي زود مي تواند به عضلات و بدن افتاده تبديل شود.

هر كسي با افزايش سن ماهيچه هايش را از دست داده و چربي دور شكمش افزايش مي يابد. سبك به اصطلاح يك جا نشيني دليل اصلي افزايش چربي دورشكم در ميانسالي است. خوردن بيش از اندازه و داشتن سبك زندگي نشسته مي تواند تغييرات مربوط به متابوليسم با افزايش سن را سرعت دهد.

يك عامل كليدي در تغييرات مرتبط با سن يك ماده شيميايي است كه لپتين ناميده ميشود. لپتين به مغز كمك مي كند كه به بدن دستور توقف خوردن را بدهد. سيگنال لپتين با افزايش سن خوب كار نمي كند بنابراين بعد از خوردن همچنان احساس گرسنگي داريد. چاقي كارآيي لپتين را حتي از اين هم كمتر مي كند.

براي هر چيزي كه مي خوريد يك بخش پاداش وجود دارد. وقتي مزه غذا را مي چشيد، احساس خوبي داريد. افرادي كه وزن متعادلي دارند با خوردن مقدار كمي از آنچه كه ولع آن را دارند راضي ميشوند. با اين وجود، باافزايش وزن و سن، براي رسيدن به همين سطح رضايتمندي بايد بيشتر بخوريد.

افزايش سن و چاقي همچنين بر نحوه پردازش گلوكز يعني قندي كه بدن شما از غذاها ساخته و براي انرژي استفاده مي كند تاثير مي گذارد. اين تغييرات ممكن است به ديابت منجر شده و بنابراين ريسك ابتلاي شما به بيماريهاي قلبي، نابينايي، قطع عضو و ديگر بيماري ها را افزايش دهد.

چاقي ريسك ابتلا به بسياري از بيماري هاي مرتبط با سن را افزايش و سن شروع ابتلا به آنها را كاهش مي دهد. در طولاني مدت، حتي مغزمان هم تحتت تاثير قرار مي گيرد. شواهد نشان مي دهد كه ديابت پايدار و چاقي مي تواند به تغييراتي در سلولهاي مغز منجر شود كه آنها را مستعد پير شدن مي سازد.

با افزايش سنتان به بالاي 50 سال، احتمالا به كالري كمتري نياز خواهيد داشت. اما همچنين نگه داشتن رژيم غذايي مناسب نيز اهميت دارد بنابراين از خوردن غذاهاي سالم كم نكنيد. هم وزن كم و هم وزن بالا مخصوصا در افراد مسن نشانه تغذيه ناسالم است.

ورزش و تحرك نيز مهم هستند. مهم نيست كه وزن شما چقدر است، فعاليت فيزيكي براي شما لازم است. با پزشك خود در مورد شيوه هاي ايمن براي تطبيق الگوهاي فعاليت خود با افزايش سن مشورت كنيد. اگر يك مشكل خاص در سلامت خود داريد كه نگران آن هستيد، مثل آرتورز يا يك جراحي كه اخيرا انجام داده ايد، براي انجام ورزش ايمن از پزشك خود نكات مرتبط را بپرسيد. براي انتخاب فعاليتهايي كه مناسب شما باشد با هم عمل كنيد.

تمركز بر فعاليت فيزيكي و خوردن سالم عوامل كليدي براي اجتناب از چاقي با افزايش سن و مشكلات سلامتي كه به همراه دارد هستند.

پيشنهادهاي عاقلانه

گامهايي كوچك براي داشتن پيري سالم

به داشتن رژيم غذايي سالم تعهد داشته باشيد.

ميان وعده ها و خوراكي ها را كم كنيد.

مقادير زيادي آب بنوشيد.

تحرك بيشتر داشته باشيد. از پله ها استفاده كنيد و در فواصل روز پياده روي كنيد.

خواب كافي داشته باشيد.

استفاده از الكل را محدود كنيد. كالري الكل بالا است و مي تواند مشكلات سلامتي را كه در ميان ميانسالان رايج است را بدتر كند.

از مصرف مشتقات تنباكو اجتناب كنيد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

صحبت كردن با پزشك (از قرار ملاقات های خود بهترين بهره را ببريد)

س آوریل 23 , 2019
بيماران و پزشكان با هم رابطه بسيار شخصی اي دارند. پزشكتان بايد در مورد شما، خانواده تان و سبك زندگي تان اطلاعات زيادي داشته باشد تا بتواند بهترين مراقبت هاي پزشكي را به شما ارائه دهد و شما هم بايد نگراني ها و سوالاتتان را با او در ميان بگذاريد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است